BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) –
Súvisiace články:
Nový pápež je z Argentíny, zvolil si meno František
Pápež František je známy kritikou kolegov z cirkvi
Obrazom: Prvé vystúpenie pápeža Františka
Fico chce pozvať nového pápeža Františka na Slovensko pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na naše územie, ktoré si pripomíname tento rok.
„Táto voľba bude určite predmetom mnohých diskusií a analýz, a preto chcem novému Svätému Otcovi zaželať predovšetkým veľa zdravia a dobrých a múdrych rozhodnutí počas jeho pontifikátu. V tomto duchu mu pošlem aj blahoprajný telegram,“ uvádza sa v stanovisku premiéra, ktoré dnes poskytla agentúre SITA jeho hovorkyňa Beatrice Hudáková.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR s potešením prijalo správu o zvolení kardinála Jorge Maria Bergoglia do úradu hlavy katolíckej cirkvi a najvyššieho predstaviteľa Svätej stolice. Slovenská diplomacia je podľa stanoviska presvedčená, že Jeho Svätosť pápež František bude pre dnešný globalizovaný svet silnou morálnou autoritou, ktorá bude všestranne presadzovať vzájomné porozumenie a solidaritu medzi národmi a podporovať rozvoj dialógu medzi kultúrami a náboženstvami.
Obrazom: Nový pápež František
Prezident SR Ivan Gašparovič s potešením prijal rozhodnutie o zvolení novej, 266. hlavy katolíckej cirkvi a najvyššieho predstaviteľa Svätej stolice, ktorou sa stal kardinál Jorge Mario Bergoglio.
Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré poskytol agentúre SITA prezidentov hovorca Marek Trubač, prezident Ivan Gašparovič vyjadril presvedčenie, že Jeho Svätosť pápež František, rovnako ako jeho predchodca pápež Benedikt XVI., bude morálnou autoritou pre celý svet a bude pokračovať v šírení myšlienok porozumenia, spolupráce a solidarity medzi národmi a kultúrami.
Prezident republiky verí, že pontifikát novozvoleného pápeža prispeje k ďalšiemu prehlbovaniu bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou vo všetkých oblastiach spoločného záujmu.
„Rezort diplomacie očakáva, že pontifikát pápeža Františka napomôže ďalšiemu prehlbovaniu vzájomnej spolupráce medzi SR a Svätou stolicou vo všetkých oblastiach spoločného záujmu. Pre Slovensko by bolo veľkou cťou, ak by mohlo privítať Svätého Otca v našej krajine už v tomto roku, kedy si pripomíname významné medzníky v budovaní národnej a štátotvornej identity slovenského národa – 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie a 20. výročie vzniku samostatnej SR a s tým súvisiace nadviazanie diplomatických stykov medzi SR a Svätou stolicou,“ uvádza sa v stanovisku.
Od nového Svätého Otca Františka I. sa podľa katolíckeho kňaza Mariána Gavendu dá čakať, že vnesie vitalitu Latinskej Ameriky do vymierajúcej Európy. Ako povedal Gavenda nového pápeža bude cítiť. Upozornil, že v Latinskej Amerike sa žije v kontexte sociálnych problémov, ktoré však cirkev rieši. Jeho duch modlitby bude zas oslovovať spiritualitu veriacich. „Je to človek modlitby. Syn železničiara, ktorý si sám varil. Teda hierarcha, ktorý žil civilným životom,“ zdôraznil Gavenda.
Gavenda je voľbou kardinálov potešený, pretože nová hlava katolíckej cirkvi pochádza z robotníckej rodiny, čo je dôležité, pretože dokáže pochopiť jednoduchých ľudí.Gavenda ocenil, že nový pápež vie po nemecky. „Je to jezuita, ale duch má františkánsky. Jeho jednoduchá civilnosť je dobrý signál,“ upozornil.
Gavenda v úvodnom príhovore pápeža Františka I. cítil určité črty spirituality Jána XXIII. „Jeho pozdrav na záver. Jeho jednoduchosť, dobrosrdečnosť. Modlitba za Benedikta XVI. Skôr ako udelil požehnanie, poprosil o modlitbu za seba. Išiel svojou originálnou cestou, a to spontánne,“ konštatoval s tým, že ide o kombináciu jednoduchosti a otvorenosti.
Nový pápež bol dvakrát predsedom argentínskej biskupskej konferencie, kde je podľa Gavendu živá diskusia o sociálnych problémoch. „Pozná teda realitu. Pozná nové modely života cirkvi, ako sú napríklad malé komunity.“
Jeho voľba je podľa Gavendu prelom voči Južnej Amerike. Je to prvý pápež, ktorý pochádza z iného kontinentu ako je Európa. Bergoglio sa nespomínal medzi favoritmi na zvolenie. „Keď civilní ľudia považujú niekoho za favorita na pápeža, je omyl pravdepodobnejší,“ povedal Gavenda. Podľa neho voľbou kardináli ukázali, čo považujú za svoju najväčšiu prioritu. Gavendovi neprekáža ani vek nového pontifika. „Niekto v 65 rokoch môže byť menej dynamický, ale sú to aj individuálne danosti,“ dodal.
Obrazom: Kardináli zvolili nového pápeža
Predseda KDH Ján Figeľ víta voľbu nového pápeža ako silný signál pre obnovu Cirkvi. „Je to človek viery a pokory, skromnosti. Titul sluha sluhov Božích má v jeho osobe, životnom príbehu a zvolenom mene ešte silnejšie vyjadrenie,“ povedal.
Podľa neho svet potrebuje službu solidarity, dialógu a spolupatričnosti. „Presunom na juhoamerický kontinent, Cirkev ukazuje na svoju univerzalitu,“ konštatoval.
Nový pápež František bol podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Jozefa Kováčika hlavným protikanditátom Jozefa Ratzingera v konkláve pred ôsmimi rokmi. Ako povedal Kováčik pre agentúru SITA, voľba je obrovským prekvapením. Bergoglio je jezuita. Pochádza z Argentíny, má 76 rokov. Kardináli ho zvolili po druhom kole konkláve.
Zvolenského rýchlosť voľby pápeža prekvapila aj potešila
Predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislava Zvolenského pomerne rýchla voľba Jorgeho Maria Bergoglia za nového pápeža Františka prekvapila, ale zároveň aj potešila ako prejav jednotnosti cirkvi.
Uviedol to na stredajšom mimoriadnom brífingu po zvolení pápeža s tým, že kardináli podľa neho krátkosťou voľby dali najavo, že ich rozhodnutiebolo dobre pripravené.
Ako ďalej uviedol, hoci kardinál Bergoglio nepatril medzi favoritov uvádzaných v médiách, „v iných kruhoch“ jeho meno nie je celkom neznáme a aj v minulosti bol pokladaný za jedného z kandidátov na pápeža.
Zhodou okolností majú slovenskí katolícki biskupi aktuálne na Donovaloch duchovné cvičenia s jezuitom Markom Ivanom Rupnikom, ktorý nového pápeža osobne pozná a poskytol im preto aj niektoré informácie o jeho osobnosti.
„S potešením sme počuli, ako ho oceňuje ako človeka hlbokej viery, mariánskeho ctiteľa, človeka, ktorý je veľmi empatický, žije jednoduchým spôsobom života a má veľký zmysel pre sociálnu spravodlivosť,“ uviedol Zvolenský.
Dodal, že mu bolo sympatické, s akou ematiou sa novozvolený pápež obrátil na ľudí zhromaždených na námestí a najprv ich poprosil, aby sa zaňho modlili a až potom im dával svoje požehnanie. „Je to pre nás všetkých veľký príklad, aby sme takto aj my postupovali k veriacim aj neveriacim,“ uviedol predseda KBS.