BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvo vnútra SR sa už intenzívne pripravuje na júnové parlamentné voľby. Ako pre agentúru SITA povedala riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra a zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do Národnej rady SR Lívia Škultétyová, pripravuje sa tlač pokynov pre členov volebných komisií všetkých stupňov, voličských preukazov a tlačív na zoznamy voličov pre obce. Už urobili školenia zamestnancov obvodných úradov, zamerané na hlasovanie poštou zo zahraničia a tvorbu zoznamov voličov. Zamestnanci obvodných úradov pripravia školenia pre zástupcov obcí, na ktoré sa budú obracať voliči so žiadosťami o hlasovanie poštou. Pripravujú sa tiež školenia o priebehu hlasovania a spracovaní výsledku hlasovania, dodala Škultétyová.
Vo voľbách do Národnej rady SR sa dá hlasovať aj zo zahraničia. Právo voliť poštou majú voliči, čo nemajú trvalý pobyt na Slovensku, ale sú občanmi Slovenskej republiky. Voliť zo zahraničia poštou tiež môžu občania SR s trvalým pobytom v SR, ktorí budú počas volieb v zahraničí a vopred o voľbu poštou požiadajú obec, v ktorej majú trvalý pobyt. Obe skupiny voličov musia o voľbu poštou požiadať najneskôr 50 dní pred voľbami, teda do 23. apríla. Voliči bez trvalého bydliska v SR sa musia obrátiť na Miestny úrad mestskej časti Bratislava – Petržalka, ktorý vedie osobitný zoznam voličov. Voliči s trvalým pobytom v SR požiadajú o voľbu poštou obec, v ktorej majú trvalý pobyt.
Voľby do Národnej rady SR budú 12. júna. V poradí siedme parlamentné voľby od roku 1989 vyhlásil predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) 1. februára. Hlasovať v parlamentných voľbách môžu len občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dosiahnu 18 rokov. Voliť nemôžu väzni a tí, čo sú zbavení spôsobilosti na právne úkony. Ak si voliči pred voľbami vybavia voličský preukaz, môžu hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti. Vo voľbách do NR SR sa dá hlasovať aj zo zahraničia. Voliť sa bude aj v zdravotníckych zariadeniach, v zariadeniach sociálnych služieb a v obdobných zariadeniach a v celách policajného zaistenia. Aj tu platí, že treba voliť v mieste trvalého bydliska, ak zariadenie nie je v tomto mieste, treba mať voličský preukaz.
Výsledky volieb spracuje Štatistický úrad SR a oficiálne ich zverejní ÚVK, ktorá dohliada na organizáciu a technické zabezpečenie hlasovania. Ústredná volebná komisia tiež preskúma a registruje kandidačné listiny politických subjektov, ktoré sa vo voľbách budú uchádzať o hlasy voličov. Podať kandidačné listiny musia politické subjekty do polnoci 14. marca. ÚVK dohliada aj na nižšie volebné komisie – obvodné a okrskové. Za poslanca NR SR môže byť zvolený občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 21 rokov, má trvalý pobyt na Slovensku, nie je odsúdený (väzeň) ani zbavený spôsobilosti na právne úkony.
Kampaň k parlamentným voľbám sa začne 21 dní pred voľbami. Politickú reklamu a diskusie budú vysielať verejnoprávne médiá – Slovenská televízia a Slovenský rozhlas a môžu aj súkromné médiá. Náklady na politickú reklamu vo vysielaní Slovenského rozhlasu, Slovenskej televízie a vysielateľa s licenciou uhrádzajú kandidujúce politické strany alebo koalície. Miesta na volebné plagáty vyhradia obce. V deň volieb je až do skončenia hlasovania zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Informačné moratórium pre tieto voľby neplatí. V parlamentných voľbách platia prednostné hlasy. Znamená to, že volič bude môcť na hlasovacom lístku zakrúžkovať poradové čísla najviac štyroch kandidátov, ktorým dáva prednosť.
SITA