Obama oznámil rozšírenie sankcií voči Rusku pre Ukrajinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Barack obama
Americký prezident Barack Obama. Foto: SITA/AP

MANILA 28. apríla (WEBNOVINY) – Spojené štáty v pondelok zaviedli sankcie proti siedmim ruským vládnym predstaviteľom a 17 spoločnostiam napojeným na prezidenta Vladimira Putina. Opatrenia sú súčasťou snáh potrestať Moskvu za jej intervenciu na Ukrajine. Biely dom uviedol, že siedmim Rusom vrátane dvoch z Putinovho najužšieho kruhu budú zmrazené účty a bude im zakázané pricestovať do USA.

Sankcie sa Putina osobne nedotknú

Americký prezident Barack Obama už vopred oznámil, že sankcie sa zatiaľ nedotknú ekonomických, finančných a priemyselných rezortov ani prezidenta Putina osobne. Rozšírenie sankcií na jednotlivé odvetia si USA nechávajú podľa Obamu „v zálohe“ pre prípad ďalšej eskalácie napätia. Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov v reakcii vyjadril z nových reštriktívnych opatrení USA „zhnusenie“.

Medzinárodné spoločenstvo viní Rusko, že sa neriadi nedávnou dohodou zo Ženevy o upokojení situácie na Ukrajine a namiesto toho stupňuje napätie na východe bývalej sovietskej republiky prostredníctvom znepokojujúcich vyhlásení a ohlásením vojenských cvičení v pohraničí. Obama minulý týždeň obvinil Rusko, že sa Ukrajinu pokúša destabilizovať. Brusel sa zatiaľ rovnako bráni uvaleniu sankcií na jednotlivé sektory ruskej ekonomiky pre obavy, že to poškodí aj ekonomiku EÚ.

Sankcie USA sú návratom studenej vojny, tvrdí Rusko

Nový súbor sankcií voči Rusku zo strany USA ostro skritizoval jeden z vysokopostavených diplomatov Moskvy, ktorý ich označil za nezákonné a nekultúrne. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov podľa vyjadrenia zverejneného na internetových stránkach rezortu v pondelok obvinil Washington z oživovania studenej vojny, čím narážal na dodatočné opatrenie v podobe zastavenia vývozu amerických moderných technológií využiteľných v Rusku na vojenské účely.

„Rozhodne odsudzujeme súbor opatrení, ktoré boli ohlásené v snahe vyvinúť na Moskvu nátlak. Jednostranné mimoteritoriálne sankcie sú vo svojej prirodzenosti nezákonné. Nielenže nezodpovedajú normám civilizovanej interakcie medzi štátmi… ale odporujú aj požiadavkám medzinárodného práva,“ cituje ministerstvo slová Rjabkova. Rozhodnutie Američanov je podľa neho založené na „absolútne skreslenom“ vnímaní diania na Ukrajine a „nezlepší šance na dosiahnutie konštruktívneho riešenia vzniknutých problémov“.

Peking sankcie odmieta

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok zopakovalo svoju pozíciu v otázke prípadného zavedenia sankcií voči Rusku pre krízu na Ukrajine. Peking podobné opatrenia naďalej odmieta, pričom tvrdí, že sankcie voči Moskve situáciu len zhoršujú. „Čína konzistentne odmieta hrozby alebo zavádzanie sankcií. Veríme, že sankcie nie sú nápomocné pri riešení situácie a môžu zvyšovať napätie,“ uviedol hovorca čínskeho rezortu diplomacie.

Ministri zahraničia rozšíria ďalšie sankcie voči Rusku

Európska únia uvalí sankcie na ďalších 15 osôb zaangažovaných v dianí na východe Ukrajiny, čím sa ich celkový počet zvýši na 48. Rozhodli o tom ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ na svojom pondelňajšom zasadnutí v Bruseli. Konkrétne mená ľudí, na ktorých sa bude vzťahovať zákaz cestovať do EÚ a zmrazenie majetku, zatiaľ neboli zverejnené, a vyjdú v utorňajšom oficiálnom vestníku únie.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Oficiálnym dôvodom ich potrestania je „podrývanie územnej celistvosti Ukrajiny“. Predpokladá sa, že medzi nimi nebude šéf ruského energetického gigantu Rosnefť Igor Sečin, ktorý sa však v pondelok objavil na americkom zozname sankcionovaných osôb. Lídri EÚ sa ešte na marcovom summite dohodli uvalení sankcií voči 12 osobám. Vtedy to bolo za ich aktivity v procese sporného pripojenia ukrajinského Krymu k Rusku.

Kanada uvalila na Rusov dodatočné sankcie za Ukrajinu

Kanadská vláda v pondelok oznámila rozšírenie sankcií voči Rusku vzhľadom na „pokračujúcu nezákonnú okupáciu Ukrajiny a pretrvávajúcu vojenskú agresiu“. Podľa vyhlásenia premiéra Stephena Harpera sú terčom nových opatrení dve ruské banky a deväť jednotlivcov, ktorých mená Ottawa zatiaľ nezverejnila.

Viac o postupnom podmaňovaní si Krymu Rusmi a napätí na Ukrajine si prečítate v chronológii

—>TU.

„Kým Rusko nebude jasne demonštrovať svoj rešpekt voči ukrajinskej zvrchovanosti a územnej celistvosti, Kanada bude spolupracovať so svojimi spojencami a rovnako zmýšľajúcimi krajinami na vytváraní nátlaku, ktorý ešte viac izoluje Rusko ekonomicky a politicky,“ uviedol Harper. Ten už dávnejšie prístup Ruska k západnému susedovi zhodnotil ako „agresívny, militaristický a imperialistický“. Konanie Rusov pritom označil za najvýznamnejšiu hrozbu pre mier a stabilitu vo svete od skončenia druhej svetovej vojny.

Kanadskí predstavitelia minulý utorok informovali o vyhostení vysokopostaveného kanadského diplomata pôsobiaceho na veľvyslanectve v Moskve, čo malo byť odvetou za podobný krok zo strany Ottawy. Krajina javorového listu je domovom vyše milióna ľudí ukrajinského pôvodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama