BRATISLAVA 12. marca (WEBNOVINY) – Rokovania s mobilnými operátormi o národnom roamingu sa predlžujú. Konštatovali to vo štvrtok na tlačovej konferencii zástupcovia spoločnosti SWAN.
SWAN sa sťažuje na operátor
„Chápeme to, že ochota našich konkurentov poskytnúť nám národný roaming je limitovaná, máme s tým istú empatiu. Naším vstupom na trh sa to istým spôsobom dotkne tržieb každého jedného z našich konkurentov, do akej miery, to uvidíme,“ povedal pre médiá predseda predstavenstva firmy SWAN Juraj Ondriš. Situácia však podľa neho prekročila rozumnú mieru.
„Na základe všetkých dôkazov, ktoré existujú, to má v rukách regulátor, ktorý by mal situáciu vyriešiť. Podľa toho, ako nám bola vydaná licencia, za ktorú sme riadne zaplatili, by sme mali od decembra poskytovať plnohodnotné služby,“ doplnil Ondriš. Ako ďalej dodal, dnes je podľa údajov Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) zrejmé, že SWAN mal k 10. decembru minulého pripravenú sieť.
Benestra, SWAN a O2 majú právoplatné povolenia na frekvencie
„Mali sme 20-percentné pokrytie, na základe tých pravidiel, na ktorých stála súťaž, k tomuto termínu sme mali mať poskytnutý národný roaming. Všetkých troch operátorov sme na to upozorňovali, že k termínu december 20-percentné pokrytie budeme mať, a že ich žiadame, aby nám tu pripravenosť zrealizovali, čo sa nestalo,“ uviedol Ondriš.
Orange sťažil spoločnosti SWAN situáciu
Začiatkom februára tohto roka podala spoločnosť Orange Slovensko, a.s., návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktoré malo firme SWAN zamedziť k prístupu do jej siete na základe národného roamingu. Ako upozornili zástupcovia SWAN, 23. februára okresný súd Bratislava IV napriek ich výhradám vydal predbežné opatrenie.
„To predbežné opatrenie pokiaľ bude platné, tak nám pravdepodobne zamedzí použiť službu národného roamingu od jedného z operátorov. To znamená, že v prípade ostatných operátorov sa môžeme ešte stále dohodnúť,“ vysvetlil riaditeľ pre stratégiu a rozvoj spoločnosti SWAN Martin Mosný.
„V skutočnosti operátor, ktorý povedal, že nám nie je schopný poskytnúť tieto služby a dal to dokonca vo svojom písomnom podaní na súd, tak sa usvedčil z toho, za čo by mu mal regulačný úrad odobrať licenciu, že nenaplnil podmienky výberového konania, ktorého sa zúčastnil a frekvencie, ktoré získal, získal podvodným spôsobom,“ doplnil Ondriš.
SWAN podala trestné oznámenie
Spoločnosť SWAN teda podala 2. marca tohto roka trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu pri účasti na aukcii.
Podľa hovorcu RÚ Romana Vavra v súčasnosti prebiehajú posledné procesné úkony, ktoré predchádzajú rozhodnutiu RÚ o spore medzi operátormi, týkajúcom sa národného roamingu.
„Pred vydaním rozhodnutia by sme neradi komentovali bližšie tieto veci. Všetky potrebné podklady sú súčasťou spisu, respektíve spisového materiálu a s týmto materiálom sa momentálne oboznamujú účastníci konania,“ reagoval Vavro.
Predbežné opatrenie nemá žiaden vplyv na priebeh rokovaní
Hovorkyňa Orange Slovensko Alexandra Piskunová pre agentúru SITA uviedla, že cieľom predbežného opatrenia je dočasne pozastaviť povinnosť, resp. právo na národný roaming, až kým nezávislá tretia strana potvrdí, že si SWAN splnil všetky povinnosti, ktoré mu vyplývajú z licencie a zakladajú mu právo a ostatným operátorom povinnosť poskytnúť národný roaming.
„O predbežné opatrenie sme požiadali v súvislosti s tým, že regulátor zatiaľ v tejto veci nekoná s cieľom zabezpečiť, aby si spoločnosť SWAN plnila svoje licenčné povinnosti,“ tvrdí Piskunová s tým, že predbežné opatrenie nemá žiaden vplyv na priebeh rokovaní a Orange so spoločnosťou SWAN naďalej rokuje o technických aj komerčných aspektoch tejto služby.
Národný roaming totiž podľa nej znamená aj dodatočnú kapacitu v sieti a teda značné investície. „Chceme mať istotu, že tieto investície nebudú zmarené či už tým, že súd preukáže, že SWAN nemá na národný roaming nárok, lebo si svoje povinnosti nesplnil, alebo tým, že SWAN nebude mať záujem investovať do rozvoja vlastnej siete a pôsobiť ako štandardný operátor za podmienok, za ktorých získal licenciu,“ uviedla hovorkyňa Orange Slovensko.
SWAN odmieta zverejniť informácie
Tieto obavy má podľa nej Orange kvôli tomu, že SWAN nespustil komerčnú prevádzku do šiestich mesiacov od získania licencie tak, ako to spoločnosti z licencie vyplýva.
SWAN podľa Piskunovej taktiež odmieta zverejniť konkrétne informácie o tom, či a akým spôsobom splnil svoju povinnosť týkajúcu sa minimálneho pokrytia populácie vlastnou sieťou. „Zverejnením týchto informácií by SWAN mohol potvrdiť, že má záujem do svojej siete investovať a vie naplniť aj ďalšiu podmienku svojej licencie a to garantovať minimálnu rýchlosť mobilného internetu,“ dodala hovorkyňa Orange Slovensko.
získal v tendri licenciu na 2 x 15 MHz v pásme 1 800 MHz a v stanovených termínoch začal používať pridelené frekvencie vo viacerých mestách na Slovensku. Do konca tohto roka operátor plánuje vybudovať na Slovensku 300 základňových staníc, do troch rokov plnohodnotnú mobilnú 4G sieť s viac ako 1100 základňovými stanicami. Celkovo plánuje SWAN do projektu mobilného operátora investovať 100 miliónov eur.
Agentúra SITA požiadala o reakciu spoločnosť Orange Slovensko, a.s.