Polícia venuje pozornosť predchádzaniu kriminálnej recidívy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polícia
Foto: SITA / Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Zákonitosti a vzťahy, ktoré vznikajú od momentu konfliktu človeka so zákonom, vrátane reakcií spoločnosti na jeho konanie až po jeho integráciu do spoločnosti za pomoci predovšetkým štátnych inštitúcií sú témy medzinárodného odborného seminára, ktorý pripravila Akadémia Policajného zboru (APZ) v Bratislave. „Poznatky poskytnú odborníci, ktorí sa podieľajú na špeciálnej prevencii súvisiacej s trestnou represiou ako aj odborníci, ktorí uskutočňujú pomoc zo strany štátu páchateľom a obetiam. Teda ide o realizátorov ochranných opatrení, mediátorov, probátorov a iných,“ uviedla pre agentúru SITA Magdaléna Ondicová z APZ .

Do terciárnej sociálnej prevencie, ktorej je utorkový seminár venovaný, patria podľa Samuela Uhrína preventívne opatrenia, ako sú alternatívne tresty, liečba, elektronický monitoring, ochrana detí, ale aj výcvik riešenia konfliktov. Opatrenia sa podľa neho dotýkajú konkrétnych lokalít, ktoré sú zasiahnuté vysokou kriminalitou. „Osvedčenými opatreniami sú kamery, policajné hliadky, či sťaženie vstupu do určitých miest,“ zdôraznil Samuel Uhrín z APZ. Terciárna prevencia je zameraná na predchádzanie kriminálnej recidívy. Smeruje k skupinám a jednotlivcom, ktorí sa už v minulosti trestných činov dopustili alebo sa stali jeho obeťami.

Uhrín upozornil, že v súčasnosti prebiehajú diskusie o budúcnosti trestnej justície. „Je to spôsobené snahou nájsť vhodný koncept, pomocou ktorého by sa pomohli prekonať problémy pri stíhaní a trestaní páchateľov, pri kontrole kriminality a pri ochrane spoločnosti pred trestným činom,“ uviedol. Podľa neho sa do popredia dostáva aj otázka, či štandardné systémy trestnej justície dostatočne reflektujú potreby obetí trestného činu a či dostatočne zabezpečujú ochranu ich práv.

Vo väčšine krajín rastie počet uväznených, pričom podľa Uhrína k prevýchove páchateľov nedochádza. Zvyšuje sa zároveň strach z kriminality. Náklady na väzňov sú veľkým bremenom pre štát. U nás to bolo 37,5 eura na väzňa na deň, čo spolu bolo denne 13 600 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR