BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – Na úvod 9. rokovacieho dňa 16. schôdze rozhodujú poslanci Národnej rady SR o tom, akým spôsobom budú platiť mobilní operátori za predĺženie individuálnych povolení na používanie frekvencií. Novelu zákona o elektronických komunikáciách predložilo ministerstvo dopravy, aby si Telekomunikačný úrad SR mohol vypýtať od operátorov peniaze, pretože terajší právny stav to neumožňuje.
Minulý týždeň novelu v pléne obhajoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH), na čo však nemal poverenie vlády a tak dnes musí svoje povinnosti predkladateľa splniť minister dopravy Ján Figeľ (KDH). O novom znení zákona rokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní, rozhodnúť by o ňom mali poslanci už dnes.
Prerokovať by mali aj novelu zákona o platových pomeroch starostov a primátorov, ktorou sa majú ich platy znížiť o desať percent, odmeny by sa zrušili a odstupné znížilo z päťnásobku na trojnásobok príjmov. Pripravený je aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa zavedie strop na zvýšenie platov na 70 percent.
Koalícia by dnes mala schváliť aj novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorá zavádza verejnú voľbu generálneho prokurátora, s čím opozícia zásadne nesúhlasí. Hlasný odpor vyjadrila opozícia aj novele zákona o používaní jazykov národnostných menšín, o ktorej by sa dnes malo v prvom čítaní tiež hlasovať.
TÚ podľa Vážneho potrebuje mantinely na určenie ceny licencií
Mobilní operátori by podľa poslanca NR SR za Smer-SD Ľubomíra Vážneho mali za predĺženie GSM licencií platiť v závislosti od počtu koncových zákazníkov a množstva pridelených frekvencií spoločnosti. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložil na rokovanie parlamentu o novele zákona o elektronických komunikáciách. Tá by mala umožniť Telekomunikačnému úradu (TÚ) SR vyberať poplatok za predĺženie GSM licencií na využívanie frekvencií. Výšku poplatku podľa návrhu novely určí úrad na základe verejných konzultácií, ku ktorým sa bude môcť vyjadriť laická aj odborná verejnosť.
„Treba zadefinovať určité pravidlá, isté mantinely pre Telekomunikačný úrad pri stanovení výšky úhrady pri predĺžení licencií,“ uviedol v parlamentnej rozprave Vážny. Ako ďalej povedal, stanovenie výšky poplatku podľa počtu zákazníkov je spravodlivé k menším operátorom, ktorí majú menej zákazníkov. Vážny taktiež odmietol úvahy, podľa ktorých by sa výška poplatku za predĺženie mala odvodzovať od zisku spoločností. „Zisk ako ukazovateľ pre stanovenie poplatku nie je vhodný, nemali by sme trestať niekoho za to, že chce dosiahnuť zisk,“ vysvetlil.
Exminister dopravy vyčítal súčasnému šéfovi rezortu Jánovi Figeľovi, že tento problém rieši na poslednú chvíľu a neurobil tak na konci minulého roka, keď na to súčasné vedenie rezortu Vážny upozorňoval. Ak by ministerstvo predložilo návrh novely vtedy, mohlo stihnúť riadny legislatívny proces a nemuselo pristúpiť k skrátenému legislatívnemu konaniu, ktoré v prípade tejto novely nie je vhodné, dodal Vážny.
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ neodporučil podporiť Vážneho návrh. Podľa neho predložená novela z dielne ministerstva plne postačuje na riešenie situácie pri predĺžení licencií mobilných operátorov. „Telekomunikačný úrad má všetky kompetencie pre takéto konanie. Môže sa opierať o expertízu a znalectvo tak, ako to upravuje zákon,“ uviedol Figeľ. Proti pozmeňujúcemu návrh exministra bol aj spravodajca zákona a člen parlamentného výboru pre hospodárstvo Alojz Přidal.