- aktualizované 4. júna, 18:17
BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Používanie rôzneho materiálu na stavbe diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 v okolí Bratislavy bolo podľa hnutia OĽaNO hlavným bodom utorkového prieskumu poslancov z parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti.
Obavy o spodnú vodu na Žitnom ostrove naďalej pretrvávajú, informovalo opozičné hnutie v tlačovej správe. Nedávny ekoaudit na stavbe D4 podľa OĽaNO odhalil v pôde zdraviu škodlivé látky arzén, barit a fenoly.
V násypoch sa mali nachádzať aj kusy igelitu, betón, elektrické káble, kusy dreva, korene, sklo, rozbité kachličky, tuby zo zubnej pasty či škvara, ktoré by mohli ohroziť statiku a celkovú kvalitu diela.
Zodpovednosť podľa OĽaNO nesie štát
„Zhotoviteľ diaľnice tvrdí, že spomínané problémy neeviduje, no zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) s údivom vyťahovali kusy odpadkov z diaľničných násypov,“ opísal priebeh poslaneckého prieskumu tieňový minister dopravy za hnutie OĽANO a poslanec Národnej rady SR Ján Marosz s tým, že zodpovednosť nesie štát.
„Máme pocit, že zhotoviteľ robí iba to, čo mu úrady pod vedením ministrov Mosta-Híd dovolia a tolerujú. Ak má zhotoviteľ potvrdenia o tom, že pôda plná odpadu je nezávadná, tak len preto, že tieto rozhodnutia vydali úrady pod vedením ministerstiev dopravy a životného prostredia,“ uviedol Marosz.
Zástupcovia spoločnosti D4R7 Construction, s. r. o., poslancom priamo na stavenisku predstavili aktuálny stav stavby. Práce podľa zhotoviteľa pokračujú produktívne a v požadovanom tempe. „Poslancov sme ubezpečili o vysokých kvalitatívnych štandardoch stavby, o ochrane životného prostredia, a tiež o tom, že vykonávané práce sú v súlade so všetkými príslušnými zákonmi a predpismi,“ uviedla spoločnosť. Zhotoviteľ taktiež prezentoval najvýznamnejšie časti svojej reakcie na ekoaudit a vysvetlil jeho hlavné nedostatky. „Závery ekoauditu považujeme za neprípustné a nesprávne,“ poznamenala spoločnosť.
Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek mal podľa poslanca už na začiatku výstavby vymenovať štátny stavebný dohľad, ktorý by priebeh výstavby postupne posudzoval.
Ministri nekonali kompetentne
„Teraz sa vláda a zástupcovia NDS tvária prekvapene a zisťujú, že na stavbe sú kusy azbestu a ďalšie odpadky. Pýtame sa, kde boli doteraz? Prečo od začiatku nemal štát dohľad nad týmto dielom,“ spýtal sa Marosz.
„Z prieskumu jednoznačne vyplýva, že zodpovední ministri nekonali kompetentne a zobúdzajú sa až teraz, po tlaku médií a opozície,“ poznamenal tieňový minister hospodárstva za OĽANO a člen parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti Eduard Heger.
Marosz zároveň dodal, že dokončenie bratislavského obchvatu sa ešte môže vinou Národnej diaľničnej spoločnosti omeškať o ďalšie mesiace: „D4 je už takmer na hranici, kde sa bude križovať s D1 a NDS tam ešte nemá vykúpené pozemky. Nečinnosť NDS bude stáť vodičov v okolí hlavného mesta mesiace nervov navyše,“ vysvetlil Marosz. Hnutie OĽANO podľa neho trvá na tom, aby Béla Bugár a jeho ministri odišli pre škandál s výstavbou obchvatu z politiky.
NDS zareagovala, že informácia o nevykúpených pozemkoch sa nezakladá na pravde. „Križovatka D4/D1 má právoplatné stavebné povolenie a všetky pozemky sú vykúpené,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa NDS Michaela Michalová. „NDS deklarovala pripravenosť a ochotu pomôcť v problematických častiach výstavby, najmä pri budovaní násypových telies diaľnice D4, ak o to koncesionár prejaví záujem,“ dodala Michalová.
Správy o kontrolách
Zhotoviteľ tiež ubezpečil poslancov, že všetky materiály na stavbe podliehajú rozsiahlemu testovaniu, ktoré musí potvrdiť jeho vhodnosť na použitie. V rámci rôznych testovacích skúšok sa uskutočnilo viac ako 20-tisíc materiálových testov. „Zaviedli sa systémy monitorovania kvality životného prostredia a priebežne sa sleduje vplyv stavebných prác na životné prostredie. Príslušné orgány opakovane skontrolovali vhodnosť materiálu a v rámci procesu kontroly kvality existuje plán dosledovateľnosti, ktorý umožňuje identifikovať pôvod všetkých materiálov používaných pri výstavbe ciest,“ dodala spoločnosť D4R7 Construction. Za bezproblémovú a dokonalú prevádzku bratislavského obchvatu v PPP modeli budú podľa zhotoviteľa zodpovedať najbližších tridsať rokov a tiež zodpovedajú za všetky chyby, ktoré by mohli mať dopad na jeho prevádzku.
Ekoaudit ukázal, že zásadné pochybenia koncesionára na stavbe D4 porušujú zmluvu
Poslanecký prieskum sa konal krátko po tom, ako ekoaudit na základe výsledkov testov z odobratých vzoriek odhalil v budovaných násypoch na D4 používanie materiálov v rozpore so stavebnými pravidlami. Poslancom mali podľa informácií agentúry SITA po prezentácii výstavby ukázať priebeh prác na časti R7 pri Holiciach neďaleko Dunajskej Stredy.
„Očakávame, že sa konečne dozvieme, kto je zástupca ministerstva dopravy, respektíve obstarávateľa v tomto prípade, kto stráži, či je všetko v poriadku na tejto stavbe. Či sa používajú vhodné stavebné materiály, či sa tam nevozia škodlivé látky a či sa robia kontroly únosnosti jednotlivých vrstiev tak, ako by sa mali,“ povedal poslanec Miroslav Ivan (SaS), ktorý prieskum inicioval, pre agentúru SITA. „Takže očakávame, že nám predložia správy o týchto kontrolách, o priebehu výstavby na mieste stavby a že si vypočujeme kompletnú správu o tom, ako stavba pokračuje a akým spôsobom je kontrolovaná,“ uviedol.
Zmluvu podpísali pred tromi rokmi
Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) ako verejný obstarávateľ tohto projektu malo podľa poslanca za liberálov konať oveľa skôr, malo mať kontrolu nad touto stavbou od začiatku a problémy nemali vôbec vzniknúť.
Koncesná zmluva o výstavbe a prevádzke D4 a R7 medzi rezortom dopravy a koncesionárom projektu Zero Bypass Limited (Obchvat Nula) bola podpísaná pred troma rokmi.
Dodatočné testy materiálov použitých na stavbe D4 a R7 sa už vykonávajú, tvrdí Érsekovo ministerstvo
„Už vtedy mal byť vymenovaný človek za obstarávateľa, ktorý tam bude trebárs dennodenne, ak je treba, a kontrolovať výstavbu. A nemalo sa čakať na podnety občianskych združení, alebo občanov, ktorí si všimli nejaký problém na tejto stavbe,“ upozornil Ivan.
Stavbu kontrolujú na viacerých úrovniach
Ministerstvo dopravy zareagovalo, že spolu s ministrom sa o túto stavbu pravidelne zaujímajú a viackrát boli aj priamo namieste na kontrolných dňoch, o čom boli informovaní nielen poslanci, ale aj verejnosť.
„Rezort dopravy navyše už od minulého roku stavbu kontroluje na viacerých úrovniach, takže tvrdenia poslanca Ivana sú evidentne nepravdivé. Kontrolu nad stavbou vykonáva v zmysle koncesnej zmluvy nezávislý dozor, čo poslanci musia vedieť, ak si zmluvu prečítali,“ uviedol rezort dopravy pre agentúru SITA. Ministerstvo žiada nezávislý dozor vymeniť pre stratu dôvery.
Tabule k stavbe obchvatu D4 a R7 sú chybné, diaľničiari upozorňujú koncesionára a žiadajú nápravu
Na prieskume sa podľa ministerstva dopravy zúčastnili aj zástupcovia Národnej diaľničnej spoločnosti a sekcie riadenia projektov PPP na ministerstve aj napriek tomu, že poslanci žiadali o zabezpečenie účasti na prieskume koncesionára a zhotoviteľa projektu, stavebného dozoru a osoby poverenej obstarávateľom výkonom kontroly výstavby (technického zástupcu). „Poslanci dokonca odmietli povoliť zástupcom mesta zúčastniť sa na tomto prieskume,“ dodal rezort dopravy.
Náklady pôjdu na vrub koncesionára
Ak zistenia ekoauditu potvrdia dodatočné testy, minister dopravy a výstavby Árpád Érsek musí podľa Ivana žiadať nápravu. Ak to bude potrebné, vymeniť vrstvy násypov.
„Stále je lepšie urobiť to dnes, ako by sme sa to dozvedeli neskôr, v prípade, že už budú naťahané horné vrstvy násypov, namontované zvodidlá,“ tvrdí Ivan. Ak sa nejaké náklady zvýšia, tak podľa neho pôjdu na vrub koncesionára. „Dôležité pre motoristov sú termín dokončenia aj kvalita diela,“ dodal poslanec.
Bratislavský obchvat D4 a R7 sa stavia z odpadu, tvrdí OĽaNO a žiada odvolanie ministra Érseka
Pochybenia koncesionára projektu D4 a R7 zásadne porušujú podmienky koncesnej zmluvy. Zároveň zásadne ovplyvňujú výslednú kvalitu stavebných prác a následne tiež životnosť celého diela.
To môže v konečnom dôsledku zvýšiť náklady na prevádzku a údržbu po jeho prevzatí do správy štátu. Vyplýva to zo záverov ekoauditu na stavbe úsekov D4 Bratislava, Jarovce – Ivanka, sever – Bratislava, Rača. Spoločnosť D4R7 Construction, s. r. o., ktorá je zhotovieteľom prác, označila závery ekoauditu za neprípustné a nesprávne.