BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Pre extrémne vysoké teploty na území Slovenska vo štvrtok skolabovalo 116 ľudí. Ako agentúru SITA informoval operátor Záchrannej zdravotnej služby Ján Kobliška, najviac ľudí skolabovalo v Banskobystrickom kraji, kde záchranári zasahovali 21-krát. Naopak, najmenej museli zasahovať v Nitrianskom kraji – osemkrát. Podľa údajov záchranárov bolo medzi skolabovanými 59 žien a 57 mužov.
Na celom území Slovenska zostáva v platnosti tretí, najvyšší stupeň výstrahy pred extrémnymi horúčavami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) túto výstrahu predĺžil až do soboty. V popoludňajších hodinách vo štvrtok, piatok a sobotu sa teploty na Slovensku vyšplhajú na 36 až 38 stupňov Celzia, v severných okresoch na 32 až 36 stupňov.
Pekelné horúčavy naberajú na sile, vieme, čo prinesie víkend
Záhoráci míňajú veľa vody, vodárne nariadili šetrenie
Pri horúčavách sú najrizikovejšími skupinami deti a seniori, ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami či fyzicky pracujúci ľudia vystavení celodennému slnečnému žiareniu. Dôležité je piť pravidelne v dostatočnom množstve, nie naraz väčšie množstvo chladených nápojov.
Vyhýbať sa treba alkoholu. Príznaky prehriatia organizmu sú bledá pokožka, potenie, bolesť hlavy, únava, slabosť, nutkanie na vracanie či samotné vracanie. Človeka je najlepšie v takomto prípade, pokiaľ je pri vedomí, premiestniť do chladnejšieho a tienistého prostredia, vhodne ho uložiť, sledovať jeho základné životné funkcie a komunikovať s ním. Veľmi dôležité je u postihnutého nahradiť stratu tekutín spôsobenú prehriatím, ochladiť telo vlažnou sprchou alebo studenými obkladmi.
Postihnutému nikdy nepodávame alkoholické nápoje alebo kávu. Kolapsový stav človeka v bezvedomí vyžaduje okamžité privolanie záchrannej zdravotnej služby na tiesňovej linke 155 a dodržanie pokynov operátora zdravotnej služby.