BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama zostane po stredajších prezidentských voľbách v Bielom dome. Prinášame gratulácie významných politikov, ktoré Obama postupne dostáva.
* Získať dôveru občanov krajiny po období, keď čelila dôsledkom finančnej krízy, si zaslúži náš rešpekt. Zareagoval na znovuzvolenie Baracka Obamu predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Šéf liberálov zablahoželal Obamovi k obhájeniu funkcie na ďalšie obdobie. „Vo svete, ktorý je tak tesne poprepájaný, kde rozhodnutia štátov ovplyvňujú situáciu na svetovom trhu, a majú tak dopad na život každého človeka, nám totiž všetkým musí záležať na tom, aby na čele štátov stáli zodpovední politici,“ uviedol Sulík.
Výsledok amerických prezidentských volieb, je podľa slovenského šéfa diplomacie trojnásobne dobrá správa. „Tá prvá je, že štýl zahraničnej politiky prezidenta Obamu je u nás doma na Slovensku a v Európe prijímaný so sympatiami, pretože je to politika, ktorá dáva prednosť hľadaniu kompromisu a spoločným aktivitám pred jednostrannými krokmi alebo tlačením partnerov do akcií,“ vyhlásil Miroslav Lajčák.
Za ďalší prínos Lajčák považuje skutočnosť, že Obamov tím je sformovaný, takže môžu pokračovať v spolupráci. „Nečaká nás niekoľkomesačné budovanie nového tímu a jeho získavanie nových skúseností. To znamená – vieme s kým máme dočinenia, oni vedia, čo je na stole,“ dodal.
Američania si v prezidentských voľbách vybrali prezidenta, ktorý má perspektívu zlepšiť všetky vzťahy – domáce aj zahraničné. Vyhlásil to prezident SR Ivan Gašparovič v reakcii na výsledky prezidentských volieb v USA.“Za prezidentovania Obamu sa zlepšili najmä komunikačné vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou,“ uviedla hlava štátu. Gašparovič pripomenul, že Slovensko s USA spolupracovalo veľmi dobre a pri jeho poslednom stretnutí s Obamom v New Yorku aj americký prezident zdôraznil, že sme patrili medzi najspoľahlivejších partnerov USA.
Obrazom: Demokrati oslavujú znovuzvolenie Baracka Obamu
Predseda KDH a bývalý slovenský eurokomisár Ján Figeľ očakáva po znovuzvolení Baracka Obamu za prezidenta USA väčší dôraz na zahraničnú politiku. „Znovuzvolenie môže priniesť zintenzívnenie euroatlantického dialógu, hospodárskej, bezpečnostnej i celkovej spolupráce,“ povedal.
Medzi prvých zahraničných gratulantov znovuzvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu sa zaradil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. „Europrezident“ pritom pomerne nediplomaticky z jeho víťazstva neskrýval otvorenú radosť. „Som veľmi šťastný z opätovného zvolenia prezidenta Obamu,“ napísal Van Rompuy vo flámčine na svojom Twitteri.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu zablahoželala americkému prezidentovi Barackovi Obamovi k novozvoleniu a pochválila ich spoluprácu v boji proti ekonomickej kríze. „Vysoko oceňujem naše mnohé stretnutia a debaty o všetkých záležitostiach týkajúcich sa rozvoja nemecko-amerických a transatlantických vzťahov ako aj prekonania globálnej finančnej a ekonomickej krízy,“ uviedla Merkelová v liste, ktorý zverejnil jej úrad.
Obrazom: Barack Obama prehovoril po voľbách k Američanom
Blahoprajný telegram zaslal Obamovi aj ruský prezident Vladimir Putin, uviedol v stredu jeho hovorca. Kremeľ prijal správy o víťazstve Obamu nad Mittom Romney „veľmi pozitívne“, uviedol hovorca Dmitrij Peskov pre ruské agentúry.
Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov podľa agentúry RIA Novosti povedal, že Moskva bude pokračovať v spolupráci s Obamom a je pripravená „zájsť tak ďaleko, ako bude americká administratíva ochotná ísť“.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zablahoželal v stredu americkému prezidentovi k víťazstvu vo voľbách. Zároveň konštatoval, že vzťahy medzi USA a Izraelom sú „pevnejšie než kedy predtým„. „Budeme pokračovať v spolupráci s prezidentom Obamom v záujme Izraela a Spojených štátov,“ vyhlásil Netanjahu a dodal, že ešte v stredu sa stretne s americkým veľvyslancom v Izraeli Danom Shapirom. Izrael v kampani viac podporoval Mitta Romneyho pre spornú otázku, ktorou je izraelská výstavba na palestínskych územiach, ktorú sa Obamova administratíva snaží zastaviť.
Obrazom: Chuť víťazstva a prehry, Barack Obama je prezidentom
Britský premiér David Cameron nazval Obamu svojím „priateľom“. „Teším sa na pokračovanie vzájomnej spolupráce,“ napísal takisto prostredníctvom sociálnej siete Twitter. „Jednou z prvých vecí, o ktorých s ním budem hovoriť, je kríza v Sýrii,“ uviedol britský premiér David Cameron počas návštevy sýrskeho utečeneckého tábora v Jordánsku.
