OBAMA: Tajné služby totálne zlyhali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Barack Obama

WASHINGTON 6. januára (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama označil pokus nigérijského atentátnika o teroristický útok na lietadlo na trase z Amsterdamu do Detroitu za potenciálne katastrofálne zlyhanie tajných služieb. Podľa Obamu mali tajné služby dostatočné množstvo informácii, aby pokusu o atentát zabránili. Tie však s nimi nezaobchádzali efektívne, čo prezident označil za neprijateľné. Obama napriek tomu a stále prítomnej bezpečnostnej hrozbe trvá na svojom predchádzajúcom rozhodnutí uzavrieť väzenie Guantánamo, kde Washington sústreďuje osoby podozrivé z terorizmu. Obama to uviedol v prejave po rokovaní so šéfmi bezpečnostných služieb a vysokými predstaviteľmi americkej vlády.

„Pokiaľ je možné, aby podozrivý terorista priamo na Vianoce nastúpil do lietadla s výbušninou, znamená to, že systém zlyhal. A to mohlo mať teoreticky veľmi katastrofálne následky,“ uviedol Obama. „Je mojou povinnosťou zistiť prečo sa to stalo a napraviť chybu, tak, aby sme sa podobným útokom v budúcnosti vyhli,“ dodal. Obama chce medzery v bezpečnostnom systéme Spojených štátov čo najskôr odstrániť.

Prípad, kedy sa mladému atentátnikovi podarilo s výbušninou v spodnej bielizni dostať do lietadla odhalil slabé miesta bezpečnostných kontrol a viedol k sprísneniu opatrení na všetkých letiskách v USA a na letiskách vypravujúcich lietadlá do štátov. Po svete zavádzajú úrady citlivé skenery celého tela, ktoré dokážu odhaliť nebezpečné predmety, či látky. Od pondelka platia pre lety do USA nové bezpečnostné predpisy. Cestujúci zo 14 krajín vrátane Nigérie, Jemenu a Iránu musia navyše povinne absolvovať extra kontrolu. Washington tiež rozšíril o desiatky mien zoznamy, kde sú uvedené osoby, ktoré treba podrobiť špeciálnej previerke, či majú vstup do USA úplne zakázaný.

Ďalšou reakciou na nevydarený útok je zastavenie návratu jemenských zajatcov z väznice Guantánama. Pritom späť do vlasti sa ich mala vrátiť takmer polovica z 90 zadržiavaných. Nigérijský atentátnik sa totiž údajne pripravoval v Jemene, kde absolvoval výcvik teroristickej siete al-Kájda. Prezident tajné služby kritizoval predovšetkým za to, že nezaradili atentátnika na zoznam nežiadaných osôb, napriek tomu, že ich jeho otec už dávnejšie informoval o jeho extrémistických sklonoch. Zadržaný islamista však údajne vyšetrovateľom z FBI poskytol cenné informácie.

Na Bezpečnostnom mítingu v Bielom dome rokovali s Obamom okrem jeho poradcov aj ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová, šéf rezortu obrany Robert Gates, ministerka pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanová, šéfovia CIA a FBI a iní vysokopostavení členovia prezidentovej administratívy. Témou porady boli medzery v bezpečnostných opatreniach, ktoré vyšli najavo pri decembrovom neúspešnom útoku na americké lietadlo. Nezodpovedaná ostáva napríklad otázka, prečo napriek varovaniam nebol atentátnik Umar Farouk Abdulmutallab zaradený medzi neželané osoby. Ďalšou záhadou je aj spôsob, akým sa mu podarilo výbušninu prepašovať do lietadla. Obama tieto prešľapy označil za „neakceptovateľné“ a avizoval rozsiahle reformy. Súčasťou je aktualizácia zoznamov s potenciálnymi teroristami, prípadne inými osobami údajne nebezpečnými pre krajinu.

Obama v sobotu obvinil al-Kájdu na Arabskom polostrove z toho, že vyzbrojila a vycvičila 23-ročného Nigérijčana, ktorý chcel na Vianoce spáchať samovražedný útok na americké lietadlo. Ten mal byť pomstou za nedávny zásah Američanov proti radikálom v Jemene. Odnož al-Kájdy na Arabskom polostrove pohrozila útokmi proti západným cieľom, pričom sa zároveň priznala k zodpovednosti za neúspešný útok na americké lietadlo spoločnosti Northwest Airlines z 25. decembra. Obama a britský premiér Gordon Brown sa následne dohodli na financovaní protiteroristického policajného útvaru v Jemene, aby čelili rastúcej teroristickej hrozbe vychádzajúcej z tejto krajiny.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaGordon BrownHillary ClintonováRobert GatesUmar Farouk Abdulmutallab