Prerušovaný spánok môže spôsobovať Alzheimerovu chorobu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spánok
Foto: nellybabe.wordpress.com

BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Ľudia trpiaci nespavosťou majú podľa najnovšieho výskumu náchylnosť k problémom s pamäťou.

Vedci skúmali 100 ľudí vo veku 45 až 80 rokov, ktorí netrpeli demenciou. „Zdá sa, že nepokojný spánok je spojený s hromadením amyloidných plakov, ktoré sú znakom Alzheimerovej choroby, v mozgu ľudí, ktorí zatiaľ nemajú problémy s pamäťou,“ vyhlásila lekárka Yo-El Ju z Lekárskej univerzity v St. Louis.

Spánok účastníkov výskumu monitorovali prístroje a vedci tiež skúmali ich špeciálne denníky a dotazníky. U tých, ktorí sa cez noc často budili, pozorovali väčšie množstvo amyloidných plakov. Tie sa môžu tvoriť už 10 až 15 rokov pred tým, ako sa začnú prejavovať symptómy demencie. Účastníci v posteli ležali až osem hodín, no priemerne spali len šesť a pol hodiny z tohto času.

Amyloidné plaky pozorovali u 25 percent z nich. Najčastejšie šlo o ľudí, ktorí spali menej ako 85 percent z času stráveného v posteli a tých, ktorí sa zobudili viac než päť ráz za hodinu. Monitorovacie prístroje zrejme počet zobudení nezaznamenali presne, ale podľa Ju je bežné, že sa ľudia v noci budia pomerne často bez toho, aby si to pamätali.

Yo-El Ju však upozorňuje, že z tohto výskumu ešte nemožno vyvodiť závery. „Potrebujeme dlhodobý výskum, musíme sledovať spánok jednotlivcov po celé roky,“ povedala. Takto chce zistiť, či prerušovaný spánok vedie k usádzaniu amyloidov, alebo či to je naopak. Možné totiž je aj to, že zmeny v mozgu v ranom štádiu Alzheimerovej choroby vedú k nespavosti. So svojím tímom plánuje objasniť, či by manipulácia spánku mohla slúžiť ako prevencia Alzheimerovej choroby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať