Pražské metro stojí, železnice zívajú prázdnotou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Metro
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

PRAHA 16. júna (WEBNOVINY) – V Českej republike sa vo štvrtok začal celoštátny štrajk odborárov proti reformám z dielne vlády premiéra Petra Nečasa. Štrajk je sprevádzaný aj demonštráciou v centre Prahy. Podľa českých médií však na ňu zatiaľ prišiel len pomerne malý počet ľudí – podľa odhadov približne 300.

Štrajk najviac postihol Prahu, kde nepremáva metro. Dôvodom je, že väčšina jeho zamestnancov sa do neho zapojila. Na prevádzku pražského metra je pritom potrebné, aby do práce prišlo najmenej 40 jeho pracovníkov. Situácia však nie je taká dramatická v prípade ostatných foriem mestskej hromadnej dopravy v Prahe. Podľa agentúry Mediafax tam jazdí 92 z celkového počtu 301 električiek a 98 zo 761 autobusov.

Na celoštátnej úrovni pocítia štrajk najmä Česi využívajúci služby železníc. Podľa predsedu Odborového zväzu železničiarov trate zívajú prázdnotou. „Nič nevyšlo. Objavil sa informačný šum, že pár vlakov vyšlo z Karlových Varov, to ale nie je pravda,“ povedal pre Mediafax.

Protest
Foto: SITA/AP

Kompromis neprišiel

Ešte v stredu sa vláda a odbory pokúšali dosiahnuť kompromis, ich rokovania však skrachovali a premiér Petr Nečas vyhlásil, že odborárom nebude ustupovať. Dopravný štrajk by mal ovplyvniť dianie vo všetkých sektoroch, školy napríklad už rátajú s tým, že odpadne vyučovanie.

Odborári si chcú vymôcť zmenu plánovaných reforiem, na základe ktorých sa má predlžovať vek odchodu do dôchodku. Premiér Nečas im však už vopred odkázal, že žiadny štrajk rozhodnutie vlády nemôže zmeniť. „Vláda nepodľahne nátlakovým akciám, ktoré si berú občanov Českej republiky za rukojemníkov. Odstúpenie od reforiem neprichádza do úvahy,“ vyhlásil premiér.

Podľa plánovaných reforiem sa má vek odchodu do dôchodku posunúť po roku 2030 na 65 rokov a po roku 2041 na 67 rokov. „Posun veku do dôchodku sa nemôže zastaviť. Vzhľadom k demografickému vývoju musí pokračovať,“ hovorí premiér. Inak by sa Česká republika podľa neho po nejakom čase dostala do situácie, v akej sa dnes nachádzajú Grécko, Írsko alebo Portugalsko.

Odborárov podporujú opoziční sociálni demokrati aj komunisti, proti nemu sa postavili vládni občianski demokrati aj ľudovci. Tretí subjekt vládnej koalície, strana Veci verejné, sa k tejto téme veľmi nevyjadruje. Podľa českých médií to môže súvisieť s tým, že strana uvažuje o odchode z vládnej koalície a chce tak zostať v tomto spore nestranná.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petr Nečas