Nový zákon má pomôcť zefektívniť vymáhanie pohľadávok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 16. júla (WebNoviny.sk) – Zefektívnenie vymáhania pohľadávok je jedným z cieľov návrhu nového zákona o upomínacom konaní z dielne ministerstva spravodlivosti. Ako agentúru SITA informoval hovorca rezortu Peter Bubla, materiál je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Zrýchlením a zjednodušením celého procesu sleduje návrh podľa ministerstva aj skvalitnenie podnikateľského prostredia, zlacnenie konania aj zjednodušenie práce súdov. Návrh nového zákona počíta s vytvorením jedného špecializovaného pracoviska, ktoré sa bude zaoberať výhradne platobnými rozkazmi. Súdy tak podľa ministerstva budú môcť využívať svoje kapacity na efektívnejšie a rýchlejšie riešenie sporov. Návrh zároveň predpokladá vytvorenie elektronickej alternatívy k už existujúcemu režimu platobného rozkazu.

Proces bude podľa rezortu spravodlivosti elektronizovaný prostredníctvom štandardizovaných elektronických formulárov, ktoré prevedú žalobcu a žalovaného celým konaním. Účastníci budú interaktívnymi nápovedami navádzaní, aby správne vyplnili jednotlivé polia formulárov, a tak predišli nejasným a nezrozumiteľným návrhom. Formuláre budú zverejnené na webovom sídle ministerstva, tlačivo odporu sa bude doručovať žalovanému spolu s platobným rozkazom.

„Ide nám o to, aby konanie bolo čo najjednoduchšie. Písomnosti a rozhodnutia navrhujeme doručovať elektronickými prostriedkami, čiže do dátových schránok právnickým osobám s tým, že ak nie je možné doručiť dokument elektronicky, bude možná komunikácia aj v listinnej podobe, a to v prípade doručovania platobného rozkazu či podania odporu,“ uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Upomínacie konanie bude podľa návrhu plne v réžii vyšších súdnych úradníkov, o opravnom prostriedku bude v zákonom stanovených prípadoch rozhodovať sudca. Návrh zavádza aj novinku, a síce inštitút povolenia splátok, vďaka ktorému bude môcť žalovaný za istých presne vymedzených podmienok uhradiť priznaný nárok v mesačných splátkach. Maximálny možný počet splátok má byť podľa návrhu 10. „Ak však žalovaný neuhradí čo i len jednu splátku, prichádza o výhodu splátkového kalendára a neuhradenú sumu z primeraného nároku je možné od žalovaného vymáhať,“ dodala Žitňanská.

Na okresné súdy bolo v roku 2015 podľa rezortu spravodlivosti adresovaných približne 1 140 000 podaní. Z toho bolo takmer 200-tisíc platobných rozkazov. Podľa ministerstva je tak zrejmé, že platobné rozkazy predstavujú pre súdy značnú administratívnu záťaž, ktorá ide na úkor zložitejšieho sporového konania.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Žitňanská
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR