- aktualizované 16. januára 14:11
V utorok o 14:00 sa mala v parlamente začať mimoriadna schôdza k návrhu na odvolanie podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD). Prezentovalo sa 129 poslancom a plénum tak bolo uznášaniaschopné, ale za program schôdze následne hlasovalo iba 54 poslancov a tak ju predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) aj ukončil.
Opozícia chcel Blahu odvolávať za to, že po nástupe do funkcie odstránil zo svojej kancelárie v Národnej rade SR portrét prezidentky Zuzana Čaputovej a tiež vlajku Európskej únie a namiesto toho si zavesil obraz kubánskeho komunistického vodcu Che Guevaru.
Svoj počin si nahral na video, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Zvolanie mimoriadnej schôdze iniciovalo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a pod návrh sa podpísali aj poslanci Progresívneho Slovenska, strany Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutia Slovensko.
Naživo: Rokovanie parlamentu
Národná kriminálna agentúra (NAKA) už v tejto súvislosti začala trestné stíhanie za prejav sympatie k hnutiam smerujúcim k potláčaniu základných práv a slobôd.
„Demonštratívne odstránenie symbolov sveta, do ktorého Slovenská republika patrí a cynické nahradenie portrétu prezidentky SR krvavým znakom sveta, od ktorého sme sa pred vyše tridsiatimi rokmi zbavili, považujeme za prekročenie Rubikonu a poníženie demokracie na Slovensku,“ uvádza sa v návrhu na odvolanie Blahu. Jeho konanie opozícia označila za nehorázne, neúctivé a nehodné pozície podpredsedu Národnej rady SR. Zároveň poukázala na spoločenské dopady správania verejného funkcionára. „Aký by sme dali odkaz našim deťom a mládeži, ak by sme boli ochotní takéto pohŕdavé správanie akceptovať? Naozaj chceme našim deťom ukázať, že je úplne v poriadku mať na stene namiesto oficiálneho portrétu prezidenta SR obraz zahraničného masového vraha?“ pýtajú sa predkladatelia návrhu.
Opoziční poslanci zároveň poukazujú na to, že odstránením vlajky Európskej únie v rozpore s oficiálnou politikou vlády de facto spochybnil naše členstvo v únii.
Zdôrazňujú, že Che Guevara bol masovým vrahom a zločincom, ktorý vlastnoručne a so sadistickou krutosťou zabíjal politických oponentov. „Ideme vari diskutovať, či zabitie odhadom 200 ľudí v časovom rozpätí niekoľkých mesiacov je masová vražda, alebo nie?“, uvádza sa v návrhu.
Poslanci prízvukujú, že Slovensko si zažilo 41 rokov komunistickej diktatúry a akékoľvek koketovanie s týmto režimom je neprijateľné. Napokon, Slovensko má už štvrťstoročie aj zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému a ustanovenia v Trestnom zákone, ktoré postihujú propagovanie tohto režimu.