BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Predseda parlamentu Pavol Hrušovský sa nazdáva, že nastal čas na prijatie novej Ústavy SR a nie jej ďalšie novely. „Hovorím to s plnou zodpovednosťou. Pochybnosti, ktoré za roky aplikačnej praxe Ústavy SR sa vyskytli, nás oprávňuje k tomu,“ povedal v nedeľu v diskusnej relácii STV O 5 minút 12.
Upozornil, že ústava bola mnohokrát novelizovaná, naposledy v októbri 2011. „Nemali by sme z ústavy robiť trhací kalendár,“ myslí si.
Hrušovský sa nazdáva, že nedostatky súčasného znenia sa prejavili po tom, čo parlament v októbri 2011 vyjadril vláde nedôveru a pretrvávajú tiež rôzne pohľady na to, či má prezident povinnosť vymenovať parlamentom zvoleného generálneho prokurátora.
V televíznej diskusii Hrušovský apeloval, aby prípravy neboli vedené politicky, ale odborne. „Zadajme túto úlohu Slovenskej akadémii vied, Ústavu štátu a práva, vedeckým inštitúciám, právnickým fakultám, poďme sa na to pripraviť.“
Hrušovský zaskočil s ústavou Pašku, nakoniec súhlasil
Pavol Paška (Smer-SD), ktorý snemovni predsedal v rokoch 2006 až 2010, je Hrušovského návrhom zaskočený.
Pripomenul, že po svojom zvolení v roku 2006 zriadil v parlamente Komisiu pre ústavu a rokovací poriadok, ale na jej činnosti sa vtedajšia opozícia nepodieľala. S myšlienkou diskutovať o novom ústavnom texte napriek tomu ale súhlasí.
„Od roku 1992 uplynulo veľa času, aj od ostatnej novely, treba o týchto veciach hovoriť,“ poznamenal s tým, že je dôležité, aby aj budúca ústava bola „pre ľudí“.
Richard Sulík by chcel zmeniť referendum
Hrušovského predchodca vo funkcii Richard Sulík s diskusiou o ústave súhlasí. Myslí si, že je na mieste zamyslieť sa nad znížením kvóra pre platnosť referenda, čo žiadajú aj protestujúci v uliciach. „Pri dnešných pravidlách je referendum prakticky nevykonateľné,“ poznamenal.
Hrušovský upozornil, že zmena referendových pravidiel je mimoriadne závažná a v zastupiteľskej demokracii majú hlavnú legitimitu prijímať rozhodnutia zástupcovia občanov v parlamente. Volebné zmeny, ktoré chcú demonštranti, by podľa predsedu snemovne nemali byť predmetom volebnej kampane, ale mali by sa na nich dohodnúť politici počas prvého roku po voľbách.
Za diskusiu o referende je aj Mikuláš Dzurinda
Diskusiu o nových pravidlách pre referendum pripúšťa aj predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Zníženie počtu podpisov potrebných na vyvolanie referenda na päť percent z hlasov odovzdaných v ostatných parlamentných voľbách je jedna z požiadaviek organizátorov protestov Gorila.
„V našej histórii bolo len jedno referendum úspešné, aj to s odretými ušami,“ uviedol v nedeľu Dzurinda na tlačovej besede. Líder SDKÚ preto rozumie myšlienkam prehodnotiť ustanovenia tejto legislatívy. „Na stranedruhej je treba si byť vedomý toho, že zníženie kvóra posilňuje možnosti, že budeme o mnohých otázkach rozhodovať referendom, čo treba dosť dobre zvážiť, keďže sme parlamentná zastupiteľská demokracia,“
doplnil Dzurinda. Táto téma podľa jeho slov nie je nová, dá sa však o o nej diskutovať a hľadať odpoveď.O ostatných požiadavkách protestujúcich je SDKÚ tiež ochotné diskutovať, organizátori protestov sa však na stranu musia najskôr s takouto žiadosťou obrátiť. „Ak by sa obrátili na SDKÚ-DS, ktokoľvek sa obráti na našu stranu, budeme sa rozprávať,“ dodal Dzurinda s tým, že on osobne je všetkými desiatimi za to, aby sa Gorila vyšetrila.
Protestujúci proti Gorile v piatok vyzvali všetky politické strany, aby k ich požiadavkám najneskôr do 17. februára zaujali stanovisko a predstavili svoje návrhy riešení. Ináč sú pripravení použiť ústavu, ktorá dáva právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd. Ako by to malo vyzerať v praxi, nechala organizátora protestu Alena Krempaská „na občanov“.