BRATISLAVA 20. marca (WebNoviny.sk) – Zástupcovia parlamentných poslaneckých klubov budú o postupe pri rušení amnestií Vladimíra Mečiara pokračovať v utorok ráno. Ako povedal v pondelok na tlačovej besede poslanec NR SR Ján Budaj, na pondelňajšom rokovaní nedohodli, či a kedy sa bude rokovať o zrušení amnestií. Zároveň zdôraznil, že opozičné strany žiadali, aby sa o amnestiách nerokovalo v skrátenom legislatívnom konaní.
„Predseda NR SR Andrej Danko má záujem o vytvorení širokého konsenzu pri rušení amnestií,“ povedal Budaj s tým, že opozícia nepodporí procedúru rušenia amnestií do 48 hodín, ako to navrhuje koalícia. „Nie je možné, aby sa ústavný zákon, na ktorý sa čaká 20 rokov, na rušenie amorálnych amnestií prijímal za 48 hodín,“ vyhlásil Budaj.
Nezaradení podporujú Budajov návrh zrušenia amnestií, vládny podporia len s podmienkami
Parlament by sa mal zaoberať rušením amnestií od utorka. Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestií, ak takéto rozhodnutie parlament prijme.
Súd bude môcť povedať, či je rozhodnutie platné
Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné, alebo nie. Po tom, ako táto novela nadobudne účinnosť, bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia tak amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosti prezidenta Michala Kováča.
Nepremárnime historickú šancu zrušiť Mečiarove amnestie, píše Kiska do parlamentu
Poslanci v decembri posunuli do druhého čítania návrh poslanca Jána Budaja na zrušenie Mečiarových amnestií. Návrh podporili okrem opozičných aj všetci prítomní poslanci za koaličnú stranu Most-Híd. Budajovi ide o amnestie udelené bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998. „Nemám dôvod rokovať o svojom zákone. Koalícia ohlásila na utorok rokovanie o svojom návrhu, ktorý má prebiť môj návrh,“ povedal Budaj s tým, že jeho návrh je stále v hre.
Danko nepovedal, či im koalícia vyjde v ústrety
Danko zatiaľ nepovedal, či koalícia vyjde v ústrety požiadavkám opozície, aby sa o rušení amnestií Vladimíra Mečiara nerokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. „Nechcem negovať návrhy opozície. Zajtra (v utorok, pozn. SITA) budeme v rokovaní pokračovať. Nechcem narušiť panenskú dôveru opozície,“ vyhlásil Danko na tlačovej besede. Pondelkové rokovanie grémia považuje za slávnostnú chvíľu. „Je to slávnostná chvíľa, že som sa dnes takto mohol rozprávať s opozíciou,“ uviedol.
Podľa Danka je koaličný návrh na zrušenie amnestií na hrane ústavnosti. „Trestné právo vždy padá a stojí na nemožnosti retroaktivity. Amnestie sa rušia pri vojnových zločinoch, kde bolo množstvo vrážd a niekto ich chcel zahladiť. Robíme svetový experiment,“ vyhlásil s tým, že túto situáciu však politici zdedili.
Danko tvrdí, že z prezidentskej kancelárie dostal list
Danko tvrdí, že z prezidentskej kancelárie dostal list, z ktorého vyplýva, že sa obávajú, že môžu byť rušené aj iné amnestie. „Tým budú obmedzené prezidentské kompetencie,“ uviedol. Zároveň prezidenta vyzval, aby prestal zneužívať vraždu Róberta Remiáša, pričom ho kritizoval, že robí pompézne tlačové besedy bez toho, aby sa pričinil o riešenie situácie s amnestiami.
Ľudová strana Naše Slovensko v pondelok avizovala, že podporí koaličný návrh. „ĽSNS hlasovala aj za návrh Jána Budaja. Neviem, či bol konfrontovaný, či mu nevadí, že táto strana podporuje takéto rozhodnutie,“ povedal Danko. Zároveň však upozornil, že sila ĽSNS narastá, pretože médiá trhajú toho, kto má dobrý nápad a myšlienku. „Pošpiňovanie politikov, znevažovanie vlády a poslancov vyvoláva v ľuďoch pocit, že môžu všetko. Ak chceme poraziť extrémizmus, musíme nájsť medzi sebou porozumenie a úctu,“ povedal.