BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Slovensko urobilo pri zrušení Mečiarových amnestií druhý krok, aj keď na hrane ústavnosti. Ako na tlačovej besede uviedol predseda NR SR Andrej Danko (SNS), máme za sebou len prvú časť maturitnej skúšky a čaká nás ešte dohľad Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).
Prezident Kiska sa vyjadril k rozhodnutiu ústavného súdu o Mečiarových amnestiách
Zároveň poďakoval každému, kto priamo alebo nepriamo pomohol k tomu, že sa NR SR podarilo vyriešiť drámu, ktorá tu bola od deväťdesiatych rokov. „Som rád, že sa podarilo v tomto volebnom období dospieť k rozhodnutiu, ktoré Ústavný súd SR posúdil ako ústavne čisté. Som hrdý na to, že ľudia, ktorí spojili svoje právne vedomie, našli právne čistý model, ktorým sa podarilo na hrane ústavnosti rozhodnúť o niečom, čo civilizovaný svet nepozná,“ povedal s tým, že Slovensko v 90. rokoch pocítilo udalosť, ktorá si vyžaduje neštandardný prístup.
Zrušené amnestie nehovoria o vinníkoch
„V 90. rokoch zomierali ľudia, je teda namieste odblokovať všetky blokácie, aby bolo vyšetrené, kto pochybil,“ dodal Danko. Uviedol, že ani zrušenie Mečiarových amnestií nehovorí, kto je vinný, nikoho neobviňuje. Zároveň pripomenul, že ľudia, ktorých sa zrušenie amnestií týka, sa môžu obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva.
„Vyzývam všetkých tých, ktorí dnes nepatrične tancujú, že nás čaká vážna skúška, a to je preverenie súdom pre ľudské práva, keď dotknutí účastníci, pre ktorých môže dôjsť k obnove trestného konania, sa môžu obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva. Dnes Slovensko urobilo druhý krok po národnej rade rozhodnutím ústavného súdu, že sa nám javí svetlo na konci tunela a že môže dôjsť k pretrhnutiu traumy,“ povedal šéf parlamentu s tým, že verí, že konečne sa začnú politici starať o to, čo občania potrebujú.
Opozičné návrhy boli vraj komické
Je hrdý na to, že koaličné strany Smer-SD, Most-Híd a SNS vymysleli tento model. Podľa neho opozičné návrhy boli slabé. „Možno mali slabých právne vzdelaných ľudí, slabú vôľu. Celú zodpovednosť zvalili na NR SR. Návrh poslanca Jána Budaja (OĽaNO-NOVA) bol zdrap papiera,“ povedal a dodal, že v prípade opozičných návrhov by bolo rozhodnutie súdu presne opačné.
„Tie ich návrhy boli komické, tragikomické a nemali žiadnu relevanciu,“ povedal Danko. Koalícia podľa neho našla kompromis medzi požiadavkami spoločnosti a právnou cestou.
Zároveň uviedol, že ho nezaujíma, kto by mal byť potrestaný. „Nikoho nebudem súdiť,“ dodal s tým, že nie je sudca, prokurátor ani policajt.
Aktualizované: Ústavný súd potvrdil zrušenie Mečiarových amnestií
Plénum Ústavného súdu (ÚS) SR na dnešnom neverejnom rokovaní rozhodlo, že NR SR prijatím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií neporušila Ústavu SR.
Ako informovala v tlačovej správe hovorkyňa ÚS Martina Ferencová, plénum rozhodlo, že Uznesenie Národnej rady Slovenskej republiky č. 570 z 5. apríla 2017 o zrušení článku V a článku VI rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky a rozhodnutia predsedu vlády Slovenskej republiky zo 7. júla 1998 o amnestii, ako aj rozhodnutia prezidenta Slovenskej republiky v konaní o milosť pre obvineného zo dňa 12. decembra 1997 je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky.