Aktualizované: Pellegriniho vláda schválila akčný plán pre okres Levoča, chce vytvoriť stovky pracovných miest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini
Zľava: Podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír, predseda vlády SR Peter Pellegrini a podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši počas výjazdového rokovania 136. schôdze vlády SR v Levoči. Levoča, 17. január 2019. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
  • aktualizované 17. januára, 15:54

LEVOČA 17, januára (WebNoviny.sk) – Vláda SR na štvrtkovom výjazdovom rokovaní v Levoči schválila akčný plán tohto okresu, zaradeného medzi najmenej rozvinuté na Slovensku. Hlavným cieľom akčného plánu je znížiť mieru evidovanej nezamestnanosti v okrese Levoča podporou vytvorenia viac ako 515 pracovných miest do roku 2023.

Z celkovej odhadovanej investície v nasledujúcich piatich rokoch minimálne 34,2 milióna eur sa predpokladá krytie z programov spolufinancovaných z Európskych investičných štrukturálnych fondov 28,4 milióna eur. Výška regionálneho príspevku bude 2,215 milióna eur. Vláda tiež schválila aktualizované akčné plány Stratégie SR pre integráciu Rómov do roku 2020.

Potenciál pre cestovný ruch

Ako po rokovaní vlády informoval premiér Peter Pellegrini, levočský región má veľký potenciál rozvoja cestovného ruchu a vďaka prítomnosti diaľnice sa mu darí rozvíjať aj priemysel.

„Ale napriek extrémnemu potenciálu v oblasti cestovného ruchu a prítomnosti jedinečných skvostov nielen celoslovenského, ale i európskeho významu, počet prenocovaní je enormne nízky. Je tu obrovský rozdiel medzi prenocovaniami v celom Prešovskom kraji a tými v okrese, ktoré predstavuje len jedno percento. Preto primárne sa musí samospráva sústrediť na to, aby vytvárala podmienky, aby tu turista strávil podstatne dlhší čas ako len jeden deň. Respektíve, aby nebola koncentrácia len na pútnickú turistiku,“ povedal premiér.

V tejto súvislosti upozornil aj na plánovanú rekonštrukciu neďalekého Spišského hradu, ktorá má stáť 5,6 milióna eur. Ako uviedol, ministerstvo kultúry zatiaľ vyčlenilo z tejto sumy 600-tisíc eur.

„Budeme sa v najbližších mesiacoch musieť rozhodnúť, či sa pustíme aj do tej ďalšej, veľkej rekonštrukcie v objeme piatich miliónov. Ale je dôležité aj prostredie a okolie celého Spišského hradu a služby poskytované turistom. A tu si myslíme, že je ešte kopec nedostatkov,“ dodal Pellegrini.

Zároveň informoval, že Slovenský pozemkový fond po dlhých rokovaniach previedol pozemky v okolí hradu do správy Slovenského národného múzea. „Pevne verím, že toto usporiadanie majetkových vzťahov prispeje k zlepšeniu tohto priestoru a poskytovania služieb už v turistickej sezóne v roku 2019,“ povedal premiér.

Najmenej rozvinuté oblasti

Okres Levoča bol zaradený do zoznamu najmenej rozvinutých okresov 25. apríla 2018. Dôvodom je dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti. V doteraz posledne zverejnenej štatistike Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny za november roka 2018 bola v okrese Levoča na úrovni 8,5 percenta, kým celoslovenský priemer je na úrovni 5,09 percenta.

„Vytvorenie 515 pracovných miest by malo nezamestnanosť v okrese znížiť na úroveň priemeru Slovenska. Okrem toho má byť vytvorených ďalších 560 dočasných miest, ktoré budú z projektov mnisterstva práce, sociálnych vecí a rodiny,“ uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Nezamestnaní Rómovia

Ako upozornil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, pred piatimi rokmi bola v okrese Levoča nezamestnanosť takmer 21 percent. V tomto období klesol počet dlhodobo nezamestnaných z 2 100 na 726 dlhodobo nezamestnaných. Zhruba 60 percent si našlo prácu priamo v okrese, zvyšných 40 percent za ňou, aj s príspevkom od štátu, cestuje.

„Tento okres má svoje špecifiká. Evidujeme 1 600 nezamestnaných na úradoch práce, z ktorých ale takmer 700 sú osoby so základným alebo neukončeným základným vzdelaním. Celkom určite ide v drvivej väčšine o rómske etnikum,“ upozornil minister.

V tejto súvislosti ocenil, že v rámci akčného plánu je plánované vytvorenie piatich sociálnych podnikov. „Sociálna ekonomika je dobré riešenie pre zamestnávanie relatívne nevzdelaných ľudí, ktorí ale o prácu majú záujem, aby v priebehu dvoch rokov, keď dotujeme tieto podniky, sa vedeli štandardne pripraviť pre trh práce,“ dodal Richter.

Pomôžu aj lyžiarskemu stredisku

V tejto súvislosti premiér Peter Pellegrini upozornil, že vláda na štvrtkovom rokovaní vyčlenila dotáciu pre obec Spišský Hrhov, ktorá dostane 40-tisíc eur na vytvorenie tréningového centra pre tvorbu sociálnych podnikov. Ide o jeden z vyše 50 projektov, na ktoré vláda schválila dotáciu 1,215 milióna eur.

Najvyššia dotácia ostane v meste Levoča, kde pôjde 230-tisíc eur na rekonštrukciu a obnovu ulíc Sadová a križovatky Sadová – Športovcov a Ovocinárska. Mesto Spišské Podhradie dostane 135-tisíc eur na rekonštrukciu budovy Základnej umeleckej školy. Ďalších 60-tisíc eur pôjde na rekonštrukciu ústredného vykurovania a rozvodov teplej úžitkovej vody v kultúrnom dome v obci Granč-Petrovce.

Tradičný milión vláda priamo na rokovaní zvýšila okrem iného aj o 35-tisíc pre Spojenú školu internátnu pre nevidiacich v Levoči na odstránenie bariérovosti, sumou 48-tisíc prostredníctvom Prešovského samosprávneho kraja vláda pomôže lyžiarskemu stredisku Nordic centrum na zakúpenie techniky, ktorá práve počas tejto sezóny zlyhala.

Vzpruha pre mesto

Premiér prisľúbil starostom obcí aj podporu pri rozdeľovaní prostriedkov z Envirofondu na projekty budovania kanalizácií a vodovodov, ale aj zrýchlenia procesu vyhodnocovania projektov podporovaných z eurofondov, na ktorých zdĺhavý proces starostovia upozornili.

„To sa z dlhodobého hľadiska nedá tolerovať a tu musíme mnohé veci spraviť,“ priznal Pellegrini. Podľa primátora mesta Levoča Miroslava Vilkovského je schválenie akčného plánu prvou vzpruhou, aby okres i samotné mesto sa odrazilo od pomyselného dna a aby spoločne so starostami vytvorili za päť rokov najmenej 515 pracovných miest, na čo chce okrem prostriedkov z vlády využiť aj čerpanie prostriedkov z Európskeho sociálneho fondu.

„Budeme musieť predkladať také projekty, aby boli priechodné a napĺňali hlavnú víziu akčného plánu, ktorou je vytváranie nových pracovných miest,“ povedal Vilkovský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján RichterPeter KažimírPeter PellegriniRichard Raši
Firmy a inštitúcie Vláda SR