BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Slovenskí dodávatelia obchodných reťazcov získajú lepšie postavenie pri vyjednávaní s obchodníkmi. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes schválili zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných reťazcoch, ktorých predmetom sú potraviny.
S účinnosťou od 1. januára budúceho roka sa tak neprimeranou podmienkou stane napríklad požadovanie poplatku za zaradenie do registra dodávateľov, zaradenie potraviny do evidencie predávaných výrobkov ako aj peňažné plnenie za služby, ktoré neboli poskytnuté.
Za zakotvenie neprimeranej podmienky do obchodného vzťahu budú právnickým alebo fyzickým osobám hroziť pokuty od tisíc do 300 tis. eur.
Legislatíva sa stretla s tvrdým odporom opozície. Podpredseda strany Most-Híd a bývalý minister pôdohospodárstva Zsolt Simon považuje zákon za zlý. Obchodníci ho podľa neho obídu tak, že uzavrú zmluvy s dodávateľmi zo zahraničia, čo v konečnom dôsledku ešte viac znevýhodní domácich dodávateľov a zníži podiel slovenských potravín v obchodoch. „Tieto vzťahy treba riešiť na úrovni Európskej únie,“ uviedol pred časom Simon.
Poslanec za SaS Ľubomír Galko kritizoval skrátenie termínu splatnosti faktúr na 30 dní. Reťazce podľa neho túto podmienku môžu obísť zakotvením klauzuly o tolerancii neskoršieho platenia faktúry do zmluvy, ktorú dodávateľ aj tak podpíše, pretože si nebude môcť dovoliť prísť o takého významného odberateľa. Na druhej strane však bude musieť ten istý dodávateľ platiť tým svojim dvakrát rýchlejšie. Návrh zákona považuje za likvidačný pre malých živnostníkov. Marian Záhumenský zo Smeru-SD však tvrdí, že zákon sa nijako nedotkne malých podnikateľov a presne mieri na veľké reťazce.
Kritické výhrady k zákonu mali aj obchodné reťazce. Podľa spoločnosti Billa môže zákon skomplikovať voľný pohyb tovaru, zvýšiť transakčné náklady, a znížiť tak aj efektivitu predaja, čo by prinieslo len ďalšie zvyšovanie cien potravín. Predstavitelia spoločnosti Coop Jednota majú na zákon podobný názor ako Simon.
Zbytočné obmedzenia budú podľa nich motivovať reťazce uzatvárať zmluvy so zahraničnými dodávateľmi, na ktorých sa slovenská legislatíva nevzťahuje, čo v konečnom dôsledku len zníži už aj tak nízky podiel potravín od domácich výrobcov. Pozmeňovací návrh, ktorý by určil reťazcom povinnosť informovať zákazníkov o podiele slovenských potravín v predaji, jeho predkladateľ Igor Matovič (OĽaNO) stiahol. Urobil tak pre snahu europoslankyne Edit Bauer, ktorá chce celý zákon napadnúť.