Obamu sýrske opozičné vedenie teší, USA ho zatiaľ neuznajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obama
Americký prezident Barack Obama počas svojej prvej tlačovej konferencie od volieb. Foto: SITA/AP

Francúzsko žiada Úniu, aby zrušila embargo na zbrane pre povstalcov

Francúzsko chce vyzvať Európsku úniu, aby zo zbrojného embarga voči Sýrii vyňala obranné zbrane pre povstalcov bojujúcich proti režimu prezidenta Baššára al-Asada.

Francúzsky minister zahraničia Laurent Fabius vo štvrtok rozhlasovej stanici RTL povedal, že o dodávky zbraní požiadala nová koalícia sýrskych opozičných síl, ktorá vznikla cez víkend.

Momentálne je tu embargo a európska strana nedodáva žiadne zbrane. Chceme však nastoliť otázku obranných zbraní,“ vyhlásil Fabius.

Francúzsko podľa neho nechce ešte viac „militarizovať“ sýrsky konflikt, považuje však za neprijateľné, že vládne jednotky útočia na oblasti obsadené povstalcami.

WASHINGTON 15. novembra (WEBNOVINY) – Prezident Spojených štátov Barack Obama v stredu privítal vytvorenie koalície sýrskych opozičných síl, Washington však podľa neho novovzniknutý blok zatiaľ nemôže považovať za jediného legitímneho zástupcu Sýrčanov.

Vyjadril sa tak v rámci svojej prvej tlačovej konferencie po víťazstve v minulotýždňových voľbách, pričom tiež odmietol úvahy o dodávkach zbraní pre sýrskych protivládnych povstalcov.

Zatiaľ nie sme pripravení uznať ich ako nejakú vládu v exile, myslíme si však, že je to reprezentatívna skupina so širokou základňou,“ povedal Obama pred novinármi v Bielom dome. Reagoval tak na výsledok stretnutia v katarskej Dauhe, kde sa zástupcovia sýrskych opozičných skupín v nedeľu dohodli na vytvorení takzvanej národnej koalície ako najvyššieho orgánu zastrešujúceho odporcov režimu Baššára al-Asada.

Američania musia byť s ozbrojovaním opatrní

Syria
Foto: Ilustračné foto: SITA/AP

V súvislosti s požiadavkami na vyzbrojovanie sýrskych povstalcov Obama zdôraznil, že Američania musia byť opatrní, keďže existujú obavy z „prenikania extrémistických živlov do opozície„.

Jednou z vecí, na ktoré si musíme dávať pozor, obzvlášť ak začneme hovoriť o vyzbrojovaní opozičných postáv, je to, aby sme nepriamo nedávali zbrane do rúk ľuďom, ktorí by uškodili Američanom alebo Izraelčanom alebo sa inak zapájali do činností, ktoré sú škodlivé pre našu národnú bezpečnosť,“ povedal. Americká vláda však podľa Obamu tento problém „neustále skúma„.

K vytvoreniu nového sýrskeho bloku prispel aj Washington, ktorý už dlhšie vyvíja nátlak na rozdrobenú opozíciu, aby sa zjednotila. Výhradné postavenie koalície vo vzťahu k Sýrii ako prvá krajina Západu uznalo v utorok Francúzsko. Námestník sýrskeho ministra zahraničných vecí Fajsal al-Mikdád to označil za „nemorálny postoj„, keďže podľa neho ide o zoskupenie odmietajúce riešenie sýrskeho konfliktu mierovými prostriedkami.

Líder sýrskej opozície chce skrátiť utrpenie Sýrčanov

Syria
Foto: SITA/AP

Potvrdzujú to aj slová novovymenovaného lídra koalície Ahmada Muáza al-Chatíba, ktorý žiada zahraničných podporovateľov o dodávky „špecializovaných zbraní„, aby bolo možné „skrátiť utrpenie Sýrčanov„.

Francúzi takisto v utorok vyzvali ostatné krajiny, aby prehodnotili svoje politiky týkajúce sa vyzbrojovania sýrskych povstalcov.

Opozičnú koalíciu ešte v utorok podporila aj Európska únia, ktorá podobne ako USA zatiaľ odmieta uznať, že by išlo o jediného legitímneho zástupcu Sýrčanov.

Nešliapte po Riceovej, soptil Obama

Americký prezident Barack Obama sa v stredu zastal svojej veľvyslankyne pri Organizácii Spojených národov (OSN) a možnej budúcej ministerky zahraničia USA Susan Riceovej. Konkurenčná Republikánska strana na ňu už dlhšie útočí v súvislosti s útokom na americkú ambasádu v líbyjskom Bengází, pri ktorom zahynul aj veľvyslanec Spojených štátov Chris Stevens. Republikáni navrhujú, aby bola v rámci vyšetrovania vypočutá aj samotná Riceová.

Ak senátor McCain, senátor Graham a ďalší chcú ísť po niekom, mali by íst po mne,“ povedal podľa amerických médií očividne nahnevaný Obama. „Šliapať po jej povesti je urážlivé!“ dodal novozvolený prezident. Republikáni podľa neho na Riceovú útočia, „pretože je ľahkým terčom„. „Ale v tom prípade budú mať problém so mnou,

Niektorým politikom vrátane prominentného senátora Johna McCaina sa nepáčia Riceovej vyhlásenia, podľa ktorých bol útok „spontánny“ a nešlo o pripravenú akciu. „Nemyslím, že si zaslúži povýšenie. Budem bojovať za to, aby sme nepovyšovali nikoho, kto bol kľúčovým hráčom v debakli z Bengází,“ vyhlásil ďalší republikán Lindsay Graham.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama