BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Na vrchole globálnej pyramídy bohatstva sa nachádza necelých 400 miliónov ľudí s aktívami vyššími ako 100-tisíc amerických dolárov.
Týchto osem percent dospelej populácie sveta však ovláda viac ako 80 percent celkového majetku, teda viac ako 200 biliónov dolárov.
Vyplýva to výsledkov štúdie Global Wealth Report 2013 švajčiarskej banky Credit Suisse, o ktorých informoval analytik J&T banky Stanislav Pánis.
Štúdia odhaduje, že viac ako dve tretiny celosvetového počtu dospelých vlastní majetok vo výške najviac 10-tisíc dolárov. Táto 3,2-miliardová skupina ľudí kontroluje podľa štúdie len tri percentá globálneho bohatstva, čo predstavuje 7,3 bilióna dolárov.
Majetková nerovnosť sa rozširuje
Čistými aktívami vo výške od 10-tisíc do 100-tisíc dolárov disponuje podľa zverejnených výsledkov štúdie približne jedna miliarda ľudí, teda takmer 23 percent dospelej populácie sveta. Táto časť však vlastní len 14 percent celosvetového majetku, čo predstavuje 33 biliónov dolárov.
„Majetková nerovnosť sa naďalej rozširuje,“ komentoval uverejnenú štúdiu Stanislav Pánis. Svetové bohatstvo podľa štúdie narástlo od polovice roka 2012 do polovice roka 2013 v priemere o 4,9 percenta na 241 biliónov dolárov.
Slovensko je v strednom pásme bohatstva
Počet dolárových milionárov podľa zverejnených informácií štúdie pritom narástol 6,1-percentným tempom a počet ultrabohatých s majetkom nad 50 miliónov dolárov až 10-percentným tempom.
Analytik banky na základe štúdie podotkol, že viac ako štyri z každých desiatich dolárov vo svete vlastní 32 miliónov najbohatších ľudí s majetkom minimálne jeden milión dolárov. Tí sa na svetovej populácií podieľajú 0,7 percentami.
Slovensko spadá podľa štúdie Global Wealth Report 2013 spolu s Českou republikou a Estónskom do stredného pásma bohatstva v rozmedzí 25-tisíc až 100-tisíc dolárov na dospelú osobu. Priemerná miera bohatstva dospelej populácie Slovenska sa pohybuje na úrovni 20 percent priemeru krajín eurozóny.
(1 EUR = 1,3561 USD)