Prísnejšie posudzovanie poisťovní od polroka 2012

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Parlament

BRATISLAVA 31. marca (SITA) – Podmienky posudzovania platobnej bilancie zdravotných poisťovní sa sprísnia od 30. júna 2012. Dnes o tom rozhodli poslanci, keď schválili pozmeňujúci návrh, ktorý do spoločnej správy výborov presadil poslanec Stanislav Fořt (SaS). Vládny návrh zákona o zdravotných poisťovniach pritom pôvodne predpokladal posun až od začiatku roku 2013. S posunom účinnosti o pol roka dopredu nesúhlasilo ministerstvo zdravotníctva, ani vedenie VšZP.

Novelu zákona o zdravotných poisťovniach schválila vláda v stredu, odobrila aj jej prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Ako po rokovaní kabinetu uviedla premiérka Iveta Radičová, vláda používa a použije všetky dostupné procesy a nástroje, aby zabránila riziku, žeby sa VšZP mohla dostať do konkurzu. Podľa vyjadrení generálneho riaditeľa poisťovne Mariána Faktora je poisťovňa aktuálne platobne schopná, teda spláca svoje záväzky do 30 dní od lehoty splatnosti.

Ostatná novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá začne platiť od piatka 1. apríla, podmienky platobnej schopnosti sprísňuje, pridáva k nim sledovanie pomeru krátkodobých pohľadávok a záväzkov a kapitálovej primeranosti. Práve s ich napĺňaním by poisťovňa mohla mať problémy.

Momentálne podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou všetky zdravotné poisťovne plnia platobnú schopnosť. Ak by ju neplnili, úrad im môže, respektíve v niektorých prípadoch aj musí, uložiť sankcie. Môže ísť o uloženie finančnej pokuty, nariadenie ozdraveného plánu, zavedenie nútenej správy, ale aj zrušenie povolenia.

Iba v utorok minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a generálny riaditeľ VšZP informovali, že bývalé vedenie poisťovne viedlo nafúknuté, nereálne účtovníctvo a prikrášlilo si hospodársky výsledok o viac ako 50 mil. eur.

Problémom bolo najmä preceňovanie pohľadávok a nesprávne vytváranie opravných položiek. Aktuálne sa ukázalo, že na minimálne pokrytie všetkých pohľadávok by bolo potrebných približne 65 mil. eur. O túto sumu by sa tak zvýšila minuloročná deklarovaná koncoročná strata 70 mil. eur a dosiahla by tak 135 mil. eur. Po zúčtovaní tejto straty by kleslo vlastné imanie poisťovne na 27 mil. eur.

Všeobecná zdravotná poisťovňa je najväčšou poisťovňou na trhu. Začiatkom roku 2010 sa zlúčila so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti sa stará o viac ako 3,5 mil. klientov. Minuloročné hospodárenie ukončila so stratou takmer 70 mil. eur. V samotnom januári 2011 evidovala zisk necelých 1,7 mil. eur.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou uskutočnil v septembri uplynulého roku v poisťovni dohľad. Jeho výsledkom bola séria ozdravných opatrení, ktoré VšZP musela prijať. K nim patrí zabezpečenie vyrovnaného hospodárenia na mesačnej báze, zníženie nákladov na nákup zdravotnej starostlivosti, či optimalizácia siete pobočiek a počtu pracovných miest.

Hlasovanie o poplatkoch za predĺženie licencií odložené

Národná rada SR vo štvrtok odložila hlasovanie o novele zákona o elektronických komunikáciách, ktorý umožní vyberať poplatok za predĺženie licencií pre využívanie frekvencií. Podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský hlasovanie odložil, keďže návrh v parlamente predniesol namiesto ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Jána Figeľa jeho stranícky kolega, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Ten však nemal poverenie na zastupovanie Figeľa v pléne, a tak musel podpredseda parlamentu hlasovanie odložiť. O zákone tak budú poslanci hlasovať v piatok alebo v pondelok.

Novela zákona o elektronických komunikáciách umožní Telekomunikačnému úradu (TÚ) SR vyberať poplatok za predĺženie licencií pre využívanie frekvencií. Výšku poplatku má podľa novely určiť Telekomunikačný úrad (TÚ) SR, ktorý by tak mal spraviť po verejných konzultáciách, ku ktorým sa bude môcť vyjadriť laická aj odborná verejnosť. Predkladaná novela sa aktuálne týka spoločností Slovak Telekom, ktorá pod značkou T-Mobile poskytuje služby mobilnej komunikácie a prevádzkuje služby mobilných dátových sietí a Orange Slovensko, ktorým platnosť terajších licencií vyprší koncom augusta tohto roka. TÚ momentálne eviduje žiadosť len od jedného operátora, pričom podľa zákona musí o žiadosti rozhodnúť do šiestich týždňov od jej predloženia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol Hrušovský