BRATISLAVA 12. novembra (WBN/PR) – Chrípka je akútna, vysoko nákazlivá choroba dýchacích ciest spôsobená chrípkovými vírusmi. Netreba ju podceňovať, lebo u nepripraveného organizmu môže vyvolať závažné zdravotné, niekedy až smrteľné následky. Na jeseň sa však stretávame častejšie ako s chrípkou, s chrípke podobným ochorením, ľudovo nazývaným prechladnutím, vyvolané je inými vírusmi.
Chrípkové symptómy
Príznaky chrípky začínajú náhle, bolesťami hlavy (najmä za očami), zimnicou, triaškou, následným vzostupom teploty na 39 °C a viac, celkovou slabosťou, bolesťami svalov a kĺbov. Vírusy postupne vyvolávajú zápal slizníc, ktorý sa prejaví bolesťou hrdla, zápalom priedušnice a priedušiek, suchým kašeľom, poprípade nádchou. Občas býva postihnuté aj zažívacie ústrojenstvo spojené s zvracaním a hnačkou. U oslabených osôb môže vzniknúť vírusový zápal pľúc, ktorý môže byť aj smrteľný.
Chrípku netreba podceňovať, lebo pri nesprávnom liečení často dochádza k bakteriálnej infekcii zasiahnutých slizníc, a vzniku závažnejších komplikácií, ako je napr. bakteriálny zápal pľúc, zápal stredného ucha, alebo zápal srdcového svalu.
Chrípke podobné ochorenia, ľudovo nazývané prechladnutia majú klinicky miernejšie prejavy ochorenia na rozdiel od chrípky. Klinické príznaky sa rozvíjajú postupne, sú to bolesti hrdla, kýchanie, následne nádcha a kašeľ, horúčka zriedkavo presiahne nad 38 °C, bez výraznej bolesti hlavy, svalov, zimnice a pocitu nadmerného vyčerpania.
Aké sú možnosti prevencie?
Jednou z možností je očkovanie proti chrípke, ktoré chráni organizmus len proti vírusom nachádzajúcim sa vo vakcíne, ale nechráni človeka pred zmenenými vírusmi (vírusy sa menia aj počas chrípkovej sezóny), alebo pred inými vírusmi, napr. chrípke podobných ochorení. Jej účinok je teda značne obmedzený.
Nielen v zahraničí, ale už aj na Slovensku majú lekári dobré skúsenosti s komplexným prípravkom GUNAPREVAC, ktorý je veľmi účinný v prevencii – je schopný stimulovať komplexne imunitný systém a zároveň posilňovať sliznice dýchacích ciest. Užívanie prípravku GUNAPREVAC sa však neobmedzuje iba na prevenciu; úspešne sa používa aj v liečbe chrípkového syndrómu (horúčka a ďalšie príznaky zápalu), pričom pozastavuje možný vývoj ochorenia.
Zaujímavé výsledky
V Taliansku bola porovnávaná liečebná účinnosť komplexného prípravku GUNAPREVAC© s účinkami PARACETAMOLU, ktorý je bežne v lekárskej praxi používaný na príznaky chrípkového syndrómu. Do štúdie bolo zaradených 159 pacientov vo vekovom rozmedzí od 3 do 12 rokov. Pacienti byli rozdelený do 2 skupín: Skupina A (GUNAPREVAC: n=78) a Skupina B (Paracetamol: n=81).
Do štúdie boli zaradení len takí pacienti, ktorí sa dostavili na prvé vyšetrenie do 24 hodín od vypuknutia ochorenia. Museli mať aj rýchly a náhly nástup horúčky – nad 38,5°C, jeden z celkových príznakov (bolesť hlavy, celková telesná slabosť, alebo celková nevoľnosť), jeden z respiračných príznakov (kašeľ, zápal nosohltanu, upchatie nosa) a mohli sa vyskytnúť aj črevné alebo zažívacie problémy.
Deťom bola meraná telesná teplota po 24, 48, 72 hodinách, vždy o 17 hodine. Ostatné klinické príznaky boli kontrolované a ohodnotené bodmi od 0 (bez príznakov) po 3 (príznaky značnej závažnosti).
Indikátorom účinnosti liečby bola telesná teplota pod 37 °C a vyhodnotenie bodov u jednotlivých klinických príznakov. Z analýzy získaných výsledkov vychádzala jasná liečebná prevaha prípravku GUNAPREVAC. Bolo dokázané, že okrem preventívneho užívania, sa môže liek GUNAPREVAC úspešne používať aj pri liečbe akútnych príznakov chrípkového syndrómu, čo dokazuje rýchlosť vymiznutia príznakov a žiadne nežiaduce vedľajšie účinky.
Spracovala odborná redakcia Edukafarm