Rast cien sa na Slovensku spomalil

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nakupovanie
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. augusta (WEBNOVINY) – Rast cien sa v júli spomaľoval. Ako informoval Štatistický úrad SR, medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v siedmom mesiaci dosiahlo 3,7 %.

Mesiac predtým inflácia spomalila z májových 4 % na 3,9 %. Priemerná inflácia za prvých sedem mesiacov tak predstavovala 3,6 %.

V medzimesačnom porovnaní po júnovej stagnácii ceny v júli dokonca mierne, o 0,1 %, poklesli. Júlová inflácia je tak miernejšia, ako očakávajú bankoví analytici. Tí totiž podľa najnovšieho prieskumu Národnej banky Slovenska predpovedali v siedmom mesiaci medziročný rast spotrebiteľských cien podľa národnej metodiky o 3,9 %.

Analytik: Za spomalenie môže cena ropy a potravín

Pod spomalenie rastu cien sa podpísali najmä ponukové faktory – ceny potravín a ropy. Naopak, inflácia obchodovateľných tovarov a trhových služieb sa v júli opäť mierne zrýchlila,“ komentoval zverejnené údaje analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Pri stále nízkom spotrebiteľskom dopyte, ktorý sa prejavuje aj na pretrvávajúcom poklese maloobchodných tržieb, podľa neho pri obchodovateľných tovaroch a trhových službách nejde o dopytovú infláciu v pravom slova zmysle, ale o pokračujúci presun sekundárnych efektov rastúcich cien energií a daní z úvodu roka do koncových cien ostatných tovarov a služieb.
Ropa

Trend spomaľovania rastu spotrebiteľských cien by však podľa analytika nemal pretrvávať dlhšie. „Aj napriek zvýrazneniu rizík našej prognózy smerom k nižšej inflácii, v najbližších mesiacoch by sa inflácia mala predsa len bezpečne prehupnúť nad úroveň 4 %. Prispeje k tomu najmä rast regulovaných cien plynu a tepla, ale napríklad aj zvyšovanie cien v doprave,“ uviedol Koršňák. Nad úrovňou 4 % by sa pritom inflácia mala podľa neho udržať až do konca roka, pravdepodobnosť priblíženia sa k úrovni 5 % sa však v posledných mesiacoch znížila.

V medziročnom porovnaní najvýraznejšie stúpli ceny dopravy o 6,2 % a potravín a nealkoholických nápojov o 5,5 %. Rýchlejšie ako celková inflácia rástli aj ceny vzdelávania o 4,8 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 4,6 %, alkoholických nápojov a tabaku o 4 %, rozličných tovarov a služieb o 3,9 % a zdravia o 3,8 %. Stúpli aj ceny odevov a obuvi o 2,6 %, hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,1 %, rekreácie a kultúry o 0,5 a poštových a telekomunikačných služieb o 0,3 %. Znížili sa iba ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,9 %.

Vyššia cena potravín a bývania

Na medzimesačnej báze klesli najviac ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,2 %. Lacnejšie v porovnaní s júnom však boli aj odevy a obuv o 0,3 % a alkoholické nápoje a tabak, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu zhodne o 0,1 %. Zvýšili sa ceny za zdravie o 0,8 %, bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá, rekreáciu a kultúru, rozličné tovary a služby zhodne o 0,2 % a za dopravu o 0,1 %. Na júnovej úrovni zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb, vzdelávania a hotelov, kaviarní a reštaurácií.
Plyn

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v júli klesla z júnových 2,6 % na 2,2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, na medziročnej báze stagnovala na júnových 1,6 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia v júli záporná na úrovni 0,2 %, čistá inflácia dosiahla 0,1 %.

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vracia k rýchlejšiemu rastu cien. Bankoví analytici v tomto roku predpokladajú vyššiu úroveň rastu spotrebiteľských cien. Decembrovú infláciu očakávajú na úrovni 4,5 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať