Opravu chladiaceho systému ISS presunuli na neskôr

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
K ISS pripevnili modul Rassvet
Garrett Reisman (na snímke) a Piers Sellers, astronauti raketoplánu Atlantis, dnes úspešne pripevnili pomocou robotického ramena ruský modul Rassvet k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), ktorý bude slúžiť ako skladovací priestor a minilaboratórium. Posádka Atlantisu absolvuje počas 12-dňovej misie tri výstupy do otvoreného vesmíru. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo štvrtok posunul o jeden deň prvý z dvoch plánovaných výstupov do otvoreného vesmíru, ktorého cieľom je výmena pokazenej amoniakovej pumpy chladiaceho systému Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Prvý výstup sa uskutoční v sobotu o 12:55 stredoeurópskeho letného času (SELČ). Druhý výstup je naplánovaný na stredu, kedy by mali astronauti dokončiť opravné práce, uviedla NASA. Jeden deň navyše by mal letovým kontrolórom, inžinierom a iným odborníkom poskytnúť viac času na vyriešenie všetkých detailov týkajúcich sa výstupov.

Ešte pred schválením tohto rozhodnutia si simuláciu opravy vyskúšali dvaja astronauti na Zemi v Neutral Buoyancy Laboratory v Houstone. Na jej základe odborníci z NASA určili presný postup opravy a taktiež vypočítali predpokladaný čas trvania prvého výstupu. Úlohou dvojice astronautov počas prvého výstupu bude vybrať pokazenú pumpu a nahradiť ju novou, ktorú budú musieť premiestniť z druhej strany ISS na vzdialenosť približne desať metrov. Hmotnosť amoniakovej pumpy je 355 kilogramov, preto môže byť tento manéver komplikovaný. „Ide o veľký a ťažký predmet, takže jeho presun môže zabrať nejaký čas a vyžaduje si sústredenie,“ uviedla Courtenay R. McMillan, ktorá má na starosti prípravu výstupov do otvoreného vesmíru.

Amoniaková pumpa na jednom z dvoch chladiacich systémov ISS sa pokazila počas uplynulého víkendu, následkom čoho musela šesťčlenná posádka ISS vypnúť niektoré z prístrojov vrátane dvoch zo štyroch gyroskopov, ktoré slúžia na určovanie smeru a navigáciu stanice. Trom americkým a trom ruským astronautom však podľa vyjadrenia predstaviteľov NASA nehrozí žiadne nebezpečenstvo.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ISS Medzinárodná vesmírna stanica