Poslanci si odhlasovali skrátenie volebného obdobia. Za predčasné voľby v septembrovom termíne hlasovalo 92 členov zákonodarného zboru a tak sa rozplynuli obavy, že uprednostnia vlastný záujem pred spoločenským.
Opozícia síce žiadala voľby ešte v prvom polroku, ale podľa očakávania jej návrhy nemali dostatočnú podporu v parlamente. Toľko v skratke o tom čo sa udialo. Ale čo nás teraz čaká?
Predvolebná kampaň bude špinavá
Aj keď voľby budú až o osem mesiacov, nikto nepochybuje, že sa predvolebná kampaň začne ihneď. Opozícia ju vlastné robí od začiatku zbierania podpisov na nevydarené referendum, lebo si je vedomá toho, že musí voličov držať neustále vo vare. Teraz svoje aktivity ešte vystupňuje a môžeme očakávať, že nebude pracovať v rukavičkách. Do volieb je však dostatok času na to, aby sa na verejnosť dostali rôzne špinavosti z obidvoch strán.
Koalícia sa bude snažiť poukázať na ďalšie kriminálne skutky, ktoré sa udiali za vlády Roberta Fica či Petra Pellegriniho. Opozícia na druhej strane bude ešte intenzívnejšie poukazovať na rozhádanosť vlády za posledné dva roky a na údajne spáchané škody pre celú krajinu, ktoré najviac pocítili samotní občania. Jedným slovom klasická špinavá kampaň.
Ani máj a ani jún, predčasné voľby budú v septembri. Za tento termín hlasovalo 92 poslancov (video)
Pochybujem, že sa strany budú pokúšať ohúriť občanov skvelými programami do budúcnosti, lebo tých sa napočúvali aj v predošlých volebných kampaniach a málo sa toho zrealizovalo. Preto sa budú snažiť čo najviac „nakydať“ na súpera, ale teraz to bude komplikovanejšie. Doteraz opozícia „kydala“ na koalíciu a tá zase na opozíciu, teraz však bude asi vyťahovať „špinavé prádlo“ každý na každého, lebo predsa ide o dôležitosť každého hlasu.
Kto hlasoval za predčasné voľby v septembri? Dvaja poslanci sa zdržali a proti ich bolo 54
Problémom však je, že treba pozerať aj do budúcnosti a nedourážať veľmi budúceho potenciálneho povolebného partnera. Tu je však kombinácií veľa a nebude ľahké určiť, kto komu má byť nepriateľ. Jasno v tom majú asi iba hnutie Republika, ĽSNS a v značnej miere Smer-SD. Tieto strany si ťažko budú hľadať povolebného partnera, aj keď na Slovensku nič nie je nemožné.
Vznikol čas aj na vytvorenie nových strán
Osemmesačné obdobie je dosť dlhý čas, aby na slovenskej politickej scéne vznikli nové politické zoskupenia, ktoré budú v značnej miere aj výsledkom doterajšej situácie vo vládnej koalícii.
Prezidentka Čaputová nateraz nepristúpi k vymenovaniu úradníckej vlády
Po schválení predčasných volieb bude môcť aj súčasný poverený premiér Eduard Heger verejne oznámiť, kam chce smerovať. Prieskum ukázal, že jeho voličský potenciál nie je zanedbateľný a preto sa neprekvapme, ak čoskoro oznámi vznik novej strany.
Za ďalšie mesiace marazmu a absolútneho rozvratu štátu je treba poďakovať SaS, tvrdí Pellegrini
Mnohí mu spochybňovali nerozhodnosť vo funkcii premiéra, keď nevedel povedať dosť najväčším „jastrabom“ v koalícii. Určite je to jeho veľké mínus, lebo slovenský volič doteraz stále chcel lídra, ktorý vedel ohúriť voličov svojimi sľubmi, ktoré často nezodpovedali realite. Neviem si predstaviť Hegera, aby si zastal na tribúnu a burcoval voličov, ale z druhej strany možno priláka tých, ktorí chcú konečne pokoj.
Sulík je zo správania opozície prekvapený a nemyslí si, že septembrový termín volieb je až tak neskorý
Mikuláš Dzurinda sa tiež pokúša dať dokopy strany, ktoré by sa samostatne do parlamentu nedostali. Tu je znovu problém nájsť silnú osobnosť, ktorá tie strany predstaví voličom. Neviem či je práve Dzurinda vhodným kandidátom, aj keď ťažko môže niekto uprieť, že patril medzi najschopnejších politikov, ktorých sme tu mali.
