BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Požiadavky Nových školských odborov (NŠO) a najväčšieho Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) sú podľa šéfa NŠO Ľudovíta Sebelédiho podobné a určite by sa dali otesať do formy prijateľnej pre obe strany.
Nové školské odbory by uvítali, keby si predáci najväčšieho odborového zväzu uvedomili, že vo svete je bežná existencia viacerých odborových organizácií v jednom rezorte.
„Nestrácame však nádej a veríme, že nakoniec k spoločným rokovaniam dôjde, lebo je lepšie dohodnúť sa, vytvoriť kompromisy, ako ísť hlavou proti múru,“ uviedlo predsedníctvo NŠO.
Menšie NŠO mrzia vyjadrenia predsedu OZ PŠaV Pavla Ondeka, že NŠO nie sú dostatočne reprezentatívne, aby ich mohli najväčšie odbory pribrať na vyjednávania, hoci predtým tvrdil, že sú ochotní rokovať s kýmkoľvek.
„NŠO sa nemôžu pochváliť takou širokou základňou a majetkom ako OZ PŠaV, ktorý k tomu prišiel ani nevie ako, respektíve tak, že ešte v nedávnej minulosti sa členom OZ PŠaV stával automaticky každý zamestnanec,“ vyhlásilo predsedníctvo NŠO.
Obrazom: Protest učiteľov pred parlamentom
Nové školské odbory zbierajú podpisy za vyhlásenie jednodňového ostrého štrajku 13. marca počas testovania deviatakov v základných školách a písomných maturít z cudzích jazykov v stredných školách. NŠO chce ísť do štrajku, ak ich podporí najmenej 50 percent učiteľov.
Najväčší odborový zväz túto aktivitu nepodporil a plánovaný štrajk označili za neadekvátny a nesystémový krok. V stredu bude OZ PŠaV rokovať so zástupcami asociácií zamestnávateľských zväzov a stavovských organizácií v školstve a chcel by dosiahnuť dohodu o spoločnom postupe.
Video: Učitelia štrajkovali pred parlamentom