KOŠICE 24. októbra (WEBNOVINY) – Prezident Slovenskej republiky je povinný zaoberať sa návrhom Národnej rady SR na vymenovanie generálneho prokurátora Slovenskej republiky podľa čl. 150 Ústavy Slovenskej republiky a ak bol zvolený postupom v súlade s právnymi predpismi, v primeranej lehote buď vymenovať navrhnutého kandidáta, alebo oznámiť Národnej rade Slovenskej republiky, že tohto kandidáta nevymenuje.
Rozhodlo o tom dnes plénum Ústavného súdu SR, ktoré sa zaoberalo na žiadosť skupiny poslancov NR SR zastúpených Radoslavom Procházkom výkladom ústavných článkov týkajúcich sa právomoci prezidenta.
Prezident musí uviesť dôvody nevymenovania
Nevymenovať kandidáta môže prezident len ak nespĺňa zákonné predpoklady na vymenovanie alebo pre závažnú skutočnosť vzťahujúcu sa na kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť vrcholným predstaviteľom, uvádza sa v rozhodnutí ústavného súdu.
Podľa rozhodnutia „prezident uvedie dôvody nevymenovania, pričom tieto nesmú byť svojvoľné.“
Podľa § 32 ods. 1 zákona o ústavnom súde sa k tomuto rozhodnutiu pripája odlišné stanovisko sudcu Lajosa Mészárosa, sudcu Jána Lubyho, sudkyne Ľudmily Gajdošíkovej a sudcu Ladislava Orosza. Sudkyňa Ivetta Macejková dopĺňa odôvodnenie rozhodnutia.
„Považujem dnešný verdikt za potvrdenie toho, čo sme žiadali, t.j. povinnosť prezidenta republiky rozhodnúť v primeranej lehote a zároveň prípadné negatívne rozhodnutie odôvodniť dôvodmi, ktoré nie sú osobnou svojvôľou. V ďalších podrobnostiach si počkám na doručenie oficiálneho rozhodnutia,“ reagoval na výklad ÚS Radoslav Procházka.
Na ústavný súd sa obrátili poslanci aj Čentéš
S podaním o výklad ustanovení ústavy týkajúcich sa právomoci prezidenta sa na Ústavný súd obrátila skupina 60 poslancov NR SR 29. februára 2012. Reagovali tým na niekoľkomesačné nekonanie prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorému NR SR navrhla vymenovať za generálneho prokurátora Jozefa Čentéša. V podaní nežiadali, aby ÚS rozhodol, že prezident mal vymenovať Čentéša.
Na ústavný súd sa podaním obrátil aj Jozef Čentéš s tým, že prezident svojím nekonaním porušil jeho Ústavou SR a medzinárodnými dohodami zaručené práva – voliť a byť volený, právo na rovnaký prístup k voleným a verejným funkciám.
Národná rada uznesením dňa 17. júna 2011 navrhla prezidentovi SR vymenovať za generálneho prokurátora SR kandidáta Jozefa Čentéša, ktorý získal 79 hlasov. Prezident ho dodnes nevymenoval.
„Predseda vlády SR tak ako v iných prípadoch aj v tomto rešpektuje verdikt Ústavného súdu SR a počká na rozhodnutie prezidenta SR,“ poskytol agentúre SITA reakciu premiéra riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš. Prezident Ivan Gašparovič sa k výkladu Ústavného súdu vyjadrí až po návrate z oficiálnej návštevy v Dánskom kráľovstve, povedal hovorca hlavy štátu Marek Trubač.
ÚS podľa politológa obchádza parlament
Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý povedal, že prezident musí vymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, alebo musí Národnej rade SR uviesť dôvody, pre ktoré to neurobí, dáva nášmu najvyššiemu ústavnému činiteľovi väčšie právomoci, tvrdí politológ Ján Baránek.
Týmto rozhodnutím ústavný súd navyše podľa neho obchádza parlament. „My máme parlamentný systém a zrazu sa tu dáva prezidentovi právomoc nad ten parlamentný systém, pretože parlament je ten, ktorý volí tohto kandidáta. Ak parlament uznal, že spĺňa všetky predpoklady a nie je prekážka na to, aby bol zvolený, a prezident takéto rozhodnutie môže zvrátiť, potom sa dostávame do troška iného systému, ktorý už má prvky prezidentského systému,“ povedal agentúre SITA Baránek.
Z verdiktu ústavného súdu podľa politológa vyplýva, že nechcel rozhodnúť jednoznačne. „Je to zasa len také rozhodnutie typické pre náš ústavný súd. Nie je dobré, malo byť jednoznačnejšie,“ tvrdí.
Baránek predpokladá, že prezident Ivan Gašparovič Čentéša nevymenuje, ale bude hľadať dôvody, pre ktoré tak neurobí. To môže podľa jeho slov do celej situácie nakoniec vniesť ešte viac chaosu, pretože Čentéšovi sa tieto dôvody možno nebudú zdať relevantné a opäť to dá na Ústavný súd SR.