Pellegriniho vláda je v rómskej otázke dezorientovaná a ide jej len o peniaze, ostro kritizuje Pollák

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pollák
Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Len vďaka tvrdej práci sa podarilo v rokoch 2012 – 2014 presvedčiť Európsku komisiu, aby aj napriek predošlej nedôvere poskytla 380 miliónov eur na reálne riešenia rómskeho problému na Slovensku, tvrdí expert hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na rómsku tému Peter Pollák.

Peniaze idú, problémy zostávajú

„Tieto peniaze sme vybavovali v nádeji, že budú smerovať tam, kam majú, prinesú konkrétne výsledky a nie, že sa minú na iné účely. Peniaze idú, problémy zostávajú. Hovoriť o cieľoch, stratégiách a víziách je neskoro. Vláda mala tri a pol roka na to, aby niečo zrealizovala. Po ich vyhláseniach v Levoči som si istý, že sú v rómskej téme absolútne dezorientovaní, svojím správaním sa výrazne nahrávajú extrémistom. Ich návrhy sú však neúčinné, príkladom je zavedenie povinnej predškolskej výchovy detí od piatich rokov,“ reagoval Pollák na závery výjazdového rokovania vlády v Levoči, na ktorom vo štvrtok schválili Aktualizovaný akčný plán Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020. Agentúru SITA o tom informoval hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

Podľa Polláka všetci experti, odborníci, tí, čo pracujú s rómskymi deťmi vedia, že povinná predškolská výchova má byť od troch rokov. „Jediný, kto to nevie, je vláda. Ábel Ravasz nemá nič spoločné s rómskou témou okrem toho, že je splnomocnencom vlády pre rómske komunity. Stanovisko odborníkov neakceptuje, presadzuje vlastný, politický návrh. Vláda nám opäť ukázala, že jej ide len o peniaze, nie o ľudí,“ podotkol Pollák.

Vzdelanie a práca

Premiér Peter Pellegrini po rokovaní vlády vo štvrtok konštatoval, že na základe všetkých výjazdových rokovaní práve v okresoch, kde je prítomná rómska problematika, sa ukazuje, že pomôžu len dve veci – dať týmto ľuďom vzdelanie a prácu.

„Iné riešenie neexistuje. V takýchto okresoch, kde ešte vidíme potenciál, nemáme chuť, ani ochotu povoľovať dovoz zahraničnej pracovnej sily pre tie jednoduchšie pracovné výkony, ak vidíme potenciál, že treba čerpať ešte domácu pracovnú silu. Musíme nájsť spôsob, ako im to vzdelanie dať a ako presvedčiť tých, ktorí im prácu majú dať, aby im ju dali. Rómov zase musíme naučiť, že keď budú pracovať, budú sa mať podstatne lepšie, ako keď sedia v osade a čakajú, čo sa bude robiť,“ podotkol premiér.

Dodal, že rozhodnutie vlády, ktoré je nachystané nielen vo vzťahu k rómskej komunite, ale všetkým deťom – povinnosť zaviesť povinnú predškolskú výchovu, je veľmi správne. „Ukazuje sa, že aj deti z rómskych osád, ktoré absolvujú predškolskú výchovu, úplne inak prosperujú v základných školách,“ povedal.

Najviac peňazí do bývania

Vzdelávanie ako jednu z najdôležitejších priorít nových akčných plánov vyzdvihol vo štvrtok aj splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

„V prípade vzdelávania ide napríklad o opatrenia podporujúce zavedenie povinnej predškolskej dochádzky, vrátane investičného projektu na výstavbu materských škôl. Tiež sa predpokladá podpora asistentov v školách a škôlkach ako aj zvýšenie financií pre výučbu detí zo sociálne znevýhodneného prostredia v základných školách. V oblasti zamestnanosti sa dokument hlavne zaoberá podporou sociálnej ekonomiky, pokračovaním terénnej sociálnej práce a práce komunitných centier. V oblasti zdravia je jednou z hlavných priorít prístup k pitnej vode a práca asistentov zdravia. Oblasť bývania ráta s najväčšou sumou investovaných zdrojov,“ uviedol Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poslala Michaela Paulenová z tlačového odboru rezortu vnútra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ábel RavaszPeter PellegriniPeter Pollák
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti