BRATISLAVA 24. novembra (WEBNOVINY) – Polícia odmieta tvrdenia, že by urobila chybu vo vyšetrovaní v prípade údajného zneužívania maloletých chlapcov tromi františkánmi. „Polícia konala v súlade s ustanoveniami Trestného poriadku, štandardne tak, ako v iných prípadoch. Celé vyšetrovanie dozorovala Okresná prokuratúra Bratislava 1,“ uviedla dnes pre agentúru SITA bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová. To, že chlapci počas vyšetrovania zmenili výpovede a vyšetrovateľ postupoval podľa aktuálnej dôkaznej situácie, nie je podľa nej dôvodom na vyvodzovanie zodpovednosti proti orgánom činným v trestnom konaní. Polícia preto nevidí dôvod, že by sa mala ospravedlniť. „Vyšetrovateľ si robil svoju prácu v súlade so zákonom, za to, že chlapci zmenili výpoveď, nie je zodpovedný vyšetrovateľ, ale samotní chlapci. Ak sa niekto cíti byť poškodený postupom polície, môže sa obrátiť na príslušné kontrolné orgány,“ dodala Kurucová.
Aj prokuratúra v tejto kauze konala podľa hovorcu bratislavskej krajskej prokuratúry Reného Vaneka v súlade so zákonom a preto sa nemá za čo ospravedlňovať. Vanek to uviedol pre agentúru SITA v reakcii na dnešné vyhlásenie františkánov.
Provinciálny minister františkánov Andrej Mihály dnes vyhlásil, že „za normálnych okolností by sa za postup prokuratúry a polície v tejto kauze mal niekto aspoň ospravedlniť. Je však také niečo vôbec na Slovensku aspoň teoretický možné? Rozhodne je to žiaduce, ak sa chceme aspoň nazývať slušnou spoločnosťou so slušnými štátnymi inštitúciami“. Zároveň pripomenul, že 28. októbra 2009 Okresná prokuratúra Bratislava 1 vydala uznesenie, v ktorom rozhodla o zastavení trestného stíhania troch členov rehole, ktorí boli stíhaní za zločin sexuálneho zneužívania dvoch maloletých chlapcov spolupáchateľstvom. Prokuratúra trestné stíhanie zastavuje, „pretože je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie.“
V počiatkoch tzv. operatívneho šetrenia prokuratúra ani okresný súd a ani polícia nepovažovali podľa Mihályho za potrebné prešetriť čo i len možnosť nepravdivosti v mnohom sa odlišujúcich výpovedí maloletých chlapcov, na základe ktorých začali trestné stíhanie františkánov. „Masívnosť a neprimeranosť, s akou sa konala domová prehliadka vo všetkých miestnostiach kláštora a takisto spôsob zaistenia troch členov rehole považuje Rehoľa menších bratov – Františkánov za bezprecedentný, neadekvátny a tendenčný,“ uviedol Mihály.
Ostentatívne obkľúčenie bratislavského kláštora policajtmi, zatknutie troch mladých rehoľníkov v inom meste a ich odvedenie v putách a prevoz do Bratislavy bez toho, aby im bol oznámený dôvod, vzbudzuje podľa Mihályho dojem, že išlo buď o cielenú diskreditáciu rehole a Cirkvi, alebo išlo o neprimeraný postup orgánov činných v trestnom konaní.
SITA