Bude však ľahkým terčom pre oponentov pre viaceré kauzy, ktoré sa vlečú ešte od obdobia jeho vládnutia.
Súčasné strany tiež nemajú nič isté
Aj súčasné, už etablované politické strany, nemajú nič isté. O podporu voličov sa nemusia obávať Smer-SD, hnutie Republika a možno aj Hlas-SD. Pri tom poslednom platí to, čo som už uviedol pri prípadných nových stranách. Čím môže ohúriť Pellegrini a či môže s Robertom Ficom bojovať o voličov takmer rovnakého zmýšľania.
Matovič vopred vedel, koľko hlasov získa septembrový termín volieb a avizuje zásadnú kampaň
Doterajšie preferencie získaval predovšetkým od občanov nespokojných so súčasnou situáciou v krajine, ale nie aj nejakými konštruktívnymi návrhmi na ich riešenie. Do volieb prvýkrát pôjde ako líder samostatnej strany a uvidí, že nebude ľahké udržať nasledujúcich osem mesiacov občanov vo vare.
Koho mohli, toho kúpili. Koho mohli, toho vydierali. Vyhlásil Fico po hlasovaní o termíne volieb (video)
O stranách vládnej koalície je ťažké povedať, čo môžeme od nich očakávať. Sme rodinaa asi jediná má stabilné preferencie, aj keď mnohí nevedia na základe čoho ich získava.
Sme rodina hlasovala za všetky tri termíny volieb, opozícia vraj len robí cirkus a klame vlastných voličov
SaS sa od lídra koalície prepadla na stranu, ktorá bojuje o splnenie limitu na vstup do parlamentu. Richard Sulík však je pravdepodobne dosť skúsený politik, aby našiel spôsob, ako vysvetliť voličom, že nenesie vinu za rozpad vlády. V programe, ktorý doteraz lákal predovšetkým mladých a podnikavých ľudí, bude mať konkurenciu a nebude to mať ľahké.
KDH termín predčasných volieb rešpektuje. Rigó hovorí, že OĽaNO si pomýlilo politiku s hokejom
Najväčšie problémy bude mať určite OĽaNO. Po pravdepodobnom odchode Hegera, sa stranícky líder Igor Matovič bude musieť spoľahnúť iba na tých najvernejších, ktorým je jedno čo ich predseda doteraz prezentoval na verejnosti. On sa však už asi rozhodol pre skupinu občanov, ktorých chce osloviť. Svojim vystupovaním akoby chcel prevziať voličov stranám, ktoré sú považované za extrémistické. Či je to východisko, uvidíme.
Svoje miesto vidia aj KDH a Progresívne Slovensko
Medzi strany, ktoré doteraz nemali zastúpenie v parlamente si zuby brúsia KDH a predovšetkým Progresívne Slovensko. Viacerí ich vidia ako záchranu krajiny po marazme, ktorý sme tu zažili a z druhej strany vedia, že opozícia nenúka nič iné len prebrať moc a pokračovať tam, kde prestala v roku 2020.
Predčasné voľby Slovensku nikdy nič dobré nepriniesli, ale je to jediná cesta, myslí si Remišová
Kresťanskí demokrati po dlhej odmlke zasa nabrali na dychu. Myslím si, že viac sa vezú na vlne nespokojnosti občanov ako na nejakej zmene, ktorú vykonali vo vnútri. Zatiaľ sa nechcú spájať s nikým, lebo sú si istí, že tentoraz uspejú. Len aby nedopadli ako v predošlých voľbách a potom sa znovu budú pýtať, kde bola chyba.
Slovensku by podľa Šimečku bolo lepšie, keby zvolení politici vedeli vládnuť kvalitne, slušne a celé funkčné obdobie
Progresívne Slovensko je možno v inej situácii. Do parlamentu sa nedostali iba pre nezmyselnú koalíciu, ale ich volebný potenciál zostal. Pribúdaním nových voličov ešte narastá, lebo je PS v ich očiach považované za modernú stranu, ktorá sa venuje témam zaujímavým aj pre mladých. Možno práve táto strana bude vedieť presvedčiť voličov, že nie je dobré pripúšťať k moci tých čo to už tu raz dobabrali, bez ohľadu v ktorých rokoch.
Nesmieme zabudnúť ani na strany, za ktoré hlasujú predovšetkým občania maďarskej národnosti. Tam je však permanentný problém aby všetci jednotne vystupovali, lebo iba tak dosiahnu nejaký úspech.