BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Minister financií Ján Počiatek chce opäť stlačiť deficit verejných financií do európskych 3-percentných mantinelov do roku 2012. Povedal to v rozhovore pre agentúru Bloomberg. Dosiahnutie tohto cieľa by pritom podľa neho znamenalo postupné znižovanie schodku verejných financií z tohtoročných niečo vyše 6 % hrubého domáceho produktu cez 5,5 % v budúcom roku, 4,2 % v roku 2011 až pod 3 % v roku 2012. Tieto plány sú podľa agentúry Bloomberg postavené na oficiálnych prognózach ministerstva financií, podľa ktorých slovenské hospodárstvo v tomto roku klesne o 6,2 %.
Ako zároveň Počiatek pre Bloomberg uviedol, jeho ministerstvo, ktoré práve pripravuje návrh rozpočtu na rok 2010, sa k naplneniu tohto cieľa chce dopracovať aj pretvorením štruktúry ministerstiev a vládnych inštitúcií a zosekaním výdavkov, aby sa nemuselo pristupovať k zvyšovaniu daní. „Bude potrebné urobiť veľa práce a v strednodobom horizonte pretvoríme celú vládu, zrušíme niektoré inštitúcie a presunieme ich na jedno miesto,“ povedal minister. Tieto návrhy však bude musieť presadiť vo vláde a v parlamente. Na rad by podľa neho mali prísť aj niektoré dočasné opatrenia, ako škrtanie kapitálových výdavkov na ministerstvách. Minister tiež pripustil, že v záujme nezasahovania do systému 19-percentnej rovnej dane môžu vzrásť dane z alkoholu.
Analytici tento zámer ministra financií vítajú, zároveň však dodávajú, že takéto skresávanie deficitu v horších časoch je aj značne ambiciózne. „Plán je to pekný a odvážny, no aj veľmi náročný,“ uviedol pre agentúru SITA analytik VÚB banky Martin Lenko. Podľa neho nie je totiž ani v čase ekonomickej expanzie konsolidácia deficitu verejných financií o viac ako 0,5 % hrubého domáceho produktu jednoduchou záležitosťou. Ako príklad môže podľa neho poslúžiť rok 2007, kedy malo Slovensko najvyšší rast hrubého domáceho produktu o 10,4 %, pričom deficit dosiahol 2,8 %, čo bolo o 0,7 percentuálneho bodu menej ako v roku 2006. „Snaha konsolidovať deficit možno nebola až tak veľká, ako proklamuje ministerstvo financií teraz, no zase je málo pravdepodobné, že Slovensko dosiahne v najbližších rokoch opäť rast hrubého domáceho produktu nad 10 %,“ konštatoval.
Jednoznačne pozitívnym zámerom je však podľa Lenka deklarovaná snaha znižovať výdavky a nezvyšovať dane. K takémuto prístupu sa prikláňa aj analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák. „Oceňujem, že ministerstvo plánuje znižovať deficit najmä zefektívňovaním štátnej správy. Na rozdiel od zvyšovania daní to smeruje k lepšiemu podnikateľskému prostrediu a vyššej atraktívnosti Slovenska pre investorov,“ uviedol Mušák. Zároveň však dodal, že je dôležité, aby sa začalo s týmito krokmi čo najskôr, keďže škrtanie kapitálových výdavkov je iba dočasné riešenie.
SITA