BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Americká vesmírna sonda New Horizons v utorok preletela okolo trpasličej planéty Pluto, ktorú preskúma zblízka ako vôbec prvé zariadenie vyslané zo Zeme. Tento historický prelet si pripomína aj internetový gigant Google, ktorý vytvoril originálnu animáciu.
Podľa výpočtov amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) malo najväčšie priblíženie nastať o 13.49 h SELČ, čo však bude možné oficiálne potvrdiť až po 13 hodinách, informovala agentúra AP. Vedci totiž podľa nej nechcú sondu zaťažovať komunikáciou so Zemou v kritických okamihoch, keď môžu získať detailné zábery Pluta i jeho piatich známych mesiacov.
Vedcov prekvapilo sfarbenie telies
Už počas približovania poslala množstvo snímok Pluta a jeho najväčšieho mesiaca Chárona, na ktorých je vidieť napríklad jasný rozdiel vo sfarbení oboch tiel. To vedcov prekvapilo, keďže predpokladajú, že obe telesá vznikli kolíziou objektov v ranom štádiu Slnečnej sústavy, a mali by sa preto na seba viac podobať. „Vyzerajú, akoby šlo o dva úplne rozdielne svety, ktoré pokojne mohli vzniknúť miliardy kilometrov od seba,“ uviedol vedúci misie Alan Stern.
Sonda taktiež odhalila na povrchu Pluta štyri tmavé škvrny, z ktorých každá má priemer približne 500 kilometrov. Ich pôvod zatiaľ nie je známy. Posledné fotky pred samotným preletom dorazili na Zem v pondelok. Sonda sa odmlčala, pretože je príliš zaneprázdnená na komunikáciu zo Zemou.
Záhadné teleso
Pluto je pre vedu stále záhadné teleso, najmä kvôli vzdialenosti od Zeme a nezvyčajnej obežnej dráhe. Tá komplikuje jeho pozorovanie zo Zeme. Iba Hubblov vesmírny teleskop dokázal poslať nekvalitné snímky. New Horizons poskytne tak kvalitné zábery, že bude možné pozorovať objekty s veľkosťou futbalového ihriska.
Sondu New Horizons s hmotnosťou 478 kilogramov vypustil do vesmíru 19. januára 2006 americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Ide o najrýchlejšiu sondu v histórii vesmírneho výskumu. Vo februári 2007 sa priblížila k Jupiteru, pričom gravitácia planéty ju vymrštila ďalej. Po prelete okolo Pluta sa následne zameria na objekty v Kuiperovom páse a v roku 2029 by mala opustiť Slnečnú sústavu.
Kuiperov pás je oblasť v Slnečnej sústave. Nachádza sa približne za obežnou dráhou Neptúna. Má tvar disku a je ovplyvňovaný gravitáciou Neptúna a Jupitera. Kuiperov pás je zdrojom komét, ktorý je bližší ako Oortov oblak.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.