Progresívne Slovensko (PS) podľa novozvoleného europoslanca Ľuboša Blahu (Smer-SD) v skutočnosti nezvíťazilo. Ako uviedol, aj napriek tomu, že má PS najvyšší počet mandátov, je v menšine vzhľadom na európske témy.
„Ich progresivistický pohľad je v ťažkej menšine. Keď si zoberieme hociktorú z európskych tém, či už je to otázka mieru, tak tam je v prevahe naša strana, Hlas-SD a ďalšie, ktoré majú vo väčšine mierový názor,“ uviedol Blaha s tým, že šesť progresívnych hlasov stojí proti deviatim zvyšným aj v otázke migrácie, kde je väčšina novozvolených europoslancov protimigračných, a rovnako to platí pri téme Green Dealu a zrušení práva veta.
PS zvíťazilo nominálne
„Téma po téme je porážkou PS, čo je dobrá správa pre Slovensko. Jediná kozmetická chybička krásy je, že zvíťazili nominálne. Ale za týchto okolností ide o Pyrrhovo víťazstvo,“ vyhlásil Blaha. Ako dodal, hlavnou témou strany bude v europarlamente mier.
Oficiálne výsledky eurovolieb. Vyhralo Progresívne Slovensko, Hlas-SD je štvrtý a SaS aj Demokrati pod piatimi percentami (video)
Podľa slov europoslankyne Moniky Beňovej (Smer-SD), ktorá sa opäť dostala do europarlamentu, sa strana z výsledku teší a poďakovala voličom za podporu.
„Tieto voľby boli pre nás komplikovanejšie, pretože keď sme mali začať volebnú kampaň, tak dve hodiny pred tým sa niekto pokúsil zavraždiť predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), ktorý je lídrom strany a spolu s nami mal ísť do kampane,“ pripomenula Beňová s tým, že aj napriek tomu dokázali získať výborný výsledok a získali o dva mandáty viacej než mali doteraz. Ako uviedla, v Európskom parlamente budú predĺženou rukou vlády Roberta Fica.
„Budeme podporovať vládu v rozhodnutiach, ktoré urobí smerom k európskym témam,“ dodala Beňová.
Radosť z rekordnej účasti vo voľbách
Europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (Smer-SD) vníma dosiahnutý výsledok ako pozitívny aj napriek druhému miestu.
„Je to podporou politiky, ktorú robí vláda SR. Dostali sme mandát presadzovať politiky, o ktorých sme hovorili v našej kampani, ako je napríklad otázka mieru či energetickej, vojenskej a potravinovej bezpečnosti. Hovoriť chcú podľa jej slov viac o poľnohodpodárstve, podpore slovenských regiónov a chcú prijímať na pôde európskych inštitúcií zákony, ktoré budú prospešné pre slovenských občanov.“
Ódor, Blaha, Uhrík, Lexmann aj Ondruš. Viete, kto sú 15 zvolení slovenskí europoslanci?
Novozvolený poslanec Erik Kaliňák (Smer-SD) vyjadril svoju radosť z rekordnej účasti vo voľbách. Ako však podotkol, vysoká účasť bola najmä vo väčších mestách. To podľa neho prispelo k víťazstvu PS, a preto je podľa neho potrebné oslovovať aj menšie okresy.
Vzdajú sa poslaneckých mandátov
Nová europoslankyňa za Smer-SD Judita Laššáková sa chce v europarlamente zaoberať ochranou spotrebiteľa či na ústavnoprávne záležitosti.
„Chápem EÚ ako prostriedok, ktorým sa dokážeme priblížiť aj občanom na Slovensku, a práve preto vítam spoluprácu, ktorá sa bude rysovať aj vďaka výborom v Európskom parlamente,“ uviedla Laššáková a ubezpečila, že strana Smer-SD odvedie výbornú prácu a všetky kroky bude konzultovať s vládou.
Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024
>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku
Blaha doplnil, že sa spolu s Erikom Kaliňákom vzdajú poslaneckých mandátov v Národnej rade SR 15. júla, a teda deň pred zložením sľubu v Európskom parlamente. Súčasne avizoval aj vzdanie sa pozície podpredsedu parlamentu. Jedným z vážnych kandidátov na tento post je poslanec Tibor Gašpar.