TEHERÁN 17. mája (WEBNOVINY) – Ministri zahraničných vecí Iránu, Turecka a Brazílie v pondelok podpísali dohodu o vývoze nízkoobohateného uránu z Iránu do Turecka, kde ho vymenia za jadrové palivo pre výskumný reaktor v Teheráne. Informoval o tom dopisovateľ tlačovej agentúry AFP v iránskej metropole. Dokument podľa neho podpísali po trojstranných rokovaniach medzi iránskym prezidentom Mahmúdom Ahmadínedžádom, brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lula da Silvom a tureckým premiérom Recepom Tayyipom Edroganom.
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Rámín Mehmánparast informoval, že predmetom výmeny bude 1200 kilogramov nízkoobohateného uránu s podielom štiepneho izotopu 3,5 percenta. Irán podľa neho „v priebehu týždňa“ oficiálne upovedomí Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), ktorá by mala následne informovať takzvanú „viedenskú skupinu“. Narážal pritom na Spojené štáty, Francúzsko a Rusko, ktoré od októbra naliehajú na Teherán, aby pristúpil na dohodu o vývoze uránu do zahraničia, kde mal byť obohacovaný na úroveň paliva. Iránski predstavitelia doteraz požadovali priamu výmenu za jadrové palivo, čo západné mocnosti interpretovali ako neochotu spolupracovať a vyzývali na prijatie sankcií.
„Ak bude viedenská skupina dohodu akceptovať, uskutoční sa výmena 1200 kilogramov iránskeho uránu obohateného na 3,5 percenta za 120 kilogramov paliva obohateného na 20 percent,“ povedal Mehmánparast. Doplnil, že urán uskladnený v Turecku bude podľa dohľadom Iránu a MAAE. „Dúfame, že druhá strana prijme tento návrh,“ odkázal hovorca zahraničným mocnostiam. V prípade, že sa tak stane, Irán podľa neho vyvezie svoj urán do Turecka v priebehu jedného mesiaca.
Irán je dlhodobo terčom kritiky zo strany Západu pre jeho podozrivý program obohacovania uránu. Teherán však trvá na tom, že program slúži výhradne na mierové účely a nebráni sa spolupráci so svetovými veľmocami.
SITA/AFP