LONDÝN 10. mája (WEBNOVINY) – Reštrukturalizácia gréckych záväzkov bude v určitom okamihu nevyhnutná, aby krajina prekonala dlhovú krízu, povedala v utorok v rozhovore pre agentúru Reuters slovenská premiérka Iveta Radičová. „Kríza v Grécku je taká hlboká, že bez takýchto krokov nijaké finančné nástroje nepomôžu,“ povedala Radičová v rozhovore. Dodala, že na reštrukturalizácii sa musí podieľať aj finančný sektor. „Predovšetkým zapojenie súkromného sektora, to znamená hlavne bankového sektora, finančných inštitúcii,“ reagovala na otázku, ako by reštrukturalizácia mala vyzerať. Konštatovala, že existuje viacero možností vrátane predĺženia splácania dlhov. Radičová však uviedla, že myšlienka odchodu niektorej krajiny z eurozóny by bola nebezpečná a riskantná.
Medzinárodná ratingová agentúra Standard and Poor’s v pondelok znížila rating Grécka o dva stupne, čím sa dostal hlbšie do špekulatívneho pásma. Dôvodom pre zníženie ratingu sú zväčšujúce sa pochybnosti o tom, či krajina dokáže vyriešiť svoje zadlženie bez toho, aby sa straty preniesli aj na privátnych držiteľov jej dlhopisov. Európski predstavitelia nevylúčili nový záchranný balíček pre Grécko alebo zmiernenie podmienok terajších núdzových úverov v objeme 110 mld. eur, ktoré rátali s tým, že Atény sa budú môcť vrátiť na trhy na budúci rok.
Pomoc bohatším krajinám Európskej únie, ktoré nedokázali udržať na uzde svoje rozpočtové deficity, je na Slovensku veľmi nepopulárna, keďže krajina je druhá najchudobnejšia v rámci 17-člennej eurozóny. Slovensko pomoc Grécku kritizuje a odmietlo sa podieľať na vlaňajších núdzových úveroch Aténam.