Aktualizované: Miroslava Lajčáka zvolili za predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.
  • aktualizované 31. mája 17:57

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Zástupcovia členských štátov Organizácie Spojených národov (OSN) v stredu zvolili v New Yorku za predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka, ktorý túto funkciu oficiálne prevezme 12. septembra a bude ju vykonávať po obdobie jedného kalendárneho roka. Informoval o tom tlačový odbor MZV.

Prvý Slovák s takouto vysokou funkciou

Je to po prvý raz v histórii, čo zástupca Slovenskej republiky získal takúto vysokú pozíciu v systéme OSN. Predseda Valného zhromaždenia OSN je protokolárne najvyššia funkcia v systéme Organizácie Spojených národov, v ktorej reprezentuje všetkých 193 členských krajín. Lajčák preberá tento vysoký post v mimoriadne náročnom období, v ktorom medzinárodné spoločenstvo čelí neľahkým globálnym výzvam: množiacim sa konfliktom, humanitárnym krízam, rastúcej vlne extrémizmu a terorizmu, ale aj klimatickým zmenám a chudobe produkujúcim migračné vlny, ale aj nepokoje a ďalšie problémy.

Zároveň v tomto období silnejú hlasy v OSN volajúce po vnútorných reformách, ktoré by smerovali k zefektívneniu práce, vyššej transparentnosti a flexibilnejšiemu fungovaniu organizácie. Členské štáty OSN čaká aj implementácia radu prijatých globálnych záväzkov predovšetkým rozvojovej Agendy 2030 a Parížskej klimatickej dohody. Počas 72. zasadnutia VZ OSN budú tiež pokračovať rokovania smerujúce k prijatiu globálneho kompaktu o migrácii.

„Je to česť a pocta byť zvolený do tejto vysokej funkcie. Som vďačný aj za podporu, ktorá sa mi dostala v mojej vlasti – od prezidenta, vlády aj bežných občanov – a aj za vašu dôveru, ktorú ste prejavili pri dnešnej voľbe,“ povedal vo vystúpení bezprostredne po voľbe Lajčák.

Zástanca preventívnej diplomacie

„Ako predseda Valného zhromaždenia OSN budem dbať rovnakou mierou na všetky tri piliere, o ktoré sa táto organizácia opiera: mier, ľudské práva a udržateľný rozvoj; ako svoju osobnú prioritu vidím najmä predchádzanie konfliktom a mediáciu ako prostriedkov na udržanie mieru vo svete. Vždy som bol zástancom preventívnej diplomacie,“ dodal minister, ktorý medzi svoje ďalšie ciele vo funkcii predsedu 72. VZ OSN zaradil aj hľadanie odpovedí na migráciu, reformy v systéme OSN a v neposlednom rade aj priblíženie cieľov tejto medzinárodnej organizácie viac k ľuďom.

Za najväčšiu výzvu Lajčák označil hľadanie a nachádzanie prienikov medzi rozličnými agendami tak, aby valné zhromaždenie mohlo efektívne fungovať, „aby mohlo prijímať rozhodnutia, a aby OSN bola vnímaná ako funkčná organizácia, ktorá má pre ľudí zmysel“.

Fico aj Kiska hovoria o veľkom úspechu

Zvolenie Miroslava Lajčáka za predsedu Valného zhromaždenia OSN je podľa premiéra Roberta Fica ďalší obrovský diplomatický úspech Slovenska. „Zvolením za predsedu Valného zhromaždenia OSN Miroslav Lajčák potvrdil diplomatickú extratriedu. Je to vynikajúce vyznamenanie a česť pre Slovensko, z celého srdca mu blahoželám,“ uvádza sa v stanovisku predsedu vlády, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor Úradu vlády SR.

S veľkým potešením prijal prezident Andrej Kiska správu, že členské štáty OSN dnes zvolili ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka do funkcie predsedu 72. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. „Toto rozhodnutie vnímam ako ocenenie aktívneho angažovania sa Slovenska na pôde Organizácie Spojených národov od roku 1993. Som presvedčený, že je to aj prejavom uznania profesionálnych kvalít ministra Lajčáka,“ uvádza sa v stanovisku hlavy štátu, ktoré SITA poskytol Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Kiska verí, že minister Lajčák využije doterajšie diplomatické skúsenosti a prispeje k riešeniu problémov a výziev, pred ktorými stojí celé medzinárodné spoločenstvo. „Teším sa na spoluprácu s pánom ministrom v jeho novej funkcii. Pri plnení jeho povinností mu želám veľa úspechov, pevné zdravie a veľa energie pri prijímaní dôležitých rozhodnutí,“ dodal prezident.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaMiroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SROSN Organizácia Spojených národov