Hlasovanie v Organizácii Spojených národov (OSN) ukázalo, že pre demokratický svet je počínanie Ruska neakceptovateľné a dôrazne odmieta jeho agresiu na Ukrajine.
Uviedol to vo štvrtok slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer vo svojom vystúpení na mimoriadnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. To sa konalo pri príležitosti uplynutia roka od začiatku vojenskej agresie Ruska na Ukrajine.
Za rezolúciu hlasovalo 141 krajín
Ako uvádza v tlačovej správe komunikačný odbor slovenského rezortu diplomacie, Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu o základných princípoch spravodlivého a udržateľného mieru na Ukrajine, za ktorú zahlasovalo 141 členských krajín OSN vrátane Slovenska, sedem krajín bolo proti a 32 sa hlasovania zdržalo.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Rusko takto pred rokom zaútočilo na Ukrajinu a je riziko, že si nepriateľ mohol pripraviť nejaké „prekvapenia“ (online)
„Hlasovanie ukázalo, že pre demokratický svet je počínanie Ruska neakceptovateľné. Netvrdím to len ja, hlasy 141 štátov hovoria samé za seba. Ide o ďalší dôkaz toho, že väčšina sveta podporuje nezávislosť a zvrchovanosť Ukrajiny, žiada stiahnutie ruských vojsk z jej územia a vyvodenie zodpovednosti za spáchané zločiny,“ povedal v New Yorku Káčer, ktorý zároveň odsúdil pokračujúcu vojnu Ruskej federácie proti susednej krajine a apeloval na nevyhnutnosť postaviť sa proti ruským dezinformáciám ospravedlňujúcim vojnu a snažiacim sa tak obhájiť neobhájiteľné.
Rusko porušuje povojnové normy
Ruská agresia proti Ukrajine porušuje podľa Káčera normy, na ktorých stojí povojnové usporiadanie sveta, a preto je to s prehľadom najväčšia hrozba pre globálny mier.
„Ak sa svet Rusku nepostaví, ukáže tak ostatným, že agresia, spochybňovanie práva na sebaurčenie krajín či menenie hraníc silou je prirodzené právo väčšieho a silnejšieho. Dnes sa to týka Ukrajiny, ale zajtra môže byť obeťou iná krajina,“ dodal Rastislav Káčer, ktorý v rámci bilaterálnych rokovaní vyjadril plnú podporu generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi pri jeho snahách o ukončenie vojny Ruska na Ukrajine.
Čaputová: Ak by Putin chcel mier, môže nariadiť stiahnutie vojakov z Ukrajiny. Už 365 dní však ukazuje pravý opak
Obaja sa zhodli tiež na potrebe nedopustiť rozvrat medzinárodného usporiadania platného od konca druhej svetovej vojny. V diskusii ministra Káčera s japonským ministrom zahraničných vecí Jošimasom Hajašim dominovali témy bezpečnostnej situácie vo svete, ale tiež otázky vzájomných vzťahov a rozvoja ekonomickej spolupráce.