Účasť v eurovoľbách na úrovni okolo 30 percent je realistickým odhadom. Zhodli sa na tom účastníci online panelovej diskusie k voľbám do Európskeho parlamentu s názvom „Aký zahraničný kurz si Slovensko vyberie v eurovoľbách?“.
Predpokladá sa nárast účasti
Ako uviedol diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský, je ťažké predpovedať, či bude mať dopad na účasť v eurovoľbách aj nedávny atentát na premiéra Roberta Fica, čo bola traumatická udalosť pre celú slovenskú spoločnosť.
Atentát na predsedu vlády Fica aj eurovoľby môžu na slovenskej politickej scéne zmeniť veľa vecí, uviedol Hřích
„Prikláňam sa k tomu, že časť voličov to zmobilizuje,“ povedal. Pripomenul, že Slovensko tradične patrí ku krajinám s nižšou, alebo dokonca najnižšou volebnou účasťou v eurovoľbách v rámci celej Európskej únie. „Teraz sa predpokladá nárast účasti, i keď nedá sa povedať, nakoľko bude signifikantný. Ak to bude nad 30 percent, budeme milo prekvapení,“ dodal Wlachovský.
Podpora Smeru rastie
Politologička Aneta Világi z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pripomenula, že v nedávnom Eurobarometri sa až 67 percent ľudí vyjadrilo, že by sa zúčastnili eurovolieb.
Do europarlamentu kandidujú študenti, učiteľ aj aktivistka. Čo láka mladých Slovákov do politiky?
„Počítame, že ak polovica z toho príde, tak to bude úspech. V tejto chvíli, keď po atentáte na premiéra majú hlavne podporovatelia vládnej koalície aj takýmto deklaratívnym spôsobom možnosť prejaviť solidaritu alebo podporu – či už priamo Robertovi Ficovi, alebo koalícii a jej politikám – tak si myslím, že účasť okolo alebo nad 30 percent je oveľa realistickejšia ako konzervatívne odhady,“ skonštatovala.
Dodala, že podpora strany Smer-SD rastie na úkor Hlasu-SD. Podľa politologičky pokus o atentát na premiéra strane v oblasti voličskej podpory pomôže.