Obyčajní ľudia zostávajú v SaS. Koalícia má stále väčšinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sulík
Predseda NR SR a predseda strany SaS Richrad Sulík Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 16. februára (WEBNOVINY) – Traja poslanci za SaS Jozef Viskupič, Martin Fecko, Erika Jurinová z hnutia Obyčajní ľudia zostávajú v poslaneckom klube SaS. Rozhodli sa nenasledovať svojho kolegu Igora Matoviča, ktorého sulíkovci vylúčili z klubu 10. februára. Koalícii tak v parlamente zostáva väčšina, pri rozhodovaní môže rátať so 77 hlasmi zo 150 zákonodarcov. „Akceptovali sme dnes požiadavku klubu SaS v klube zotrvať. Zároveň klub SaS akceptoval našu požiadavku, že dňom založenia vlastného politického subjektu môžeme z klubu vystúpiť bez požiadavky vrátenia mandátu,“ povedal dnes novinárom Viskupič s tým, že v tejto chvíli nechcú narušiť stabilitu vlády. Podľa neho trojica prijala dobré kompromisné riešenie, keď zostáva v klube SaS a zároveň pokračuje v agende Obyčajných ľudí spolu s Matovičom.

Obyčajní ľudia nepôjdu s opozíciou, verí Sulík

Predseda SaS Richard Sulík uviedol, že ani založenie novej strany neohrozí koalíciu, je presvedčený, že Obyčajní ľudia nepôjdu s opozíciou. Sulík je spokojný s tým, že nie je ohrozená stabilita vlády a koalícia formálne disponuje v NR SR stále väčšinou, keď má 77 poslancov. Predseda poslaneckého Klubu SaS Jozef Kollár zdôraznil, že cieľom SaS je stabilita vláda. Zároveň však rešpektuje ambíciu Obyčajných ľudí založiť vlastnú stranu. Jej založenie a následné vystúpenie Obyčajných ľudí z klubu SaS nebude považovať za porušenie dohôd z leta 2010, kedy sa štvorica poslancov okolo Igora Matoviča zaviazala zotrvať v poslaneckom klube SaS do konca volebného obdobia, inak by vrátila poslanecké mandáty.

Matovič označil rozhodnutie trojice svojich kolegov za štátnické

Podľa neho mohli urobiť zbrklé rozhodnutie a z klubu vystúpiť, dali však prednosť zodpovednosti. Zdôraznil, že chcel, aby trojica prijala slobodné a tým aj dobré rozhodnutie. Snom Matoviča je založiť vlastnú stranu pre nezávislých kandidátov. Určite ju založí pred budúcimi parlamentnými voľbami. Sulík túto ambíciu Matoviča rešpektuje. Ak to Matovič urobí, SaS sa k tomu postaví konštruktívne.

S Matovičom sme zakopali vojnovú sekeru, povedal Sulík

Obyčajní ľudia

Obyčajní ľudia v roku 2010 kandidovali do parlamentných volieb na kandidátke SaS z posledných štyroch miest. Napriek tomu sa prekrúžkovali do NR SR a stali sa členmi poslaneckého klubu SaS. Už v júli však zvažovali odchod z poslaneckého klubu SaS, lebo podľa nich im koaliční partneri nevyhoveli pri zapracovaní „unikátnych“ návrhov do programového vyhlásenia vlády. Koncom decembra 2010 vypršala dohoda medzi Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom, podľa ktorej nemal Matovič do konca roka podnikať žiadne kroky vedúce k založeniu vlastnej strany.

Predseda SaS Richard Sulík a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič zakopali vojnovú sekeru. „Zakopali sme vojnovú sekeru. Osobné vzťahy medzi nami sú dobré,“ vyhlásil dnes Sulík pred novinármi po rokovaní poslaneckého klubu SaS s tým, že ani on ani Matovič sa nebudú rýpať v minulosti. Obaja politici si na blogoch minulý týždeň po vylúčení Matoviča z poslaneckého klubu vymenili rôzne obvinenia. „Čo bolo povedané, je povedané. Nemienim sa k tomu vracať,“ vyhlásil Matovič.

Obyčajní ľudia sa rozhodli zodpovedne, tvrdí premiérka

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová považuje rozhodnutie strany Sloboda a Solidarita (SaS) a poslancov politického hnutia Obyčajní ľudia za zodpovedné. “ Ich dohoda vytvára priestor nielen pre politickú stabilitu, ale aj pre všeobecnú stabilitu v spoločnosti,“ myslí si Radičová. Podľa premiérky je stabilita nevyhnutná v neľahkej situácii spamätávania sa z hospodárskej krízy, v ktorej sa nachádza Slovensko a celá Európska únia. „Politickým stretom sa nie vždy dá zabrániť, avšak nesmú byť prekážkou skutočných politických rozhodnutí a riešení,“ dodáva Radičová.

Podľa šéfky kabinetu koalícia potrebuje stabilitu, aby mohla zvládnuť najdôležitejšie výzvy, pred ktorými stojí Slovensko – znovu naštartovať ekonomiku, vytvoriť nové pracovné miesta a zlepšiť kvalitu života občanov. „S týmto záväzkom sme predstúpili pred občanov a uvedomujú si ho aj poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí hlasovali za programové vyhlásenie vlády,“ konštatuje premiérka v stanovisku, ktoré poskytol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Názor politológa:

Napriek rozhodnutiu troch Obyčajných ľudí zotrvať v klube SaS zostáva koalícia krehká. Tvrdí to politológ Miroslav Kusý. „Formálne sa podarilo zachrániť väčšinovú koalíciu, ale ich hlasovanie je pre budúcnosť veľmi neisté,“ povedal agentúre SITA Kusý. Sulíkovci sa s trojicou poslancov dohodli, že ak ich kolega Igor Matovič založí politickú stranu, budú môcť z klubu SaS odísť bez toho, aby vrátili mandát. Podľa Kusého tým jasne deklarovali svoj postoj. „Matovič povedal, že sa pri hlasovaní bude riadiť svojím svedomím. Preto je predpoklad, že sa rovnako budú správať aj ostatní traja napriek tomu, že zostávajú v klube SaS,“ konštatuje Kusý.

Kusý predpovedá novej strane Matoviča neistú budúcnosť

Igor Matovič na dnešnom brífingu povedal, že chce nový politický subjekt založiť pred budúcimi parlamentnými voľbami. Podľa Kusého pôjde o stranu so slabým jednotiacim putom a veľmi neistou budúcnosťou. Pripomína, že nezávislí poslanci môžu byť ideovo a politicky veľmi rozmanití a ich strana nemôže vzniknúť na princípoch, na ktorých politické strany vznikajú. „Bude to čudný konglomerát, pokiaľ sa nevytvorí, pretože tých poslancov nebude viazať nič dohromady, len to, že sú nezávislí, a tým nezávislí aj jeden od druhého,“ dodal Kusý.

Názory o dohode jednotlivých politikov

Podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana bude kľúčové, či traja poslanci z hnutia Obyčajní ľudia budú rešpektovať odporúčania predsedu ich klubu alebo Igora Matoviča pri podpore vládnych zákonov. „Vládna väčšina bude zachovaná do vytvorenia strany, čo bude po jej vzniku ťažko povedať. Jednoduché to určite nebude,“ uviedol dnes pre agentúru SITA Abrhan.

Rozhodnutie Obyčajných ľudí označil predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd László Solymos za zodpovedné a múdre rozhodnutie. „Dúfam, že to myslia vážne. Sme si vedomí, že v koalícii sa bude musieť viac komunikovať, aby vládne zákony prechádzali. Každý v koalícii si musí uvedomiť svoju zodpovednosť,“ povedal Solymos pre SITA.

Dzurinda
Foto: Ilustračné foto SITA/Ľudovít Vaniher

Dzurinda má s premiérkou rovnaký názor na menšinovú vládu

Dzurinda odmietol, že by mal iný názor ako premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), ktorá predčasom povedala, že by nechcela byť premiérkou menšinovej vlády. „Ja nehovorím o menšinovej vláde, to ste z mojich úst nepočuli. A nemyslím si, že s pani premiérkou máme rozdielny náhľad,“ povedal Dzurinda. Tvrdí, že s Radičovou naopak intenzívne komunikuje, najmä v posledných dňoch. Ako dodal, nevie, či je niekde univerzálne zapísané, čo je de facto väčšinová a čo menšinová vláda.

„Či to, čo je na papieri alebo to, čo vidíme pri hlasovaní,“ povedal. Dzurinda pripomenul, že na Slovensku sú už skúsenosti s vládnutím menšinovej vlády. On je osobne presvedčený, že poslancom, ktorí na začiatku tvorili koalíciu, ide o to, aby sa Slovensko nevracalo dozadu, ale išlo dopredu. „Cítim, že to máme v našich rukách,“ dodal. Konštatoval, že pre premiérku to bude znamenať zvýšené vypätie. „Ale ani vy nepochybujte, že ona si je toho vedomá a je na takéto pôsobenie pripravená,“ uzavrel Dzurinda, podľa ktorého sa koalícia bude uchádzať o väčšinu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Erika JurinováIgor MatovičIveta RadičováJozef KollárJozef ViskupičMartin FeckoMikuláš DzurindaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita