Vysielací čas televíznych staníc sa neustále orientuje na zachytenie trochu neskutočnej „reality“. Hľadá sa farmár, výnimočný hlas, topmodelka či extrémna rodina. Sledujeme životy milionárov, výmenu manželiek, zvrátené party rozmaznaných Američanov, ktorí práve oslávili 16 či osudy mladých ľudí zatvorených „v raji“. Zmapovať posledné momenty kriminálnikov pred trestom smrti preto môže znieť ako tá najhoršia verzia reality šou. V Číne však už od roku 2006 patrí medzi desať najsledovanejších televíznych programov. „Rozhovory pred popravou“ sledujú posledné dni väzňov odsúdených na trest smrti a hoci západnému svetu môžu pripadať ako zneužívanie trestancov na úkor získania sledovanosti, tvorcovia formátu majú iný názor.
„Niektorí diváci môžu považovať za kruté žiadať kriminálnikov o rozhovor, keď čakajú na popravu. Na druhej strane – väzni chcú byť vypočutí. Niektorí z nich mi povedali: ‚Som tak rád, povedal som vám veľa vecí priamo zo srdca, vo väzení som nikdy nenašiel človeka, ktorému by som sa chcel zdôveriť so svojou minulosťou,’“ uviedla reportérka Ding Yu, ktorá program moderovala.
Cieľom čínskych tvorcov nebola snaha šokovať, ale nájsť prípady, ktoré by slúžili ako varovanie pre ostatných. Slogan na vrchu obrazovky počas vysielania nabádal divákov, aby si „uvedomili hodnotu života“. V Číne totiž existuje až 55 druhov trestných činov, za ktoré si môže páchateľ vyslúžiť trest smrti. Patria medzi ne vraždy, vlastizrada, ozbrojené povstanie, ale aj podplácanie a pašovanie. Trinásť ďalších vrátane sprenevery týkajúcej sa úverov či DPH a pašovanie pozostatkov boli len nedávno zo zoznamu odstránené. Program Interviews Before Execution sa však zaoberal výlučne prípadmi násilnej vraždy. Odsúdeným od rozsudku často zostávalo len sedem dní života, a tak musel tím tvorcov pracovať skutočne rýchlo. Každý prípad dostal povolenie od Najvyššieho súdu provincie Henan a v televízii si ho pozrelo minimálne 40-miliónov divákov.
Hlavná reportérka, ktorá si vyslúžila prezývku „Kráska medzi netvormi“, pri nakrúcaní programu mávala zmiešané pocity. „Ľutovala som ich, ale nesúcitila som s nimi. Mali by zaplatiť vysokú cenu za svoje zločiny, zaslúžia si to,“ myslí si Ding Yu.
Mnohé z prípadov boli motivované peniazmi. Výnimkou nebol ani plán mladého páru – vzdelaných ľudí s univerzitným diplomom. Chceli ukradnúť starým rodičom peniaze, ale počas činu došlo k nečakaným udalostiam a 27-ročný Zhang Peng oboch prarodičov nakoniec zabil. „Sú takí mladí, nemali šancu vidieť svet, vychutnať si život, kariéru, prácu či lásku vlastnej rodiny. Urobili zlé rozhodnutie a zaplatili za to vlastným životom,“ uviedla moderátorka, ktorá má za sebou už vyše dvesto rozhovorov. Dnes ju dokáže prekvapiť len máločo. Spovedala kriminálnikov, ktorí len krátko pred spáchaním činu dosiahli plnoletosť, a tak minimálny vek 18 rokov, pri ktorom môže byť udelený trest smrti, znamenal zároveň rozlúčku so životom. Ding Yu nakrúcala reportáž aj s Baom Rontingom – homosexuálom, ktorý zavraždil svoju matku. „Nikdy predtým som sa nedostala do takej blízkosti s gejom, a tak som nedokázala pochopiť jeho praktiky, slová ani činy,“ hovorí o v Číne stále tabuizovanej téme homosexuality. „Raz sa ma spýtal, či pôjde do neba. Vtedy som si uvedomila, že som svedkom prechodu od života k smrti.“
Tvorcom programu sa však podarilo dosiahnuť aj malú zmenu v súdnom systéme krajiny. Podľa sudkyne Lui Wenling, ktorá úzko spolupracovala na programe, sa dnes vo viacerých prípadoch uplatňuje omilostenie. „Ak je prípad vhodný na miernejšie riešenie, tak mu ho udelíme, ak si zaslúži prísnosť, dostane tvrdý trest,“ hovorí sudkyňa.
Ako príklad uviedla prípad mladej matky Wu Yanyan, ktorá zabila svojho manžela po tom, ako údajne roky trpela jeho týranie. Najprv ju odsúdili na trest smrti, následne však jej prípad opäť prehodnotili a uznali poľahčujúce okolnosti. Ak sa matka, ktorá vo väzení zažila emocionálne vypäté stretnutie so svojou dcérou, bude správať vzorne, po dvoch rokoch by ju mohli prepustiť – malý znak zmeny postojov v krajine.
„Život ľudí môže skončiť v sekunde po súdnom procese. Je to veľmi kruté – ako by ste sa zbavili krutého činu tým, že spáchate ďalší zlý čin. Trest smrti je násilný čin, mal by byť zrušený. Nemyslím si však, že naša krajina je na to už pripravená,“ uviedol sudca Pan, ktorý sa podieľal na tvorbe programu. „V budúcnosti sa to však môže zmeniť,“ dodal s nádejou.
Seriál uplynulý týždeň odvysielal svoju poslednú časť a po vyše piatich rokoch opúšťa čínske obrazovky. Fenomén, ktorý okolo neho vznikol, však nekončí. Britská televízia BBC sa podľa jeho vzoru chystá spustiť dokumentárny seriál The Execution Factor, televízia PBS chystá obdobu pod názvom Dead Men Talking.
www.bbc.co.uk