Pripravujú stroj, ktorý pomôže postihnutému územiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maďarsko
Slovenskí záchranári, ktorí už zasahovali na západomaďarskom území postihnutom únikom toxického červeného kalu z odkaliska pri mestách Ajka a Kolontár, pripravujú doma unikátny prototyp zariadenia na zmiernenie zásaditosti postihnutých plôch. Pri svojom prvom pôsobení sa im už podarilo obojživelnými mechanizmami zmonitorovať pod dozorom GPS prístroja celú oblasť, ktorou sa prevalil kal, našli aj obete. Je to jediná mašina, ktorá cez to kalové pole zatiaľ prešla. Foto: SITA/ŠKZS Slovakia

BRATISLAVA 10. októbra (WEBNOVINY) – Slovenskí záchranári, ktorí už zasahovali na západomaďarskom území postihnutom únikom toxického červeného kalu z odkaliska pri mestách Ajka a Kolontár, pripravujú doma unikátny prototyp zariadenia na zmiernenie zásaditosti postihnutých plôch. Pri svojom prvom pôsobení sa im už podarilo obojživelnými mechanizmami zmonitorovať pod dozorom GPS prístroja celú oblasť, ktorou sa prevalil kal, našli aj obete. „Je to jediná mašina, ktorá cez to kalové pole zatiaľ prešla,“ povedal pre agentúru SITA šéf záchranárov Ivo Baláži z International Rescue System.

Teraz doma konštruujú prídavnú zostavu, ktorou by do zasiahnutej oblasti dokázali aplikovať chemický prípravok s primeranou koncentráciou kyseliny na neutralizáciu vysokej zásaditosti. „Potrebujeme, aby to rozstrekovalo látku čo najnižšie nad hladinu,“ spresnil Baláži. Zariadenie bude potrebovať samostatné čerpadlo. Ramená zariadenia by mali byť široké asi 15 metrov, záchranári by s ním chceli prejsť celú postihnutú oblasť smerom od najviac postihnutých zón k menej nebezpečným miestam, kadiaľ sa toxické bahno prevalilo. „Ak by sa nám podarilo zmierniť zásaditosť napríklad z hodnoty 12,5 pH čo i len na 8, už by to bol posun dobrým smerom,“ myslí si Baláži. Na stroji pracujú už niekoľko dní, ale do Maďarska vycestujú až vtedy, keď o to požiada tamojší krízový štáb. Situácia je komplikovaná aj tým, že momentálne nie je isté, či sa podarí zabrániť pretrhnutiu severnej hrádze odkaliska. Z neho by tak mohlo uniknúť ďalších 500 tisíc metrov kubických toxického kalu. Ak Slováci pôjdu do postihnutej oblasti, malo by ísť opäť o menšiu skupinu 7 až 10 záchranárov. Časť z nich budú tvoriť záchranári zo Špeciálnej kynologickej záchrannej služby Slovakia.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať