BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Novelou zákona o zdravotnom poistení, ktorú parlament nestihol prediskutovať v utorok, odštartujú poslanci tretí deň 11. schôdze parlamentu.
Návrhom sa od budúceho roka má na príjmy z dividend a podielov na zisku obchodných spoločností zvýšiť sadzba na zdravotné poistenie zo súčasných 10 percent na 14 percent.
Na zdravotné odvody z dividend sa má vzťahovať vyšší maximálny vymeriavací základ ako na ostatné príjmy. Kým pri ostatných príjmoch bude maximálny ročný vymeriavací základ 60-násobkom priemernej mzdy, pri dividendách bude osobitný maximálny ročný vymeriavací základ na úrovni 120-násobku priemernej mzdy na Slovensku.
Suma vyplatených dividend sa pritom nemá započítavať do celkových príjmov, a preto sa nemôže stať, že by osoba zaplatila zdravotné odvody len z dividend a vyhla sa plateniu odvodov z ostatných príjmov.
Opozícia kritizuje hazard
Poslanci NR SR vo štvrtok podvečer odsunuli hlasovanie o novele zákona o hazardných hrách. Podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku o to požiadal predkladateľ novely, minister financií Peter Kažimír, vzhľadom na rozsah predložených pozmeňujúcich návrhov.
O novele by poslanci mali hlasovať v utorok doobeda.
Predseda SaS Richar Sulík v pléne požadoval, aby poslanci ešte mali možnosť sa k predloženým zmenám v zákone vyjadriť. Predseda parlamentu však uviedol, že rozprava k tomuto bodu už bola ukončená a otvoriť ju ešte môže minister financií pred hlasovaním, ak to uzná za vhodné.
Zmeny sa dotknú aj ústavných činiteľov
Zruší sa i možnosť uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností. V prípade fyzických osôb sa má uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane.
Sprísnia sa podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, resp. manžela.
Uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti bude možné na manželku (manžela), ktorá žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti a stará sa o maloleté dieťa tiež žijúce s daňovníkom v domácnosti do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa alebo manželku ,ktorá poberala v zdaňovacom období príspevok na opatrovanie alebo bola evidovaná na úrade práce.
Zmeny by sa však mali dotknúť aj vybraných ústavných činiteľov. Ministerstvo financií navrhlo zaviesť dodatočnú osobitnú sadzbu dane vo výške päť percent, a to pre poslancov, prezidenta, členov vlády či predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu.
Popoludní zákonodarcovia absolvujú obligátnu štvrtkovú hodinu otázok.
Nová väčšina navrhuje vzdialiť herne od škôl
V dvojdňovej rozprave k novele zákona o hazardných hrách vystúpilo viacero prevažne opozičných zákonodarcov, pričom zaznelo aj niekoľko pozmeňujúcich návrhov. Poslanec KDH Pavol Zajac navrhol ponechať kontrolnú úlohu pre daňové úrady a rozšíriť kontrolnú úlohu aj na obec.
Taktiež chce presadiť, aby prevádzkový čas herne schvaľovala obec. Poslanci hnutia Nová väčšina Daniel Lipšic a Jana Žitňanská napríklad navrhujú zakázať prevádzkovanie herní vo vzdialenosti do 200 metrov od školy, školských zariadení, zariadení sociálnych služieb pre deti a mládež či ubytovní mládeže.
Poslanec strany Smer-SD Ľubomír Petrák ešte v stredu navrhol, aby obce mohli vydať všeobecne záväzné nariadenie obmedzujúce prevádzkovanie hazardných hier v prípade, ak sa obyvatelia obce petíciou sťažujú, že sa narúša verejný poriadok v súvislosti s hraním hazardných hier, pričom takúto petíciu podporí najmenej 30 percent obyvateľov.
Rezort financií pôvodne v novele navrhoval, aby vytlačenie hazardu z obcí bolo podmienené referendom. „Petícia oproti referendu sa javí ako pružnejšia, prístupnejšia pre občanov a z toho dôvodu vhodnejšia,“ odôvodňuje zmenu Petrák.
Chcú vyššie odvody z hazardu
Podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová (Smer-SD) predniesla v prvý deň rozpravy k tomuto bodu ďalší z pozmeňujúcich návrhov, ktorým sa v zákone o správnych poplatkoch upravuje výška poplatkov v stavebnej oblasti.
Za predstavené zmeny si vyslúžila kritiku opozície, keďže Smer týmto krokom napríklad podľa poslanca SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka opravuje vlastný zákon, ktorý len nedávno schválil. „To je tak neprofesionálne a svedčí to o strašnom bordeli, ktorý tam máte,“ vyhlásil Kaník.
Na základe novely zákona o hazardných hrách by sa mali od začiatku budúceho roka zvýšiť niektoré odvody z hazardných hier. Rovnako by sa mali do praxe zaviesť aj niektoré opatrenia na boj proti závislosti na hazardných hrách.
Opozícia plánuje zmeniť novelu o daniach
Opozičné strany pripravili k návrhu novely zákona o dani z príjmov, na základe ktorej sa majú firmám a niektorým zamestnancom zvýšiť od budúceho roka dane, viaceré pozmeňujúce návrhy. Poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec napríklad pripravil pozmeňujúci návrh, na základe ktorého by sa po 1. januári 2013 mala zachovať súčasná 19-percentná sadzba dane z príjmov pre fyzické aj právnické osoby.
Diskusiou o zmenách v daňovom systéme ukončili poslanci tretí rokovací deň 11. schôdze parlamentu, pričom v rozprave budú pokračovať v piatok ráno a v posledný pracovný deň v tomto týždni by zákonodarcovia mali rokovať do 15:00.
Pozmeňujúci návrh k novele zákona o dani z príjmov počas štvrtkového rokovania predstavil aj poslanec KDH Ján Hudacký. Ten navrhol pre fyzické osoby, ktoré majú oprávnenie na podnikateľskú činnosť v remeselnej živnosti, možnosť uplatniť si paušálne výdavky na úrovni 60 percent z úhrnu príjmov zo živnosti, najviac do výšky 7 560 eur ročne.
Zmeniť pripravenú výšku sadzieb pre právnické osoby chce aj poslanec OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého by vyššiu daň z príjmov mali platiť len bohaté firmy. Matovič chce preto presadiť, aby regulované firmy a banky so základom dane prevyšujúcim 30 mil. eur platili 39-percentnú daň z príjmov. Pre ostatné firmy by tak ako doteraz platila 19-percentná sadzba dane z príjmov.
Dodatočné úpravy v novele chce presadiť aj Smer-SD. Poslanec strany Ľubomír Petrák chce napríklad rozšíriť nárok na nezdaniteľnú časť na manželku, resp. manžela aj pre tie osoby, ktoré majú podľa zákona o sociálnom poistení pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 percent. Rovnako navrhuje aj oslobodiť príjmy obcí a vyšších územných celkov (VÚC) plynúce z predaja majetku od dane z príjmov.
Súčasťou pozmeňujúceho návrhu Ľubomíra Petráka je aj úprava lehoty na podanie daňových priznaní. Podľa jeho návrhu nebudú môcť daňovníci, ktorých lehota na podanie daňového priznania uplynie v kalendárnom roku 2013, využiť možnosť podania daňového priznania v predĺženej lehote, okrem daňovníkov, ktorých súčasťou príjmov sú aj príjmy plynúce zo zahraničia. Tento daňovník si bude môcť predĺžiť lehotu na podanie priznania najviac o tri kalendárne mesiace na základe podaného oznámenia.