Ani máj a ani jún, predčasné voľby budú v septembri. Za tento termín hlasovalo 92 poslancov (video)

Parlament, NR SR
Foto: archívne, SITA/Kancelária Národnej rady SR.
  • aktualizované 31. januára 17:47

Predčasné voľby na Slovensku v roku 2023 budú v septembri, za tento termín v utorňajšom hlasovaní bolo 92 zo 148 prítomných poslancov parlamentu, proti ich bolo 54 a zdržali sa dvaja.

NR SR: Rokovanie 82. schôdze
Tabuľa s výsledkami z hlasovania o schválení termínu predčasných parlamentných volieb na 30. septembra 2023 počas rokovania 82. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 31. január 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) má predčasné voľby vyhlásiť najskôr 130 dní a najneskôr 110 dní pred dňom ich konania. Zmenu ústavného zákona, aby volebné obdobie bolo možné skrátiť uznesením, poslanci schválili minulý týždeň.

Návrh uznesenia môže v budúcnosti predložiť najmenej pätina poslancov. Skrátené volebné obdobie uplynie dňom konania volieb do Národnej rady. Na schválení uznesenia o skrátení volebného obdobia sa musí podieľať 90 hlasov, čiže kvalifikovaná trojpätinová väčšina všetkých poslancov.

Na septembrovom termíne predčasných parlamentných volieb sa v nedeľu 22. januára dohodli bývalí koaliční partneri – hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Sme rodina, strana Sloboda a Solidarita a Za ľudí. Zmenu ústavného zákona, aby volebné obdobie bolo možné skrátiť uznesením, poslanci schválili minulý týždeň.

Video: Rokovanie parlamentu

Pellegrini požadoval 24. jún

V súvislosti s uznesení o skrátení volebného obdobia predložil pozmeňujúci návrh nezaradený poslanec NR SR Peter Pellegrini (Hlas-SD). Požadoval, aby sa predčasné parlamentné voľby uskutočnili 24. júna. Za tento návrh z prítomných 146 poslancov, za hlasovalo 75, proti ich bolo 13, zdržalo sa 57 a nehlasoval jeden.

NR SR: Rokovanie 82. schôdze
Nezaradení poslanci Richard Raši a Peter Pellegrini (obaja Hlas-SD) počas hlasovania v rámci rokovania 82. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 31. január 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.

„Ponechanie nefunkčných ústavných orgánov na mimoriadne dlhú dobu zvlášť v čase, keď je potrebné dodržiavať vládou stanovené míľniky pri čerpaní z Plánu obnovy je hazardom so Slovenskom. Lehota ničím neprospieva ani samotnej demokracii, práve naopak dáva priestor na využitie volebnej korupcie, manipulácie s občanmi, populizmu, polarizácii spoločnosti a rastu extrému,“ argumentoval v návrhu Pellegrini.

Fico chcel voľby už 27. mája

Pozmeňujúci návrh predložil i poslanec Robert Fico (Smer-SD). Chcel, aby sa predčasné parlamentné voľby konali už 27. mája. Za jeho návrh rovnako ako za ten od Pellegriniho hlasovalo 75 zo 146 prítomných poslancov. Proti ich bolo 27 a zdržali sa 44.

NR SR: Rokovanie 82. schôdze
Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Robert Fico počas rokovania 82. schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 31. január 2023. Foto: SITA/Diana Černáková.

„Keďže vláda bola odvolaná rozhodnutím prezidentky zo 16. decembra 2022 a bola poverená vykonávaním jej pôsobnosti v obmedzenom rozsahu až do vymenovania novej vlády, je potrebné uskutočniť predčasné voľby v čo najkratšom termíne, aby bol zabezpečený riadny chod ústavných orgánov. Z tohto hľadiska nie je žiaden dôvod na termín 30. september,“ uviedol Fico.

Dodal, že vláda nemá legitimitu vládnuť ďalších desať mesiacov a septembrový termín nie je vhodným ani z hľadiska prípravy návrhu štátneho rozpočtu na rok 2024.

S návrhom neuspel ani Susko

Poslanci neschválili ani pozmeňujúci návrh poslanca Borisa Suska (Smer-SD). Jeho cieľom bolo, aby si NR SR vyhradila rozhodovanie o schválení stanovísk Slovenskej republiky na parlamentnej schôdzi podľa zákona o rokovacom poriadku NR SR v záležitostiach, o ktorých bude rokovať Európska únia.

Zároveň za účelom realizácie základného vzťahu medzi parlamentom a vládou sa navrhovalo priebežné vykonávanie kontrolnej činnosti NR SR, výborov a poslancov vo vzťahu k dočasne poverenej vláde s obmedzenou pôsobnosťou, vedúcim ústredných orgánov štátnej správy v súvislosti s okamžitou realizáciou opatrení na posilnenie odolnosti hospodárstva, verejnej sféry a obyvateľov voči kumulujúcim sa krízovým faktorom a s dodržiavaním ústavného režimu výkonu obmedzenej pôsobnosti dočasne poverenej vlády po jej vyslovení nedôvery.

„Navrhovalo sa tiež zdržanie sa nerešpektovania ústavných obmedzení pôsobnosti dočasne poverenej vlády typu prípravy a uskutočňovania zásadných zmien v organizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti, predovšetkým formou redukcie poskytovanej zdravotnej starostlivosti a rušenia nemocníc v jednotlivých regiónoch Slovenska,“ tvrdí Susko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárLukáš KyselicaPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDZa ľudí