BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – V rokoch 2013 až 2016 sa majú dôchodky zvyšovať o rovnakú pevnú sumu. Tá by mala závisieť od dôchodcovskej inflácie a priemerného starobného dôchodku. „Bude to znamenať určitú mieru solidarity a zvýhodnenie dôchodcov s veľmi nízkymi dôchodkami,“ uviedol na tlačovej besede po rokovaní vlády minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál. Od roku 2017 by sa mali penzie upravovať smerom nahor podľa dôchodcovskej inflácie, teda percentuálne. V piatok o tom rozhodla vláda. V súčasnosti sa dôchodky upravujú o percento, ktoré vzniká spriemerovaním medziročného rastu priemernej mzdy a medziročnej inflácie za prvý polrok predchádzajúceho roka.
Druhou možnosťou, ku ktorej sa vláda nakoniec nepriklonila, bolo dočasné zvyšovanie dôchodkov pevnou sumou, aj percentuálne. V takomto prípade by sa pevná suma určila z polovice dôchodcovskej inflácie a priemerného starobného dôchodku a percentuálne zvýšenie by tvorilo polovicu dôchodcovskej inflácie. Aj v tomto prípade by sa od roku 2017 pri valorizácii penzií prešlo na dôchodcovskú infláciu.
Ďalšie zmeny majú nastať v prvom, priebežnom dôchodkovom pilieri od roku 2016. Dôchodkový vek sa má automaticky upravovať vzhľadom na vývoj priemernej strednej dĺžky života v dôchodkovom veku. Podľa ministra Mihála to znamená, že dôchodkový vek by sa mohol aj znížiť, ak by stredná dĺžka života v dôchodkovom veku klesla. Použitie tohto parametra podľa Mihála spôsobí, že nárast dôchodkového veku bude mierny, niekoľko dní ročne.
Od roku 2016 sa má okrem toho zmeniť výpočet priznaných dôchodkov. Do v súčasnosti platného vzorca na výpočet dôchodkovej hodnoty, od ktorej závisí výška dôchodku, sa má vložiť nová veličina závislá od dynamiky medziročnej zmeny dôchodkového veku. Jedným z opatrení od roku 2016 je tiež oslabenie zásluhovosti a posilnenie solidarity v prvom pilieri.