Hnutie Progresívne Slovensko (PS) je pohoršené, akým spôsobom vládna koalícia pristupuje k legislatívnemu procesu a právam poslancom. Uviedla to poslankyňa Lucia Plaváková (PS) v reakcii na dnešné zasadnutie ústavnoprávneho výboru, na ktorom opozičným poslancom nebolo umožnené vystúpiť v rozprave a klásť otázky.
Skrátené legislatívne konania
„Nielenže sme tu svedkami predkladania skrátených legislatívnych konaní. Vláda predložila 80 percent svojich návrhov doposiaľ v skrátenom legislatívnom konaní, čo je alarmujúce a porušujúce princípy legislatívneho procesu, Poslancom je aj znemožňované riadne vykonávať svoje úlohy vrámci výborov a svojich povinností, ktoré v parlamente máme,“ vyhlásila poslankyňa s tým, že koalícia to robí rôznymi praktikami ako napríklad znefunkčňovaním výborov.
Opozícia neumožnila Demokratom vystúpiť na proteste Zastavme ich! Protest však aj napriek tomu podporujú (video+foto)
„Náš ústavný výbor nebol niekoľkokrát uznášaniaschopný, pretože keď potrebovali, aby sme nemohli mať slovo a nemohli sa pýtať, tak jednoducho zabezpečili, aby výbor nebol uznášania schopný, a keď už uznášaniaschopný bol, tak neodhlasovali program výboru,“ vysvetlila Plaváková.
Dodala, že včera a v piatok zažili novú praktiku, a to takú, že po schválení programu nenechávajú dostatok času na rozpravu, čím znemožňujú niektorým poslancom zapojiť sa do diskusie a klásť otázky ministrom. V tomto prípade išlo o ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD).
Števulovej neumožnili položiť otázku
Poslanci, ktorých nepustili k slovu, sa chceli vyjadriť k dôležitým právnym normám, ktoré vláda predložila v skrátenom legislatívnom konaní, a to zrušenie Úradu Špeciálnej prokuratúry a obmedzenie ochrany oznamovateľov. Poslankyňa Zuzana Števulová (PS) dodala, že sa tiež chcela pridať k výboru, vystúpiť v rozprave a pýtať sa.
„Nebolo mi umožnené vystúpiť v rozprave ani položiť žiadnu otázku, čo považujem za škandalózne a priamo na mieste som to namietala,“ uviedla Števulová a dodala, že aj poslanci, ktorí nie sú členom výboru, majú právo poskytnúť stanovisko a vystúpiť v rozprave, či pýtať sa otázky. Števulová vyhlásila, že za takýchto podmienok nemajú poslanci možnosť vykonávať svoje ústavné právo a mandát.
Grilovanie ministrov na výboroch
„To, čo máme ako poslanci opozície robiť, je takzvane grilovať ministrov na výboroch. Keď expresne rýchlo predložia tak rozsiahly materiál s tak rozsiahlymi zmenami, a my máme hlasovať o tom, či materiál pustíme do skráteného legislatívneho konania, tak musíme o ňom aj niečo vedieť. To sa dá jedine tak, že nám minister odpovie na naše otázky. Na výboroch nám ale nebolo umožnené klásť otázky,“ vysvetlila Števulová s tým, že vláda porušuje ich ústavné práva, na čom sa môžu zakladať dôvody na to, aby sa poslanci obrátili na ústavný súd.
Vydrží Ficova vláda celé štyri roky? Prieskum ukázal, ktorí voliči strán jej dávajú najmenšie šance
„Predseda parlamentu Peter Pellegrini aj v kampani aj počas ustanovujúcej schôdze mal prejav o tom, ako sa bude meniť politická kultúra, ako sa zlepší a aj toto dnešné zasadnutie výboru je dôkazom, že to boli zase iba reči, ktoré nemajú nič spoločné s realitou,“ vyhlásil poslanec Branislav Vančo (PS) a uzavrel s tým, že si na to nebudú zvykať a proti porušovaniu ústavných práv poslancov budú bojovať.