Progresívne Slovensko tvrdí, že minister Tomáš svojím návrhom nerieši nezamestnanosť, iba prehlbuje predsudky. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš navrhol odoberať dávku v hmotnej núdzi tým, ktorí odmietnu ponuku od Úradu práce.
Metódu však kritizuje opozičná strana Progresívne Slovensko (PS), ktoré upozorňuje na jej nedostatky a potenciálne škodlivé dôsledky. Podpredsedníčka PS a Výboru Národnej strany SR pre sociálne veci Simona Petrík zdôraznila, že návrhu chýbajú kľúčové detaily.
Útok na dôstojnosť ľudí
„Minister nevedel zaručiť, že štát dokáže vygenerovať dostatok vhodných a regionálne dobre rozložených pracovných ponúk. Nevieme ani to, akých ľudí sa odobratie dávky bude týkať. Štruktúra ľudí v hmotnej núdzi totiž zahŕňa aj tých, ktorí z rôznych dôvodov pracovať nemôžu,“ povedala Petrík.
Práca namiesto dávok je nesystémové opatrenie a podľa odborárov nebude motivovať ľudí k zamestnaniu (video)
Návrh ministra Tomáša je podľa poslankyne Ingrid Kosovej útokom na dôstojnosť ľudí, ktorí sú už dlho uväznení v začarovanom kruhu chudoby v dôsledku diskriminácie. Kosová dodala, že ministrove vyjadrenia o Rómoch len prehlbujú predsudky majority o rómskej komunite, ktorá nechce pracovať a zneužíva sociálne dávky.
Diskriminácia na trhu práce
„Je potrebné odstrániť segregáciu, zlé podmienky bývania bez prístupu k pitnej vode či nízku kvalitu vzdelávania spojenú s predčasným odchodom zo škôl,“ uviedla Kosová, pričom zdôraznila aj problém diskriminácie na trhu práce a nelegálnej práce.
Poslankyňa Darina Luščíková poukázala na to, že tento krok by pre zamestnávateľov znamenal viac byrokracie a administratívnej záťaže, ako aj zvýšené náklady na školiaci personál.
Podmienky pre zdravotne nezvýhodnených
„Zamestnanci, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu pracovať, neraz riešia svoju situáciu práceneschopnosťou. Tú musia prvých 10 dní financovať zamestnávatelia zo svojho vrecka. A to v konečnom dôsledku nepomôže ani štátnemu rozpočtu,“ upozornila Luščíková. Poslankyňa PS Veronika Veslárová zase zdôraznila potrebu vytvárania podmienok na trhu práce aj pre zdravotne znevýhodnených.
Kto odmietne prácu, príde o dávku v hmotnej núdzi. Tomáš chce do zamestnania dostať aj čo najviac Rómov (video+foto)
„V PS považujeme za dôležité vytvárať podmienky pre tých, ktorí by sa zamestnať chceli, no nemôžu. Chýbajú im bezbariérové priestory či možnosť kombinovať prácu z domu a z pracoviska. Zároveň je potrebné podporovať aj chránené dielne a sociálne podniky,“ dodala Veslárová s tým, že vláda na týchto ľudí nemyslí vôbec.