Palestínčania dúfajú, že znovuzvolenie Baracka Obamu za amerického prezidenta povedie k vzniku palestínskeho štátu počas nasledujúcich štyroch rokov, povedal to povedal hlavný palestínsky vyjednávač Saíb Irikát, ktorý však staronovému americkému lídrovi priamo nezablahoželal. „Dúfame, že palestínsky štát vznikne počas ďalšieho Obamovho funkčného obdobia,“ vyhlásil. Budúcu americkú administratívu vyzval, aby na Valnom zhromaždení OSN podporila udelenie štatútu nečlenského štátu pre Palestínčanov. Irikát tiež Obamu vyzval, aby primäl Izrael zastaviť výstavbu na okupovaných územiach.
Pakistanský prezident Ásif Alí Zardárí privítal výsledky prezidentských volieb v USA. Podľa jeho slov budú vzťahy medzi obomi krajinami po utorku „naďalej prosperovať“. Krajina je kľúčovým spojencom Američanov vo vojne proti terorizmu. Vzájomné vzťahy sa zhoršili po zabití pakistanských civilistov americkými bezpilotnými lietadlami a neohlásenou akciou komanda na vilu Usámu bin Ládina v meste Abbottábád, pri ktorej líder teroristickej organizácie al-Kajdá zahynul.
Obyvatelia Indonézie oslavujú triumf Baracka Obamu, metropola krajiny Jakarta privítala porážku republikána Mitta Romneyho v ostro sledovaných amerických voľbách. Pre jakartskou základnou školou, ktorú v detstve navštevoval Obama, je postavená socha „Barryho“ Obamu. Priebeh hlasovania v Spojených štátoch sledovali žiaci aj učitelia školy v priamom prenose. Obama žil v Jakarte so svojou matkou a nevlastným otcom od šiestich rokov a odsťahovali sa, keď mal 10 rokov.
Premiér Kene Railda Odinga zagratuloval Obamovi k obhájeniu kresla v Oválnej pracovni a zaželal mu, aby dokázal „znovu naštartovať vieru po celom svete, ale najmä v Afrike.“
Egyptský prezident Muhammad Mursí si želá,aby Obamovo opätovné zvolenie do Bieleho domu „posilnila“ priateľstvo medzi obomi krajinami.
Čínsky prezident Chu Ťin-tchao zablahoželal Barackovi Obamovi k znovuzvoleniu a vyzdvihol „pozitívny vývoj v čínsko-amerických vzťahoch za posledné roky,“ informovalo o tom činske ministerstvo zahraničných vecí.
„Puto medzi Spojenými štátmi a Európou, ktoré tvoria vzájomné hodnoty, je rovnako stále rovnako silné. Prezident Obama preukázal vynikajúce schopnosti pri udzaní tohot puta,“ reagoval na výsledok volieb generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Anders Fogh Rasmussen.
Tancom a spevom oslávili obyvatelia kenske dediny Kogelo historický triumf Baracka Obamu nad Mittom Romneym. „Obama vyhral, pretože mu to Boh doprial,“ uviedla 90-ročná Sarah Obamová, babička súčasného amerického prezidenta a na trávniku pred svojim domom dodala: „Dokáže milovať všetkých ľudí.“
Obamovi blahoželal aj prezident Juhoafrickej republiky Jacob Zuma. Vo svojom vyhlásení vyzval USA, aby naďalej zohrávali „pozitívnu rolu“ v Afrike. „Vážime si naše vzťahy so Spojenými štátmi a tešime sa na posilnenie vzájomnej spolupráce,“ dodal Zuma. USA sú tretím najváčším obchodným parterom pre Juhoafričanov po Číne a Nemecku.
„Ako matka si myslím, že symbolika obsadenia najvyššieho úradu v USA afroameričanom je niečo, čo môžem povedať mojim deťom, že je veľmi dobrou inšpiráciou a motiváciu do života,“ povedala Zindzi Mandelová, dcéra bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval v stredu Baracka Obamu počas gratulácie k jeho znovuzvoleniu, aby urýchlene konal vo veci ukončenia vojny v Sýrii a obnovenia mierového procesu na Blízkom východe. „Organizácia Spojených národov bude rátať s aktívnym angažovaním sa USA v globálnych záležitostiach v snahe splniť nádeje a očakávania ľudí na celom svete,“ povedal Pan Ki-mun prostredníctvom svojho hovorcu.
Povstalci Talibanu vyzvali v stredu znovuzvoleného amerického prezidenta Baracka Obamu, aby priznal, že Spojené štáty prehrali vojnu v Afganistane. Zároveň naňho apelovali, aby stiahol svojich vojakov z krajiny. „Obama už teraz musí vedieť, že vojnu v Afganistane prehral ,“ uviedol hovorca Zabiulláh Mudžáhid v stanovisku na webovej stránke islamistov. „Takže bez ďalšieho klamania a odkladov by mali opustiť našu svätú zem a zamerať sa namiesto toho na svoju vlastnú krajinu,“ dodal..
Pápež Benedikt XVI. sa pridal k zástupu gratulantov a zablahoželal v stredu Obamovi k znovuzvoleniu americkým ľudom. Hlava katolíckej cirkvi uviedla, že “ sa modlí, aby ideály slobody a spravodlivosti, ktoré viedli zakladateľov Spojených štátov, naďalej osvecovali cestu tohoto národa“. Informoval o tom hovorca Vatikánu Federico Lombardi. Pápež vo vyhlásení dodal, že je potrebné, aby Obama rešpektoval „základné ľudské a duchovné hodnoty“ a „podporoval kultúru života“ a „náboženskej slobody“.