Práca z domu predstavuje pre firmy nové riziká, sú vďaka tomu náchylnejšie na kybernetický útok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
hacker, počítač
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Práca na diaľku má mnoho výhod pre zamestnancov, odklon od fyzickej kancelárie však nechal firemné siete pootvorené a tým pádom náchylnejšie na kybernetický útok.

Množstvo zamestnancov sa po nástupe pandémie COVID-19 z monitorovaného a aspoň ako-tak chráneného prostredia svojho pracoviska presunulo domov k nezaheslovaným wifi sieťam a zastaralým routerom.

Vzdialené pripojenie si vyžaduje správne nastavenie

S tým prišiel nárast útokov na vzdialené prístupy cez Remote Desktop Protocol (RDP). Ide o Microsoft technológiu, ktorá umožňuje pripojiť vzdialené počítače do firemnej siete.

Vyžaduje si však správne nastavenie a zabezpečenie, ktoré mnohé firmy pre urýchlené nasadenie v čase lockdownu nezvládli. Konštatovali to bezpečnostní experti spoločnosti Eset. Odhadnúť, aký dlhodobý dopad bude mať COVID-19 na segment IT bezpečnosti, je pre bezpečnostných expertov ťažké.

Práca na diaľku môže byť prínosom

Niektoré zmeny sa podľa nich odzrkadlia v bežnom živote firiem a ich zamestnancov, časť firiem si však povie, že zníženie zabezpečenia na úkor homeofficov im za to nestojí.

„Všetci sme sa naučili, že práca na diaľku môže byť pre firmy prínosom. Nemyslím si však, že budeme naďalej pracovať na diaľku päť dní v týždni,“ tvrdí vo svojom odhade bezpečnostný špecialista spoločnosti Eset Jake Moore.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jake Moore
Firmy a inštitúcie EsetMicrosoft