BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Vládou plánované zvýšenie bankového odvodu môže viesť k zníženiu kapitálovej kapacity bánk, a tým aj schopnosti úverovania ekonomiky.
Upozorňuje na to Slovenská banková asociácia (SBA), podľa ktorej bude mať Slovensko po rozšírení bázy pre výpočet bankovej dane druhé najvyššie daňové zaťaženie bankového sektora v Európe, čím sa stane neatraktívnou krajinou pre akcionárov.
Bankári sú sklamaní
„Dôsledkom toho môže byť zníženie kapitálovej kapacity bánk, a tým aj schopnosti úverovania ekonomiky. Je to zlá správa pre slovenské podniky, ktoré nemajú možnosť požičať si finančné prostriedky zo zahraničia a pre obyvateľov, ktorí budú mať zhoršený prístup k úverom na bývanie,“ uviedla asociácia v stanovisku pre agentúru SITA.
Bankári sú zároveň sklamaní, že vláda v navrhovaných opatreniach, na rozdiel od občanov a firiem, rezignovala na šetrenie. „Tieto návrhy vlády smerujú k obmedzeniu ekonomického rastu a zamestnanosti na Slovensku,“ dodáva banková asociácia.
Vyšším zaťažením bánk a regulovaných podnikov chce vláda Roberta Fica získať prostriedky na ozdravenie verejných financií. Samotné banky by mali podľa v utorok ohlásených zámerov vlády navyše oproti plánovanému výnosu z už platného bankového odvodu odviesť na bankovej dani štátu v tomto roku o 25 mil. eur viac, v budúcom roku už o 100 mil. eur viac.
Opäť neúspešný balíček
Zvýšenie odvodu sa má zabezpečiť rozšírením bázy pre výpočet bankovej dane aj na vklady retailových klientov. Podľa súčasnej legislatívy totiž banky odvod platia iba z podielu korporátnych vkladov. Rovnako plánuje kabinet Roberta Fica zaviesť pre banky aj špeciálny 50-miliónový odvod, pričom tieto prostriedky by mali smerovať do fondu zameraného na prorastové opatrenia.
Premiér Robert Fico v utorok predstavil aj zámer opätovne zaviesť balík základných služieb pre klientov bánk, ktorého cena má byť jedno euro.
Tento balík má byť viazaný na jeden účet v jednej banke, má byť pre ľudí s „nie vysokým príjmom“ a mal by garantovať určitý objem služieb. Banková asociácia však upozorňuje, že podobná snaha tu už bola a o balíček nebol veľký záujem. „Ministerstvo financií SR už v minulosti podobný balíček zaviedlo. Banky vynaložili vysoké finančné prostriedky na jeho zavedenie. Reálne si ho kúpilo iba päť osôb, a preto sa obávame, že aj nová iniciatíva MF SR bude mať rovnaký dopad,“ uvádza SBA.