BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) – Na jednodňovú pracovnú cestu do Varšavy odcestuje vo štvrtok 26. apríla predseda vlády SR Robert Fico.
Zúčastní sa tu na hospodárskom fóre Poľsko – stredná Európa – Čína, ktorého hlavným motívom je ekonomická spolupráca a spoločný rast krajín strednej Európy a Číny.
Ako agentúru SITA informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, témou rokovaní v priebehu pracovného stretnutia a spoločného obeda budú možnosti prehĺbenia vzájomnej spolupráce, rozvoj investícií a možnosti kooperácie pri moderných a zelených technológiách.
Budú hovoriť len o ekonomike
Na fórum bolo pozvaných 15 predsedov vlád regiónu strednej Európy, konkrétne Albánska, Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Českej republiky, Čiernej Hory, Estónska, Chorvátska, Litvy, Lotyšska, Macedónska, Maďarska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Srbska.
Premiér Fico absolvuje aj bilaterálne rokovania s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom, poľským premiérom Donaldom Tuskom a čínskym premiérom Wen Jiabaom. Hlavnou témou dvojstranných rokovaní bude ekonomická spolupráca.
Fico vopred avizoval, že predmetom bilaterálnych rokovaní s Orbánom nebude zákon o štátnom občianstve. „Chcem vás ubezpečiť, že pôjdem na tieto rokovania len s témami ekonomickými a sociálnymi a vzájomne výhodnými ekonomickými projektmi, nemám dôvod o ničom inom s maďarským partnerom hovoriť,“ oznámil Fico v utorok počas svojej oficiálnej návštevy Bruselu. S Orbánom sa po svojom zvolení na post premiéra vraj ešte nemal možnosť stretnúť. „Bola by škoda, keby sme nevyužili túto príležitosť si sadnúť a povedať si pár prvých úvodných slov,“ skonštatoval.
Zákon musí platiť ďalej
Fico minulý týždeň vyhlásil, že vláda opraví zákon o štátnom občianstve tak, aby neboli poškodení občania Slovenskej republiky, ktorí požiadajú o štátne občianstvo nejakej inej krajiny a následne stratia to slovenské. „Vo vzťahu k Maďarskej republike tento zákon samozrejme musí platiť ďalej, pretože tam platí zákon, na ktorý sme reagovali touto legislatívou,“ spresnil premiér.
Budapešť reagovala tvrdením, že by možno voči nám podnikla právne kroky na medzinárodných súdoch, ak nová slovenská vláda zmení zákon o dvojakom občianstve tak, že bude diskriminovať slovenských Maďarov, ktorí získajú maďarské občianstvo. Slovenský premiér následne na rokovaní vlády vyhlásil, že takýto začiatok slovensko-maďarských vzťahov by nebol dobrý.