Je na mieste otvoriť diskusiu o slobode prejavu sudcov či prokurátorov o novom určení jej hraníc vzhľadom na rastúcu požiadavku informovanosti spoločnosti. Pre agentúru SITA to uviedla výkonná riaditeľka mimovládnej organizácie Via Iuris Katarína Batková, v súvislosti s návrhom na disciplinárne stíhanie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.
Ten podal Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, podľa ktorého sa mal disciplinárneho previnenia dopustiť špeciálny prokurátor tým, že „bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom“ polemizoval o vznesení obvinenia vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.
Kolíková: Vo veci návrhu na disciplinárne konanie voči Lipšicovi rozhodne Najvyšší správny súd
„Je mimoriadne citlivé, ako vedúci predstavitelia prokuratúry medzi sebou komunikujú. Spôsob ich komunikácie totiž ovplyvňuje dôveru verejnosti v štátne inštitúcie, zvlášť, keď si posielajú odkazy cez sociálne siete. Musíme však zdôrazniť, že prokurátori musia mať dôveru v to, že môžu kriticky komunikovať, samozrejme v rámci zákona. Nesmú sa cítiť zastrašovaní, ak majú iný názor. Dôležité je len zistiť, kde je hranica,“ skonštatovala Katarína Batková.